Як знищують "військове ІТ" (ПОГЛЯД)

Експерт з кібербезпеки Костянтин Корсун на своїй сторінці у фейсбуці пояснює деякі важливі моменти в історії про «військове ІТ». Texty.org.ua публікують точку зору автора у вигляді скороченої прямо мови.

Фото ілюстративне, з відкритих джерел
Фото ілюстративне, з відкритих джерел

Усі розумні люди давно зрозуміли, що сучасній війні виграє та сторона, у якої кращі технології і хто їх краще захищає. Виходячи з цього очевидного факту, за часів головкома Залужного у складі ЗСУ почали створювати кілька, скажімо так, «військових організмів», які б займалися розробкою та впровадженням у військах ІТ-систем.

Але спочатку слід трохи пояснити за концепції.

Якщо вашій організації потрібне якесь програмне рішення (софт), то у вас є два принципових варіанти: 1) купити готове стандартне рішення і «допиляти» його під свої потреби або 2) розробити потрібний софт власними силами.

Перший варіант дешевший, але сильно залежить від унікальності задач, які мусить виконувати софт. Якщо це щось дуже стандартне та широко розповсюджене — звісно, краще просто купити готове рішення та не вигадувати велосипед. У комерційному секторі переважно так і роблять.

Але якщо рішення має виконувати унікальні завдання, у суперспецифічному середовищі, керувати розрізненими неузгодженими системами, вирішувати те, що ніхто до вас не вирішував, поєднувати непоєднуване і при цьому бути ефективним — ваш шлях лежить виключно через власну розробку. Питання вартості процесу розробки вже не є вирішальним — адже задачі треба вирішувати, хочеш-не-хочеш.

Плюс власна розробка залишає «всередині» усі секрети, немає потреби допускати до них сторонніх розробників, серед яких значно складніше контролювати нерозголошення. А для військових рішень під час війни, погодьтеся, це життєво важливий фактор.

Плюс власна ж техпідтримка продуктів, це також важливо. І ще ж фактор корупції, але про нього пізніше.

Тому Залужним було прийняте оптимальне рішення: започаткувати у ЗСУ власну ІТ-команду. І все розвивалося більш-менш непогано: частини та підрозділи управління були створені, до них почали активно набирати людей, переважно військовослужбовців з числа досвідчених ІТ-шників.

Самі ці ІТ-частини були унікальними: працювали у сучасних офісах (люб’язно наданих у користування небайдужими бізнесменами), носіння одностроїв було заборонено у службовий час (через вимоги власної безпеки), стосунки між начальниками та підлеглими будувалися на взаємній повазі та визначалися лише ефективністю вирішення задач розробки.

Будь-які прояви совкового командування «я начальник — ти дурак», «мовчати, я вас питаю» та всяке подібне лайно — швидко та жорстко припинялися. Командування частин створювало максимально комфортні умови для військових ІТ-фахівців: «ти лише працюй, все інше беремо на себе». Рожевий сон наяву для кожного військовослужбовця. Якщо, звісно, не враховувати мінімальні ГЗ (зарплати), без «тридцятки» та інших доплат.

Але після зняття Залужного з посади наступник та його команда почали все це активно знищувати. Як саме це робиться наразі — детально розказали і журналісти, і військові, і навіть одна одіозна нардепка.

Читайте також: ІТ-проєкти із ситуативної обізнаності ЗСУ під загрозою знищення, — Безугла

Виглядає так, що без публічного обговорення зупинити деструктивні процеси розвитку ІТ-технологій в ЗСУ — вже не виходить, бо вони продовжують своє повзуче просування.

І так, з такими підходами у нас ніколи не буде нормальних Кібервійськ, на жаль.

Знак гривні
Знак гривні