"Відмінно знищує ворожу піхоту". Як працюють екіпажі унікального міномета Rak на базі БТР Rosomak (ФОТО)

Командири екіпажів Rak 44-ї окремої механізованої бригади розповіли Армія Inform про переваги та технічні характеристики, а також бойові виїзди та задачі польського міномета. Texty.org.ua публікують ключові фрагменти матеріалу.

Фото Тараса Ільківа
Фото Тараса Ільківа

Військові називають свою машину унікальним, надійним і незамінним засобом знищення ворожої піхоти.

Кажуть, що ця новітня техніка дуже добре зарекомендувала себе на полі бою через точність та маневреність.

Rak працює на базі бронетранспортера Rosomak і вміє накривати точним вогнем скупчення ворожої піхоти. Зазвичай бійці працюють на ньому на відстані 5-6 км від «нуля». Отримавши бойове завдання, вирушають до вказаної позиції, розгортаються за лічені секунди і, відпрацювавши, повертаються у відносно безпечне місце дислокації.

Командир екіпажу з позивним «Мітяй» каже, що найбільш ефективним Rak є в атакувальних діях. Або так, як хлопці працюють зараз: отримали ціль завчасно, під’їхали ближче, відпрацювали і сховалися назад.

Якщо стояти в обороні, близько до лінії бойового зіткнення, не рухаючись, то є загроза виявлення. Тому машини дислокують трохи далі, виїжджаючи почергово на виконання завдань.

Rosomak дозволяє швидко пересуватися, а сам Rak особливого розгортання не потребує. Військові кажуть, що найбільше часу йде на наведення – машині треба певний час, щоб «знайти» себе в просторі. Бувало, довше готувалася сама система, ніж тривала бойова робота.

«А так загалом все подобається, класна техніка. Головне – мобільна. Чесно кажучи, думав, що вона прослужить менше. Але стільки часу воює», – зізнається «Мітяй».

Фото Тараса Ільківа
Фото Тараса Ільківа

До цієї техніки, як до всієї з-за кордону, у росіян особливий інтерес, вони за нею полюють. Командир екіпажу пояснює, що все ж це не статичний міномет, який стоїть у конкретному місці: на нулі його не ставлять, та і загалом він використовується дуже грамотно.

Всі бійці екіпажу, а їх на «Rak» працює четверо, постійно підкреслюють, що міномети дуже важливі у теперішніх бойових реаліях. 

«Щоб виїхав, от зробив роботу і заховався. Щоб чужі коптери не могли спалити наші позиції. Коли воно стаціонарно стоїть, то загроза виявлення значно вища. А так, як у нас, приїхав, відпрацював і повернувся», – розповідає боєць Олег, який в екіпажі відповідає за подачу мін. 

Загалом виконання стандартної бойової задачі може зайняти 5-10 хв. Більшість часу йде на те, щоб машина «знайшла» себе на полі бою перед тим, як відпрацювати по ворожій цілі.

Зараз хлопці працюють в ручному режимі подачі мін, хоча базово у Rak вона відбувається автоматично. На час роботи це не впливає, так навіть швидше виходить відпрацювати, кажуть бійці.

Беззаперечною технологічною перевагою міномета є цифрова система керування вогнем «Топаз». «Машина сама знає, де вона знаходиться. Я можу переїхати 500 метрів в сторону, вона скоригує дані і продовжить працювати», – деталізує «Мітяй».

Rak може нести 20 мін в касеті і ще 26 на борту. Бійці пояснюють, як працюють: одна машина вантажиться поки інша працює на позиції. Як закінчився боєкомплект, її одразу замінила наступна, і так по колу.

Машина хороша, з радянською технікою не порівняти, щиро розповідають члени екіпажу: «У нього тут круїз-контроль є, музика в салоні, навіть всередині башти чути. Коли відпрацювали, і назад їдемо, женемо під сотню, вмикаємо через AUX собі».

Фото Тараса Ільківа
Фото Тараса Ільківа

На питання, чи бояться росіяни такої зброї, екіпаж розповідає: раніше при бойовій роботі окупанти просто не розуміли в чому справа – коли пару мін дуже точно прилітало в кожну посадку. Чули їх переговори, вони банально не розуміли, що це, як так міна одна за одною падає. 

В основному, каже командир, працюють по піхоті: «вони ж, росіяни, постійно пробують наступати, то наші засікають скупчення живої сили, склади в посадках, там де вони окопуються». 

Rak дуже точна зброя, кажуть командирів екіпажів, і якщо порівняти з іншими мінометами, то це найкраще, що є у Силах Оборони.

«Він може навалюти добре, також має шквальний режим – коли підряд три міни випускають під різною траєкторією. Ми теж так стріляли, тільки двома, бо для третьої треба чистий горизонт – вона під таким кутом мала б вилітати, що це надто близько до лінії зіткнення», – каже «Мітяй».

Командир екіпажу «Боб» розповідає, що одного разу за день разів шість виїжджали трьома екіпажами. Тоді росіяни хотіли розвинути активні наступальні дії, тож мінометникам довелося працювати по скупченню живої сили в посадках. За добу випустили біля сотні мін.

Знак гривні
Знак гривні