Росія та Китай: справжня природа їхньої співпраці, — RUSI

Стратегічна співпраця між Москвою та Пекіном помітно активізувалася після вторгнення Росії в Україну. Проте зараз Росія є слабшим партнером у відносинах, а Китай використовує ситуацію Кремля у власних цілях.

Про це пишуть аналітики Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI). Texty.org.ua публікують переклад звіту.

29 травня заступник держсекретаря США Курт Кемпбелл говорив представникам НАТО в Брюсселі про серйозність китайсько-російських відносин. Його слова підкреслюють справжню природу «безмежної» домовленості між Пекіном і Москвою. Це не партнерство для взаємної користі, а спільні зусилля, спрямовані на переміщення геополітичного центру тяжіння в бік Азії.

У той час як Захід часто говорить про «знекровлення Росії» через конфлікт в Україні, Кемпбелл попереджає, що він ризикує зазнати такого ж тривалого розкладу. Китай не є голосом розуму в російських вухах, як припускали деякі західні лідери, але має особистий інтерес у дестабілізації Заходу та відволіканні його від цілей Пекіна в Індійсько-Тихоокеанському регіоні.

Посилення політичного, економічного та соціального тягаря, спричиненого вторгненням в Україну, загнало Росію у глухий кут на міжнародній арені. Оскільки розрив між Росією та Заходом зростає, Кремль все більше зосереджує свою увагу на Китаї, а зв’язки між двома державами стають дедалі міцнішими. Всупереч Заходу Росія характеризує свої відносини з Китаєм як альянс двох великих цивілізацій. Однак, як показав нещодавній візит російського президента Володимира Путіна до Китаю, Москва все частіше виявляється пішаком у геополітичних устремліннях Китаю.

На тлі посилення геополітичної турбулентності концепція багатополярності стає визнаною глобальною тенденцією. Росія та Китай поспішили назвати себе ключовими гравцями в цьому новому світовому порядку та спільно прагнули до формування блоку, який буде конкурувати з гегемонією Заходу. На перший погляд, відносини здаються природними: дві висхідні авторитарні сили об’єднують зусилля, щоб кинути виклик пануючому порядку. Проте, якщо глибше заглибитися в динаміку відносин, бажання Росії вести війну з Україною, її стагнація в економіці та її пошук підтримки від країн, що протистоять Заходу, призвели до того, що її зовнішньополітичні цілі повільно достосувались до бачення Китаєм майбутнього міжнародного порядку.

Новий світовий порядок

Геополітичні обмеження дають Росії та Китаю безліч причин для об’єднання. Їхня недовіра до західної гегемонії, авторитарні уряди та подібні політичні амбіції живили відносини між Москвою та Пекіном на пам’яті останнього покоління політиків.

На останній пресконференції обидві держави погодилися, що цивілізаційні відмінності формують сфери впливу; що міжнародні інституції поляризовані проти їхніх інтересів, вимагаючи змін у структурі, щоб відповідати «новим реаліям»; і що в Азійсько-Тихоокеанському регіоні немає місця для військових союзів. Помітно, що розмова була зосереджена на розвитку торговельного партнерства між двома державами, а коментарі щодо зовнішніх справ залишалися обмеженими щодо деталей. Порівняно зі звичайною засуджуючою риторикою Путіна щодо колективного Заходу, стриманість під час цієї зустрічі є ознакою справжньої динаміки ситуації, а саме того, що вони сформовані насамперед китайськими інтересами.

Співпраця переважає конкуренцією?

Попри барвисті двосторонні заяви про партнерство, динаміка стосунків між двома державами залишається обережною, частково через історичну напруженість. Посилання Путіна на те, що Росія і Китай залишаються «братами назавжди», здається, оминають Пекінський договір (1860), радянське вторгнення в Сіньцзян (1934) і ядерні погрози під час китайсько-радянського розколу, щоб назвати кілька «перерв» у їх «братстві». Ці спогади все ще свіжі в пам’яті значної частини китайського населення, включаючи вчених, які відзначають невідповідність між російським і китайським баченням нового світового порядку. Всупереч дружнім жестам, недовіра залишається.

Оскільки російська економіка зосереджена на підтримці війни в Україні, її експорт зосередився на постачанні викопного палива та іншої сировини своїм східним партнерам. Тим часом імпорт із Китаю зараз охоплює велику сферу промислових і споживчих товарів, забезпечуючи необхідні ресурси для підтримки економіки Росії та її війні в Україні. Прогнозується, що цей асиметричний баланс буде посилюватися протягом наступних років, оскільки Росія намагатиметься вижити за рахунок своєї військової економіки, і, отже, Китай ставатиме все більш важливим рятівним кругом для російської держави.

Китайській експорт до Росії. Інфографіка: RUSI
Китайській експорт до Росії. Інфографіка: RUSI
Російський експорт до Китаю. Інфографіка: RUSI
Російський експорт до Китаю. Інфографіка: RUSI

Різниця в предметах експорту свідчить про те, що Росія перетворилася на китайську автозаправну станцію, тоді як Китай забезпечує потреби російської військової економіки.

Цей дисбаланс призвів до незвичайних геополітичних поступок з боку Росії. Євразійський економічний союз (ЄАЕС), митний союз РФ, який спочатку був задуманий частково для обмеження впливу Китаю в історичній сфері впливу Росії, включає кілька держав, які проводять багатовекторну зовнішню політику, включаючи отримання інвестицій від китайського проєкту глобального розвитку «Один пояс, один шлях». Коментарі Путіна на Євразійському економічному форумі 2023 року, які підтримують об’єднання ЄАЕС і «Один пояс, один шлях», демонструють як поступку в плані домінування Росії в Євразії, так і прийняття нового характеру відносин з Китаєм.

Розвиток та інвестиції стали домінуючими інструментами нарощування впливу в Євразії; у цьому контексті економічна інтеграція Росії з колишніми радянськими державами пропонує лише обмежений вплив на її сусідів. Її переорієнтована економіка означає, що вона не має можливості створити стимули для більшої інтеграції в межах своєї історичної сфери впливу в умовах китайської економічної конкуренції.

Таким чином, Росія все більше покладається на партнера з історичними образами та амбіціями на власному задньому дворі. Якщо Росія продовжить стагнувати, вона повинна або піти на подальші поступки щодо свого геополітичного становища в Євразії, або ризикнути розірвати свій механізм життєзабезпечення.

Надмірний оптимізм Росії

Нещодавній візит Путіна до Китаю, перший після його п’ятої інавгурації як президента, підкреслив стратегічну залежність Росії від її сусіда. У вступній промові лідерів двох країн можна було побачити невідповідність риторики стосовно стану китайсько-російських відносин. Згадка Путіна про співпрацю, яка досягла безпрецедентного рівня, була зустрінута прохолодними компліментами з боку президента Китаю Сі Цзіньпіна щодо рівня співпраці, що вказує на бажання її вдосконалювати.

Росія потребує Китаю набагато більше, ніж Китай потребує Росії

Ці коментарі є прикладом позицій Росії та Китаю. Зрештою, Росія потребує Китаю набагато більше, ніж Китай потребує Росії. Їхні відносини навряд чи виходять за межі транзакцій, із суворими обмеженнями на двосторонню співпрацю щодо проєктів, які не сприяють інтересам Китаю. Під час візиту Путіна прагнення до другого газопроводу, який би з’єднав дві держави, були розбиті черговою, позбавленою ентузіазму, реакцією Пекіна. Хоча Росія все ще має користь від Китаю, існують чіткі межі того, наскільки Китай буде співпрацювати з інтересами Кремля.

Українське питання

Перемога в Україні стала невіддільною умовою для продовження правління Путіна, і, отже, прогрес російського вторгнення зараз визначає кожен аспект російської внутрішньої та зовнішньої політики. Це відчиняє двері для зовнішньої експлуатації. Китай разом з іншими азійськими державами отримав прибуток від дешевої російської нафти; держави Центральної Азії перетворилися на найважливіші транспортні вузли для перевезення товарів до та з Росії; а пропозиція товарів, які зараз недостатньо виробляються в воєнній економіці Росії, стимулює збільшення експорту зі Сходу. Чим довше увага Росії буде зосереджена на Україні, тим довше сусіди Росії отримуватимуть вигоду від її зростаючої залежності від них.

Тому, поки Китай продовжує шукати «політичне вирішення» конфлікту в Україні, він, здається, більш ніж щасливий миритися із затяжним конфліктом. Китай зазвичай залишався нейтральним у зовнішніх питаннях, але вторгнення Росії в Україну відкрило перед Пекіном вузький шлях, через який він може встановити пріоритет своїх інтересів, не зазнаючи вторинних санкцій Заходу. Зовні Пекін сприяє зростанню торговельних відносин з Росією в дуже особливий спосіб, експортуючи компоненти як цивільного, так і військового застосування, такі як верстати, супутникове обладнання та технології безпілотних літальних апаратів – достатньо, щоб отримати непоганий прибуток і зберегти статус-кво в конфлікті, не підтримуючи відкрито Росію.

Однак слова Кемпбелла свідчать про те, що Китай надає набагато більшу підтримку у вигляді матеріальних засобів, щоб допомогти відновити російські сили, тримаючи їх поза полем зору, щоб уникнути помсти Заходу. Зрештою, ця ситуація здається ймовірною, і агресивний реваншизм Росії в Україні служить зразковим прикладом для вивчення меж рішучості Заходу. Тим часом тайванські амбіції Сі зростають; оскільки вікно можливостей для військових акцій дедалі звужується, Китай, ймовірно, вивчатиме свою російську морську свинку, підтримуючи її рівно настільки, щоб продовжувати виснажувати західні військові та політичні ресурси.

Зрештою, Китай із задоволенням терпітиме конфлікт в Україні, навіть піде настільки далеко, щоб підтримати військову економіку Росії, але це не означає рівноправного партнерства чи дружби. Вторгнення Росії в Україну відповідає дуже конкретній меті для Китаю, відволікаючи та виснажуючи Захід. Поки такий статус-кво зберігається, можна очікувати, що Китай продовжуватиме використовувати позицію Росії.

Висновок

Китайсько-російські відносини зміцнюються в політичній, економічній і військовій сферах, створюючи пряму загрозу інтересам безпеки Заходу. Довгострокова динаміка цих відносин свідчить про суто транзакційний підхід, коли Китай використовує економічні слабкості Росії. Однак війна в Україні також дає Китаю можливість знекровити рішучість Заходу, виснажити ресурси НАТО та відвернути увагу від інтересів Пекіна в Індійсько-Тихоокеанському регіоні. Отже, Путін через свої мрії про російський реваншизм перетворив Росію на інструмент для свого амбітного та ненадійного східного сусіда.

Переклад: Павло Космачевський

росія-китай азія союзники рф

Знак гривні
Знак гривні