Криза народжуваності: чи зможе світ її подолати? — The Economist

Британський журнал The Economist випустив матеріал про способи подолання демографічної кризи. Texty.org.ua публікують ключові тези статті.

Фото ілюстративне, з відкритих джерел
Фото ілюстративне, з відкритих джерел

Тенденція падіння народжуваності, що почалося у Східній Азії, дедалі більше поширюється і на інші країни. Серед багатих країн лише в Ізраїлі народжується достатньо дітей, щоб зупинити скорочення населення, а в більшості країн народжуваність падає.

Лідери занепокоєні. "Сила нації, — попереджає президент Франції Емманюель Макрон, — полягає в її здатності генерувати динамічну народжуваність". Ілон Маск, власник компаній SpaceX, Tesla і X, пророкує кінець цивілізації.

Майже кожна багата країна розглядає можливість збільшення своїх пронаталістських зусиль, так само як і багато країн із середнім рівнем доходу. У січні Макрон розпочав кампанію з "демографічного переозброєння" Франції (його зброя — тести на фертильність і декретна відпустка).

Ще до "переозброєння" Макрона Франція витрачала великі кошти на народжуваність. З початку нового тисячоліття вона витрачала 3,5-4% ВВП на рік на суміш субсидій, послуг і податкових пільг, що означає, що вона має найвищі витрати на стимулювання народжуваності в клубі ОЕСР, до якого входять переважно багаті країни. Але у 2022 році в країні народилося менше дітей, ніж будь-коли з часів Другої світової війни.

Так само і в Південній Кореї: витрачені мільярди доларів на підвищення народжуваності істотно її не підвищили. За останні 18 років корейський уряд витратив 270 млрд доларів (1% ВВП за цей період) на стимулювання народжуваності. Але результати вкрай скромні — кореянка, яка зараз стає фертильною, матиме в середньому лише 0,7 дитини протягом свого дітородного віку.

Тим часом Китай, давно відомий своєю політикою "однієї дитини", тепер пропонує стимули — від догляду за дітьми до податкових пільг — для того, щоб заохотити батьків мати трьох дітей.

У США Дональд Трамп пообіцяв "дитячі бонуси для нового бебі-буму" в разі своєї перемоги на виборах. У 1960 році американські жінки мали в середньому 3,6 дитини. У 2023 році — 1,6. Прикметно, що жінки у віці 30 років і старші народжують більше дітей. І лише американські жінки віком до 24 років народжують менше.

Як зазначає Кетрін Едін, соціологиня з Прінстонського університету, яка опитує бідних жінок в Америці з 1990-х років: "Коли я тільки починала, ці жінки, яких я зустрічала, народжували своїх перших дітей у 16, 17 років. Зараз щось не так, якщо у вас є дитина до 25 років". Аналогічно, у Британії жінки, народжені у 2000 році, мали вдвічі менше дітей до 20 років, ніж ті, що народилися у 1990 році.

Зворотний ефект

Колись дослідники виявили невелике, але стійке зростання народжуваності завдяки політиці скандинавських країн, які поєднують декретну відпустку з щедрим доглядом за дитиною. У 1980-х роках урядовці очікували, що вплив цих егалітарних схем з часом зростатиме, оскільки суспільні настрої змінюватимуться так, щоб полегшити життя працюючим матерям. Але оскільки жінки звикли до щедрих пільг, додаткова підтримка стала недостатньою для того, щоб спонукати їх народжувати більше дітей.

Деякі схеми, які намагаються реорганізувати суспільство, також мають зворотні наслідки. За даними ОЕСР, подовження декретної відпустки спонукає жінок відкладати народження першої дитини і народжувати менше дітей протягом життя, можливо, тому, що збільшення часу на відпочинок означає більшу стигматизацію на роботі. Гетеросексуальні пари, в яких чоловік бере відпустку по догляду за дитиною, менш схильні до народження наступної дитини, можливо, тому, що деякі чоловіки виявляються менш придатними до практичного виховання дітей, ніж вони собі уявляли.

Спроби заохотити жінок середнього класу мати більше дітей навряд чи будуть успішними. Економісти вважають, що такі жінки більш впевнено планують і прогнозують своє майбутнє, ніж їхні менш забезпечені однолітки. Їхні плани, як правило, включають дітей лише після передбачуваного шляху навчання в коледжі, роботи та шлюбу, а це означає, що вони менш схильні реагувати на зміни фінансових обставин. Більшість наявних пронаталістських політик намагаються зробити щось набагато складніше, ніж просто відновити попередні моделі народжуваності. Вони намагаються переконати жінок мати більше дітей, ніж вони хотіли б мати в ідеалі, і роблять це за допомогою сум, які є невеликими порівняно з доходами жінок.

Надія на молодих і незаможних

Молодші жінки та жінки з робітничого класу, вочевидь, дають політикам найбільші шанси на підвищення народжуваності. Деякі програми зараз починають чітко орієнтуватися на них. Чжецзян, провінція на східному кордоні Китаю, пропонує молодятам одноразову грошову допомогу, але тільки якщо нареченій не виповнилося 25 років. У Росії жінки, які народили дитину до 25 років, незабаром будуть звільнені від сплати податку на прибуток. Угорщина пропонує аналогічну пільгу матерям, які народили першу дитину до 30 років, — це одна з двох політик Віктора Орбана, які, на думку економістів з Центральноєвропейського університету, сприяли збільшенню народжуваності.

Хоча невеликі сім'ї стають дедалі поширенішими майже скрізь, жінки, які починають народжувати рано, зазвичай мають більше дітей протягом життя.

Інші дані свідчать про те, що народжуваність жінок робітничого класу більше залежить від фінансових обставин, ніж у їхніх багатших колег. Наприклад, в США та Європі народжуваність серед бідніших жінок різко впала після глобальної фінансової кризи 2007-09 років. Жінки з вищою освітою частіше дотримуються своїх планів і все одно народжують дітей. Частково це пояснюється тим, що вони відкладають народження дітей до того часу, поки не матимуть ресурсів, щоб передати більшу частину догляду за дітьми няням і дитячим садкам. Це робить їх менш залежними від державної допомоги, яка може бути скорочена.

Утім, рівень народжуваності в Америці, Європі та Східній Азії впав настільки, що навіть звернення до жінок, чия фертильність реагує на стимули найсильніше, не зупинить скорочення населення. До 2050 року понад три чверті жінок у світі будуть відтворювати потомство нижче рівня відтворення, згідно з прогнозами, опублікованими в медичному журналі Lancet. Навіть якщо урядам не вдасться за різко підвищити народжуваність, вони не будуть сидіти склавши руки. Пронаталістська політика лише набиратиме подальших обертів.

демографічна криза народжуваність тенденції

Знак гривні
Знак гривні