15 новобранців на одного інструктора. Як у ЗСУ зривають бойову підготовку мобілізованих

Волонтер Роман Донік, який опікується навчанням військових, пише про те, що управління підготовки не підготувалося до прийому людей з ТЦК та повністю зриває базову військову підготовку (БЗВП) для новобранців. Нижче Texty.org.ua публікують дещо скорочену й адаптовану пряму мову Доніка.

Фото ілюстративне. Джерело: фейсбук-сторінка Романа Доніка
Фото ілюстративне. Джерело: фейсбук-сторінка Романа Доніка

Кожне розпорядження головнокомандувача або Начальника Генерального Штабу готують спеціально навчені люди на підставі інформацій, які вони отримують з управлінь, потрібних саме для цих розпоряджень. Головнокомандувач та начальник генерального штабу не бере числа з голови. Головне управління доктрин та підготовки ГШ ЗСУ (натівська назва J7) – це саме ті люди, які відповідають за бойову підготовку в усіх ЗСУ – підготували розрахунки для головнокомандувача щодо підготовки людей з ТЦК на найближчий час, кількість яких збільшиться після прийнятого закону про мобілізацію.

Але трошки пояснення, як ефективно працює підготовка. Якісна підготовка новобранців можлива тоді, коли з ними працює достатня кількість інструкторів. Оптимально-мінімальна кількість, яка дозволяє викладатися інструкторам на 100% і на 100% доносити інформацію і встигати відновлюватися – 7-6 новобранців на одного інструктора центру. (В мріях 6-5).

Умовно кажучи, щоб було простіше рахувати – на 10 інструкторів пропускна спроможність – 60, максимум 70 новобранців. На якихось вправах можна менше. Наприклад, на топографії. На якихось більше. Наприклад, на такмеді. Де оптимальна кількість на 20 людей – 5-4 інструкторів. Бо мало показати та розповісти. Треба, щоб кожний зробив, і перевірити. І закріпити. Чим менше інструкторів – тим довше процес. Тим більше втомлюються люди і розсіюється увага. Для гарного результату по-іншому не можна. Див не буває, фізику та час не обманути.

Але не Головне управління доктрин та підготовки (ГУДІП), де сидять люди, які зовсім відірвані від військ та реальності. Поважні пани полковники та генерали надали Головнокомандувачу розрахунок, що на 15 новобранців з ТЦК достатньо одного інструктора.

І згідно з цим почали нарізати задачі навчальним центрам та підрозділам. При чому вони не запросили інформацію про розміщення людей та наявність полігонів. Тобто за умовної наявності 10 інструкторів і спроможності для навчання та розміщення 60-70 людей, поважні пани полковники та генерали нарізали задачу прийняти 150 (відповідно) людей на навчання. На той самий місяць. Більше ніж у два рази. Без умов для розміщення. І не враховуючи побутових умов та полігонів/стрільбищ.

І ГУДІП нарізає задачі навчальним центрам із розрахунку 1 інструктор на 15 новобранців. Неможливо з відношенням 1:15 нормально підготувати людей з ТКЦ, мотивація та показники яких не найвищі.

Уявіть на вогневому рубежі 15 людей, які тримають заряджену зброю перший раз у житті? Чи може контролювати безпеку один інструктор? А навчити стріляти?

А тепер уявіть відпрацювання роботи на техніці, де три бойові броньовані машини (ББМ) і 30 людей контролює два інструктори? Скільки новобранців отримає травми?

Будь-яка вправа, яка робиться перший раз, потребує контролю виконання. Особистого контролю і виправлення помилки. І перевірки та закріплення засвоєного матеріалу. І так кілька повторів. По-інакшому не працює!

Логічно було б всіх цих планувальників, які пів року створювали вигляд кипучої діяльності, відправити в навчальні центри, дати їм по 15 новоприбулих з ТКЦ на місяць, а потім відправити командирами цих взводів на війноньку.

Бо це ж кожен офіцер має вміти ще з курсантських років готувати солдата. А вони ж такі поважні фахівці з бойової підготовки.

От і хай покажуть, як то робити за їхніми ж розрахунками. Ну, щоб самі потім на фронті воювали з тим, що підготовили. Впевнений, що у тих хто виживе, назавжди відіб'є бажання фальсифікувати та висмоктувати числа з пальця.

Через місяці півтора на фронт поїдуть тисячі непідготовлених піхотинців. А поважні пани з бойової підготовки отримають чергові нагороди за виконані задачі. Тільки якою ціною для України?

проблеми в ЗСУ мобілізація навчання ЗСУ підготовка

Знак гривні
Знак гривні