Генерал СБУ Вітюк знімав розстріли активістів Майдану з боку "Беркута" як оперативник Служби, — розслідування

Генерал СБУ Ілля Вітюк знімав на відео, як спецпризначенці "Беркуту" під час Революції гідності у лютому 2024 року розстрілювали протестувальників на вулиці Інститутській.

Про це йдеться у розслідуванні «Слідства.Інфо».

Інформацію про це виданню підтвердили в офісі Генпрокурора, а також колишній керівник департаменту розслідувань злочинів Майдану Сергій Горбатюк. 

20 лютого 2014 року на вулиці Інститутській під час «Революції Гідності» спецпризначенці київського «Беркуту» розстріляли 48 протестувальників та поранили ще 80-х.

На одному з відео на 3 хвилині 10 секунд з боку «Беркуту», а саме на розі вулиць Банкова та Інститутська з’являється чоловік у цивільному одязі і темній шапці. Він знімає на свій телефон, як працівники спецпідрозділу «Беркуту» стріляють у мітингувальників.

Vitiuk-1

Журналісти «Слідства.Інфо» запитали в Офісу Генпрокурора, департамент якого розслідує злочини, вчинені під час «Революції Гідності», чи ідентифікована ця людина на відео, чи надала вона кадри, зняті на свій телефон, та чи була ця людина допитана. 

«Вказану в запиті особу, яка зафіксована на 03:10 хв відеозапису, розміщеного на інтернет-відеохостингу Youtube за покликанням ідентифіковано як співробітника Служби безпеки України. Зазначену особу допитано в якості свідка, однак корисної інформації, яка представляла б доказовий характер чи інтерес для слідства, з її показів не отримано», — йдеться у відповіді на запит. 

Журналісти також звернулися за коментарем до екскерівника Департаменту розслідувань злочинів, вчинених під час Майдану, а зараз військовослужбовця Сергія Горбатюка, кого саме з працівників Спецслужби допитували як свідка через це відео.

«Так, ми встановили цю особу в 2019-му, тоді ж і викликали на допит. Це Ілля Вітюк, на той час оперативний співробітник СБУ. Відео, яке він знімав з боку спецпідрозділу «Беркут», він нам не надав. Сказав, що в нього вкрали в спортзалі телефон, а відео з Інститутської він видалив ще до цього. Нікого з тих, хто стріляв, — він теж не впізнав», — каже Сергій Горбатюк. 

На запитання, чому Вітюка допитали лише в 2019 році щодо подій 2014-го, Горбатюк сказав, що його особу довго не могли встановити: «А сам він до слідчих не звернувся за всі ці роки. Хоча це був його обов’язок як представника правоохоронних структур, а не його право». 

Журналісти-розслідувачі звернулися з запитом до СБУ щодо участі Іллі Вітюка в подіях під час Майдану. 

Нагадаємо, журналісти «Слідства.Інфо» оприлюднили матеріал, в якому дослідили статки дружини та матері головного кіберрозвідника країни, та виявили, що його рідня володіє нерухомістю щонайменше на 25,5 млн грн за ринковою вартістю. Зокрема, дружина Ілля Вітюка — Юлія під час війни купила квартиру, яка коштує понад 20 млн грн. 

Напередодні публікації розслідування, 1 квітня, у супермаркеті в Оболонському районі Києва до журналіста «Слідства.Інфо» Євгенія Шульгата підійшли співробітники Солом’янського ТЦК та намагалися вручити йому повістку. Розслідування журналістів встановило, що вказівки працівникам ТЦК давав співробітник СБУ з департаменту кібербезпеки СБУ, який на той момент очолював Ілля Вітюк. 

Згодом у Генштабі заявили, що перевели начальника Соломʼянського ТЦК на нижчу посаду до одного з бойових підрозділів ЗСУ, а голова СБУ відсторонив керівника департаменту кібербезпеки Іллю Вітюка від виконання посадових обов’язків на час перевірки обставин, оприлюднених журналістами-розслідувачами.

сбу розстріли майдан розслідування

Знак гривні
Знак гривні