Рада на межі кризи: бракує голосів, депутати невдоволені обмеженнями на поїздки та тиском ОП, — The Kyiv Independent

В останні місяці робота українського парламенту зайшла в глухий кут, оскільки уряд намагається зібрати необхідні голоси під час сесій.

Причиною цього є не політичні розбіжності щодо законопроєктів, а загальне відчуття розчарування серед членів парламенту.

Фото: сайт ВР
Фото: сайт ВР

Про це пише The Kyiv Independent.

Депутати називали різні причини свого невдоволення, включаючи посилення обмежень на виїзд за кордон, погану комунікацію або тиск з боку інших державних органів, зростаючу концентрацію влади в Офісі Президента, а також звинувачення в непопулярній політиці з боку своїх виборців або інших урядовців.

Дві найчастіше згадувані причини — це обмеження на поїздки та загальний розрив відносин між парламентом та іншими гілками влади.

Деякі депутати вважають, що український уряд перекладає на парламент відповідальність за непопулярні закони, сказав Дмитро Наталуха, член більшості партії "Слуга народу" і голова парламентського економічного комітету.

Брак голосів

Видання зазначає, що зараз життєво важливі для військових зусиль законопроєкти — як-от продовження воєнного стану чи євроінтеграційні реформи, — все ще проходять за широкої підтримки. Однак внутрішні питання, такі як податкова реформа, все частіше гальмуються через брак голосів.

З огляду на те, що на порядку денному на 2024 рік стоїть прийняття критично важливих законів, включно з майбутнім законопроєктом про мобілізацію більшої кількості солдатів, лідери парламенту визнали, що ситуація погіршилася.

The Kyiv Independent нагадує, що у Верховній Раді зараз рекордно низьке число депутатів — 401, хоча за законом мало б бути 450. Одразу після виборів у 2019 році їх було 424 через неможливість провести вибори в окупованому Криму та на Донбасі. Відтоді було заборонено 11 проросійських політичних партій, а чотирьох депутатів позбавили депутатських мандатів. Інші народні обранці з того часу подали у відставку, залишили парламент через скандали чи кримінальні справи, отримали посади в уряді, а деякі померли.

Багато інших подали заяви про відставку, але парламент вирішив заблокувати таку можливість, крім як за станом здоров’я.

Попри зменшення загальної кількості депутатів, експерти відзначають, що керівна партія Зеленського все ще має переважну більшість у 235 голосів, тоді як для ухвалення більшості законів потрібно лише 226.

"Формальна кількість депутатів не так важлива, як їхня фактична присутність у сесійній залі", — каже Олександр Саліженко, парламентський аналітик громадського руху "Чесно".

Якби депутати фракції "Слуга народу" відвідували засідання і голосували за партійними списками, партія мала б достатню кількість голосів для ухвалення потрібних законів. Але на останньому засіданні парламенту 28 березня було зареєстровано лише 154 члени фракції, які взяли участь у голосуванні.

"Тому я б радше назвав це кризою в партії "Слуга народу", а не кризою парламенту", — сказав Саліженко.

Хоча більшість погоджується з тим, що повномасштабної парламентської кризи ще немає, очевидно, що депутати незадоволені.

Ігор Чаленко, політолог, який очолює український аналітичний центр "Центр аналізу та стратегій", описує уповільнення законодавчої діяльності як форму протесту через "пригнічений моральний дух законодавців".

Тиск ОП

Єдиної причини занепаду духу в парламенті немає. Але депутатів обурило обмеження на виїзд за кордон. Вони скаржаться, що їм відмовляють навіть в офіційних поїздках.

Деякі депутати, з якими спілкувався Kyiv Independent, назвали ці обмеження "занадто обережними", але інші прямо пов'язують рішення про поїздки з політичним покаранням, пов'язаним з тим, як вони голосують.

Нардеп "Голосу" Ярослав Железняк заявив, що йому заборонили відвідувати Брюссель, попри запрошення від депутата Європарламенту, після того, як він проголосував проти законопроєкту, який підтримував Офіс президента. Він сприйняв ці рішення як спробу ОП здійснити неправомірний вплив на його законодавчу діяльність.

"Коли депутати відчувають, що їхня можливість їздити на роботу залежить від їхнього голосування, "вони стають заручниками". Це сприяє деморалізації та відсутності на засіданнях: "Краще не з'явитися, ніж проголосувати негативно і бути покараним", — сказав Железняк в інтерв'ю Kyiv Independent.

Кілька депутатів від опозиційних партій та партії "Слуга народу" підтримали думку Железняка, заявивши на умовах анонімності, що вони відчувають себе все більш безсилими перед обличчям впливового Офісу президента.

За межами парламенту експерти мають схожі спостереження.

"Є відчуття, що парламент фактично перебуває на паузі, і є видимий конфлікт між президентом і парламентом", — сказав український політолог Микола Давидюк.

Представниця Офісу президента Ірина Побєдоносцева заявила, що звинувачення ОП у втручанні в закордонні поїздки депутатів "не відповідають дійсності". Вона зазначила, що за затвердження поїздок відповідає керівництво парламенту.

Недовіра суспільства

Голова Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв вважає, що головною причиною неучасті деяких його колег є негативна громадська думка щодо парламенту.

"Я розумію, що в кожній країні люди не люблять парламенти, — сказав Потураєв. Але після голосування за історично важливі закони для національної безпеки, оборони та європейської інтеграції "ти не відчуваєш підтримки з боку ЗМІ, не відчуваєш підтримки з боку населення".

"Що вони мають відчувати, коли читають про себе, що вони всі покидьки, корумповані покидьки?" — додав нардеп.

У грудні опитування Київського міжнародного інституту соціології показало, що лише 15% українців довіряють парламенту, що є найнижчим показником серед органів державної влади порівняно з 35% у попередньому році.

The Kyiv Independent пише, що після виборів 2019 року змінилося саме розуміння того, що означає бути парламентарієм. Відтоді скасували депутатську недоторканість, а вимоги до фінансового моніторингу та звітності депутатів та членів їхніх родин посилили.

"Якщо раніше політики були впевнені, що вони мають певний захист від правоохоронних та антикорупційних органів, то зараз цього немає", — сказав Саліженко з "Чесно".

Саліженко також зазначає, що під час війни журналістів не пускали до парламенту з міркувань безпеки. "Присутність журналістів, як це було до повномасштабного вторгнення, тримала всіх депутатів в тонусі, і це принаймні стимулювало їх відвідувати засідання і працювати".

Що з цим робити

Хоча багато хто погоджується з тим, що обмеження на пересування наразі є ключовим каменем спотикання, "не існує чарівної пігулки для розв'язання цієї проблеми", — наголошує Железняк.

Наталуха вважає, що основною проблемою є "криза комунікації" в уряді, яка вимагає більш тісної співпраці між парламентом та іншими державними органами.

Протягом останніх місяців Офіс Президента та урядовці проводили зустрічі з членами парламенту задля покращення відносин, але вони поки що не дали результатів. За словами учасників зустрічей та джерел, які спілкувалися з ними після них, деякі депутати залишали їх, відчуваючи, що їх все ще не чують.

Через два роки після повномасштабного вторгнення "політика повернулася до парламенту", — сказав Чаленко з Центру аналізу та стратегій. Керівна партія більше не може розраховувати на легке проходження законів, як це було одразу після вторгнення в лютому 2022 року.

Але здатність парламенту функціонувати як "острів стабільності" є життєво важливою для майбутнього країни, вважає Чаленко.

"Зараз дуже багато залежить від продуктивності самого українського парламенту, — пояснює він. — Нагадаю, що наша держава все ще залишається парламентсько-президентською, попри величезний вплив нинішнього президента Зеленського. Тому робота парламенту має тривати".

криза голосування верховна рада закордонні візити оп

Знак гривні
Знак гривні