Російські шпигуни повернулися в Європу. І вони небезпечніші, ніж будь-коли — The Economist

Докази, зібрані лондонським аналітичним центром RUSI, свідчать про те, що російські шпигуни розпочинають нову фазу політичної війни проти Заходу. Кремлівські спецслужби зробили висновки зі своїх помилок за останні два роки, пише The Economist. Texty.org.ua публікують дещо скорочений переклад статті.

Співробітники підрозділу 29155 — колись прикладом яких були Олександр Мішкін і Анатолій Чепіга, отруйники Скрипаля, які наполягали на тому, що вони їздили в Солсбері, щоб побачити знаменитий шпиль собору — навчилися на свох помилках
Співробітники підрозділу 29155 — колись прикладом яких були Олександр Мішкін і Анатолій Чепіга, отруйники Скрипаля, які наполягали на тому, що вони їздили в Солсбері, щоб побачити знаменитий шпиль собору — навчилися на свох помилках

Останні кілька років були невдалими для російських шпигунів. У 2020 році оперативники ФСБ провалили отруєння Олексія Навального, нещодавно померлого опозиційного активіста. Він висміяв їх за те, що вони нанесли "Новачок" на його спідню білизну. Потім ФСБ дала Кремлю райдужну картину того, як відбуватиметься війна, перебільшуючи внутрішні слабкості України. Вона не змогла перешкодити західним спецслужбам здобути й оприлюднити плани Росії щодо вторгнення в Україну. І вона не захотіла або не змогла зупинити торік короткий заколот лідера групи найманців "Вагнера" Євгена Пригожина. Російська зовнішня розвідка побачила, що її присутність в Європі скоротилася, а близько 600 офіцерів були вислані з посольств по всьому континенту. Було викрито щонайменше вісім "нелегалів" — розвідників, які працювали без дипломатичного прикриття, часто видаючи себе за неросіян.

Дослідження RUSI, проведене аналітиками організації Джеком Вотлінгом і Ніком Рейнольдсом та Олександром Данилюком, ексрадником міністра оборони та голови зовнішньої розвідки України, ґрунтується на документах, "отриманих від російських спецслужб", та на інтерв'ю з "відповідними офіційними органами" — імовірно, розвідувальними службами — в Україні та Європі.

Наприкінці 2022 року, йдеться в дослідженні, Росія усвідомила, що їй потрібна більш достовірна звітність від своїх служб. Москва призначила Сергія Кирієнка, заступника голови адміністрації Кремля, відповідальним за "комітети особливого впливу". Вони координують операції проти Заходу, а потім вимірюють їхній ефект.

Пропагандистські кампанії Росії стали більш узгодженими

Ці кадрові зміни, схоже, призвели до того, що пропагандистські кампанії стали більш узгодженими. У Молдові, наприклад, спрямована проти вступу країни до ЄС російська дезінформаційна кампанія, яка колись була розрізненою, торік стала більш послідовною і цілеспрямованою. Також активізувалися кампанії, спрямовані на підрив європейської підтримки України. У січні німецькі експерти опублікували подробиці про ботів, які поширювали сотні тисяч німецькомовних постів на день з мережі з 50 000 акаунтів протягом одного місяця в Х (колишній Twitter). 12 лютого Франція викрила велику мережу російських сайтів, які поширювали дезінформацію у Франції, Німеччині та Польщі.

Тим часом ГРУ, російська військова розвідка, також переоцінює свої методи роботи. Останніми роками її підрозділ 29155, який здійснив замах на вбивство ексофіцера ГРУ Сергія Скрипаля у Британії у 2018-му, став об'єктом викриття з боку Bellingcat щодо багатьох своїх співробітників, діяльності та об'єктів. Розслідувальна група спирається на загальнодоступну інформацію та витоки російських баз даних для своїх викриттів.

ГРУ дійшла висновку, що її співробітники залишають надто багато цифрових слідів

ГРУ дійшла висновку, що її співробітники залишають надто багато цифрових слідів, зокрема, носячи з собою мобільні телефони на секретні об'єкти, пов'язані з російською розвідкою. Вона також зрозуміла, що висилка російських розвідників з Європи ускладнила проведення операцій і контроль над агентами за кордоном — одна з причин, чому вторгнення в Україну провалилося.

Результатом стала масштабна реформа, яка розпочалася у 2020 році, але прискорилася після початку війни. Генерал Андрій Авер'янов, керівник частини 29155, попри численні промахи, був підвищений до заступника голови ГРУ і створив нову "Службу спеціальних операцій". Співробітники частини 29155 більше не носять на територію спецоб'єктів свої особисті або робочі телефони, а користуються стаціонарними апаратами. Навчання проводяться на різних конспіративних квартирах, а не безпосередньо на об'єкті. Якщо раніше половина особового складу походила зі спецпризначенців, то зараз більшість новобранців не мають військового досвіду, що ускладнює західним службам безпеки ідентифікацію їх за старими фотографіями або базами даних, що потрапили до них через витік.

ГРУ вербує підрядників через підставні компанії, приховуючи їхні імена та дані

Окремий підрозділ Служби спеціальних операцій, частина 54654, покликаний створювати мережу нелегалів, які діють в умовах, які в Росії називають "повною легалізацією" — здатністю проходити перевірку навіть під пильним наглядом іноземних шпигунських служб. ГРУ вербує підрядників через підставні компанії, приховуючи їхні імена та дані від державних органів, і впроваджує своїх офіцерів у міністерства, не пов'язані з обороною, або в приватні компанії. ГРУ також націлилося на іноземних студентів, які навчаються в російських університетах, виплачуючи стипендії студентам з Балкан, Африки та інших країн, що розвиваються.

Після смерті Пригожина російські спецслужби швидко розділили між собою його розгалужений військово-кримінальний спадок. ФСБ залишила собі вітчизняний бізнес, а Служба зовнішньої розвідки (рос. СВР) — медійну зброю, таку як ферми тролів, які втручалися у президентські вибори в США у 2016 році. ГРУ отримала іноземні військові частини, розділившись на Добровольчий корпус для війни в Україні та Експедиційний корпус, керований генералом Авер'яновим, для решти світу. Останній не досягнув своєї мети — набрати 20 000 солдатів до кінця минулого року, хоча його чисельність "неухильно зростає", йдеться у дослідженні RUSI. Були й заминки: син Пригожина, який загадковим чином залишається живим і на волі, запропонував війська "Вагнера" Росгвардії, що призвело до тендерної війни між нею і ГРУ, як стверджують автори звіту.

Невдовзі після смерті Пригожина генерал Авер'янов відвідав різні африканські столиці, щоб запропонувати те, що RUSI називає "пакетом виживання режиму". Теоретично ці пропозиції передбачають надання ГРУ місцевим елітам військової підтримки й пропаганди проти місцевих конкурентів. У Малі, за їхніми спостереженнями, створена ГРУ радіостанція Lengo Songo є однією з найпопулярніших у країні. В обмін на це Росія отримує економічні поступки, такі як літієві шахти і афінажні заводи, і таким чином важелі впливу на ворогів, можливо, включно з можливістю відрізати Францію від уранових шахт у Нігері.

Місія можлива

Російська розвідка, хоч і пошарпана, але міцно стоїть на ногах після нещодавніх принижень. Протягом останніх тижнів ризький сайт журналістських розслідувань The Insider опублікував серію статей, що документують російське шпигунство і вплив у Європі. Вони включають деталі того, як офіцер ГРУ в Брюсселі продовжує надавати європейське обладнання російським виробникам зброї, а також викриття того, що високопоставлений помічник у Бундестазі й латвійський член Європарламенту були російськими агентами, причому останній — протягом, можливо, понад 20 років.

Читайте також: Вирощують агента 10, 20 років. Як росіяни вербують політиків і науковців на Заході

Журналіст-розслідувач Андрій Солдатов вважає, що російські служби "повернулися з помстою" і стають все більш винахідливими. Володимир Путін, президент Росії і колись (посередній) офіцер КДБ, "намагається відновити славу грізної сталінської спецслужби", пояснює Солдатов. Він вказує на випадок у квітні 2023 року, коли Артем Усс, російський бізнесмен, заарештований у Мілані за підозрою в контрабанді американських військових технологій до Росії, був відправлений назад до Росії за допомогою сербського злочинного угруповання — звичайного посередника для російських служб.

ФСБ, СВР і ГРУ працюють разом

У минулому, каже Солдатов, ФСБ, СВР і ГРУ мали чіткіший розподіл обов'язків. Тепер цього немає. Усі три служби особливо активно вербують агентів серед потоку вигнанців, які покинули Росію після війни. У великій групі легко приховувати агентів і легко погрожувати тим, чиї сім'ї все ще залишаються в Росії. Німеччина викликає особливе занепокоєння з огляду на те, що багато росіян, які переїхали туди, можуть скласти вербувальний пул для російських шпигунських органів. Приплив нових мігрантів частково пояснюється тим, що країни Балтії стали більш вороже ставитися до російських емігрантів.

Російська кіберактивність стає дедалі сильнішою

Крім того, російська кіберактивність стає дедалі сильнішою. У грудні США і Велика Британія оприлюднили публічні попередження щодо Star Blizzard — елітної хакерської групи ФСБ, яка роками націлена на країни НАТО. Наступного місяця Microsoft заявила, що група Cosy Bear, пов'язана з СВР, проникла в електронні поштові скриньки, що належать деяким з найвищих керівників компанії. Це сталося на тлі витонченої кібератаки ГРУ на українську електромережу, що спричинила відключення електроенергії, яке, очевидно, було скоординоване з російськими ракетними ударами по тому самому місту.

Оновлення російського розвідувального апарату відбувається у вирішальний момент конкуренції між Сходом і Заходом. Щорічний звіт норвезької розвідки, опублікований 12 лютого, попереджає, що в Україні Росія "перехоплює ініціативу й отримує перевагу у військовому плані". В аналогічному звіті Естонії, опублікованому днем пізніше, говориться, що Кремль "очікує можливого конфлікту з НАТО протягом наступного десятиліття".

Пріоритетом для російських шпигунів є підготовка до цього конфлікту не лише через викрадення секретів, а й шляхом розширення тріщин всередині НАТО, підриву підтримки України в США та Європі та послаблення впливу Заходу на Глобальному Півдні.

спецслужби рф адаптація рф росія-єс шпигуни

Знак гривні
Знак гривні