Справа Палича схожа на вагнергейт. Чому головний кат "Ізоляції" роками жив у Києві, як його вів Червінський і "загубила" СБУ

3 січня Шевченківський районний суд Києва оголосив вирок екскерівнику донецької катівні "Ізоляція" Денису Куликовському ("Паличу") — 15 років в'язниці з конфіскацією майна. Суд визнав Куликовського винним за ч. 1 статті 258 (терористичний акт), ч.1 статті 28 (вчинення злочину групою осіб), ч. 1 статті 438 (порушення законів та звичаїв війни) КК України. За законом Савченко відсиджені два роки в СІЗО для Палича перетворюються на чотири, тож сидіти йому лишилося 11 років.

Правозахисниця Олександра Матвійчук після оголошення вироку заявила, що "Палича" мали засудити до довічного ув'язнення. Його жертви розповідали, що бойовик ґвалтував і катував ув'язнених і принижував усіма садистськими способами.

Журналіст і правозахисник Станіслав Асєєв, який довгий час пробув у полоні в "Ізоляції" та написав книжку "Світлий Шлях": історія одного концтабору", розповів на своїй фейсбук-сторінці про темні епізоди у справі донецького ката. Нижче Texty.org.ua публікують пряму мову Асєєва.

Денис Куликовський (Палич) у залі суду. Фото: Дарина Коломієць / Суспільне
Денис Куликовський (Палич) у залі суду. Фото: Дарина Коломієць / Суспільне

У жовтні 2021 року я отримав на руки дані по кримінальній справі катів "Ізоляції", які йшли списком як обвинувачені. В цьому списку не було головного фігуранта — Палича. Тоді я поцікавився у поліції, яка вела цю справу, чому так — на що отримав відповідь, що в них є достовірна інформація про перетин російсько-українського кордону Куліковським 23 квітня 2019 року у пункті пропуску Мілове (Меловое) в Луганській області. Назад він не повертався, отже, знаходиться десь на підконтрольній Україні території і судити заочно його не можна (по всім іншим фігурантам — заочний суд, що йде досі). Де саме Палич в Україні, поліції невідомо.

У цей же день я зв'язався з Христо Грозєвим і попросив його допомогти підтвердити чи спростувати цю інформацію за своїми джерелами. Він швидко підтвердив, що це дійсно так — і познайомив мене з Романом Червінським, який — як виявилось — разом зі своїми людьми і розробляли Палича перші місяці його перебування в Україні. На нашій першій зустрічі Рома показав мені декілька оперативних відео, на яких Палич перебуває вже на квартирі в Києві та виконує певні дзвінки "на той бік", аби Червінський з його людьми могли дотягнутися до керівництва Палича — так званого Леніна (Євдокимов Василь) та вище.

Зрештою Червінського усувають від ведення цієї справи через конфлікти всередині СБУ і передають Палича на той момент його безпосереднім підлеглим, які благополучно "теряют" того десь у київських квартирах. Де зараз (осінь 2021-го) Палич, Червінський сказати не може, але знає колишнього співробітника ГУР, який досі приватно мав зберігати за ним нагляд і повинен знати адресу. Принаймні, це єдина нитка, яка може вести до Куліковського через фактично два роки після того, як той "загубився".

Кат, вбивця і ґвалтівник сучасного російського концтабору, виявляється, вже 2,5 роки мешкає в столиці України

Пам'ятаю, Рома запитав, чому я взагалі так цікавлюся цією темою, бо він мав лише загальне уявлення про мене від Христо як про людину, якій можна довіряти. Зустріч була у київському кафе, і я, направду, був приголомшений, що ми отак, за чаєм, розмовляємо про те, що кат, вбивця і ґвалтівник сучасного російського концтабору, виявляється, вже 2,5 роки мешкає в столиці України і почав спати на київських диванах ще в той час, коли я сидів у камері створеної ним Ізоляції — і навіть до переводу в СІЗО мені ще залишалося 5 місяців.

На той час на "Обозревателі" вже вийшли матеріали з записом телефонних розмов Палича, які чітко давали розуміти росіянам, що він у нас і ніякої оперативної цінності для українських спецслужб Палич вже не мав та повинен бути заарештований. Я запропонував Ромі написати зі свого боку про весь цей піз*ець публічно, але він сказав, що після цього Палич остаточно заляже на дно, і окрім "гнєвних лайків" в фейсбуці на пару годин ми нічого не отримаємо, і що якщо я хочу реальний результат — треба прибрати емоції та працювати.

Червінський сказав, що бере комунікацію з інформатором на себе і спробує отримати адресу Палича, але в будь-якому разі до СБУ звертатись не можна зі зрозумілих причин, бо вони ж його і відпустили. На той час у мене як раз йшла плідна співпраця з одним з департаментів МВС на тему воєнних злочинців і "Ізоляції" зокрема, тож я влаштував нам з Червінським зустріч з керівництвом, на якій ми пояснили ситуацію та попросили оперативний супровід для затримання Куліковського, якщо отримаємо його фактичну адресу, що, власне, нам і пообіцяли в МВС.

Через пару тижнів Червінський сказав, що інформатор готовий злити Палича, але при цьому хоче 10 тис. доларів та ледь не орден за заслуги. Я сказав, що гроші ми ще спробуємо знайти, але за орденами це точно не до мене — я на такі речі не впливаю, та і в ГУР до нього вкрай негативне відношення (недарма він колишній), щоб я за нього когось просив. Зрештою ще через тиждень Червінський сказав, що гроші готове виділити суміжне відомство зі своїм інтересом в цій справі, а з нагородою ніби питання відпало і скоро буде адреса.

Червінський сказав мені: "Міліціонер все злив"

Ввечері 8 листопада ми з Романом обговорювали вже фінальні варіанти справи, коли йому задзвонив інформатор і сказав, що все скасовується: ні грошей, ні нагород він більше не хоче і передає Палича СБУ. Після чого Рома буквально сказав мені наступне: "Міліціонер все злив".

Виявилось, що з МВС пішов витік до СБУ, що ми майже знайшли Палича і поліція готова його заарештувати, і Служба оперативно вийшла на нашого інформатора і сказала, що той присяде поруч з Паличем, якщо його заарештують копи, а не СБУ. Пам'ятаю, що сказав Ромі, що тепер вони його вб'ють при затриманні, адже якщо він почне говорити про свій київський вояж у 2,5 роки, то полетить багато голів. На що Червінський сказав, що через величезний розголос теми "Ізоляції" такий наказ ніхто не наважиться віддати і скоріш за все Палича залякають в процесі і змусять до мовчання через "пєтушатню на зоні" — кому як не йому знати, що сидіти можна по-різному (згадайте тут про його відмову від останнього слова і спробу викликати в процесі суду на допит як свідка одного з офіцерів СБУ, який вів його в Києві, в чому суд відмовив).

Зранку 9 листопада Червінський задзвонив мені і сказав, що Палич живий і заарештований, але вкрай наляканий і спантеличений, бо, звісно, не очікував міняти диван на нари. Після чого я і написав про його арешт перший пост до офіційного релізу СБУ.

Після арешту Палича ми ще раз зустрілись з Червінським, щоб обговорити подальші кроки. Зокрема, я взагалі запитав його про те, чому Палича не заарештували. Ок, йому могли обіцяти свободу за співпрацю, але ж це не означає, що треба бути чесними у зворотний бік і реально його відпустити. Рома пояснив це в логіці своєї вже тоді офіційної позиції: у вищому військово-політичному керівництві країни працює група російських агентів впливу, які назовні дають патріотичний результат роботи, тоді як всередині країни влаштовують процеси з її руйнації, які перекривають публічну користь в десятки разів.

Справа Палича вкладається в логіку зірваних спецоперацій, зокрема вже всім відомого вагнергейту та інших

Червінський сказав, що справа Палича вкладається в логіку зірваних спецоперацій, зокрема вже всім відомого вагнергейту та інших. Я з ним не погодився і сказав, що принаймні в частині кейсу Палича його конфлікт з ОП спотворює реальність і в цьому немає сенсу: ні за масштабом особистості, ні формально — після арешту у Києві "днр" завела на Палича справу по більш як ста епізодам жорстокого поводження з ув'язненими (вітання нашій Генпрокуратурі, можете запитати у "колег" матеріалів на довічне) і після зливу купи інформації для СБУ Палича в РФ залюбки б самі нарізали шматками, щоб Москва ще просила за нього. Більше того, ніяких письмових наказів щодо нього не існує і Служба взагалі удає, що цих 2,5 років не було, і в нас з ним є тільки його слова та не підкріплені нічим прізвища деяких вже на цей час ключових силовиків країни.

Тоді Рома сказав, щоб я вийшов з публічною пропозицією створення парламентської ТСК по кейсу Палича, на якій він офіційно назве ці прізвища на показах. Я сказав, що це погана ідея, адже через його особистий конфлікт з ОП кейс Палича може взагалі виявитись його єдиним козирем, який відділяє його від зони та кримінальної справи, яку заведуть, як тільки він підставиться (як показала історія, це була хибна теорія). Тоді я був в ейфорії від результату і для мене сам факт арешту Куліковського був вже величезним фіналом з червоною завісою, тоді як Червінський сказав, що цей арешт не буде коштувати нічого, якщо люди, які його відпустили, не будуть покарані, і працювати треба системно, а не емоційно.

Червінський сказав, що цей арешт не буде коштувати нічого, якщо люди, які його відпустили, не будуть покарані

Зрештою, з Романом я зустрівся наступного разу вже після вторгнення на тему створення Justice Initiative Fund, який тоді тільки зароджувався як ідея наслідку арешту Палича і яку Рома, не дивлячись на нашу останню розмову з розбіжностями, потужно підтримав і допоміг з профі в спецслужбах, які приватно долучились до неї.

Але є ще один — абсолютно темний для мене епізод — в історії Палича. В якийсь момент, після зникнення до нього інтересу з боку СБУ, до справи в незрозумілому мені статусі підключились люди, дотичні до ГУР.

До справи Палича підключились дотичні до ГУР люди

Зрештою, мені влаштували зустріч з однією такою людиною, ні ім'я, ні навіть обличчя якої я не знаю (він сидів у медичній масці), яка показала мені інші відео з побутового життя Палича у Києві та розповіла багато про його психологічні зміни за ці роки, пов'язані з арештом дружини в Донецьку через його співпрацю з СБУ та інші сімейні речі.

Коли я запитав цього чоловіка — чи ви отримували офіційний наказ контролювати Палича чи це була приватна ініціатива? — людина відповіла мені, що не уповноважена відповідати на таке. Замість того сказав, що Палич читав мою книжку (я саме це мав на увазі, коли торік писав про це у пості). Я запитав: "І що він сказав?" — "Сказав, що нікого не ґвалтував".

ізоляція сбу вирок гур моу катівні росіян агенти рф

Знак гривні
Знак гривні