Що потрібно зробити у сфері безпілотників на державному рівні

Політичний експерт, ексміністр інфраструктури, який нині служить у лавах ЗСУ, Володимир Омелян на своїй фейсбук-сторінці аналізує, якою має бути державна політика у сфері БПЛА. Нижче Texty.org.ua публікують його пряму мову.

Фото: Dronarium
Фото: Dronarium
 1. Державна політика потребує планування щонайменше на 5-10 років, інакше ніхто з приватного сектору не будуть інвестувати в основні засоби виробництва. Ця політика має бути оформлена у вигляді державної програми з гарантованими джерелами фінансування на всі роки та ключовими напрямками. Бо цьогоріч 40 млрд грн, у 2024 — 48 млрд грн, а в 2025 — 100 млрд чи 0? Можна довго дискувати, чи потрібен військовий план задуму, план відновлення України, але якщо ви хочете, бо вкрай потрібно, створити цілу нову галузь програма все ж потрібна!
 2. Має бути визначений єдиний державний орган, відповідальний за БПЛА для ЗСУ (у подальшому, для військового і цивільного використання). Цим не можуть одночасно займатися всі: Міноборони, Мінцифри, ДССЗЗІ, Мінстратег…
 3. Не треба хвалитися, що вже 50-200 виробників дронів в Україні. Нам, умовно, потрібно 5 типів БПЛА: дрони-камікадзе ближнього/середнього/дальнього радіуса дії, ударно-розвідувальні середнього радіуса, баражувальні боєприпаси.
  Збираються докупи всі виробники та винахідники: ця компанія виробляє фюзеляжі чи хрестовини, ця — мотори, інша — гвинти, та — пише софт і тд.
  І кожна компанія виробляє ці запчастини десятками тисяч щомісяця, однакової якості.
  Таким чином ми досягаємо масового випуску уніфікованої продукції, яка ефективно працює на полі бою, замість зоопарку поштучних екземплярів, які змушують бійця в умовах бою щоразу навчатися заново.
  Плюс, ми розосереджуємо виробництво по всій Україні, щоб ворогу було складніше його виявити та знищити.
 4. 90% державного фінансування йде на реальне виробництво.
  10% — на перспективні дослідження: АІ, модульні системи, новітні матеріали та засоби ураження тощо. Ось як раз у цьому випадку ми можемо займатися хакатонами, гаражним виробництвом передсерійних екземплярів, обговорювати ідеї, але 90% — серійне заводське виробництво!
 5. Уряд має допомогти українським виробникам сформувати не лише команди винахідників і інженерів, а й виробничників і менеджерів. Вміння запустити виробництво не менш важливе за саму ідею. Саме тому, доволі часто, винахідники — бідні або небагаті, а виробники — багаті або супер багаті
 6. Уряд повинен забезпечити таке виробництво сучасними технологічними лініями. Їх потрібно знайти й купити в наших союзників. Інакше про масове виробництво можна забути.
 7. Уряд має переконати українські приватні компанії не займатися всім одразу, а робити те, що у них найкраще виходить і потрібно ЗСУ. І, навіть якщо хтось керується виключно меркантильними міркуваннями, пояснити, що державне замовлення на 100 000 плат щомісяця — це краще, аніж виробництво 100 дронів з невідомими перспективами.

Два роки я слухаю казки про суперсекретні виробництва надтаємної зброї, яка змінить хід війни. З минулого року чую історії про збільшення виробництва чогось у 4-20-100 разів. Але якщо 0 збільшити у 100 разів — він все одно залишиться нулем.

Влада з минулого року планувала каву в Криму цьогоріч. Якщо ти плануєш наступ, ти повинен забезпечити військо тим, чим наступати й перемагати ворога. Немає ракет і F-16 — значить мають бути тисячі та десятки тисяч українських шахедів і дронів. Їх військові в окопах не зберуть — це виключне завдання тилу, саме того «економічного фронту».

виробництво БПЛА війна дронів дрони зсу розвиток ВПК

Знак гривні
Знак гривні