Чотири завдання Путіна. Як мислять і провадять війну в Кремлі та що планують надалі

Голова Служби зовнішньої розвідки України Олександр Литвиненко написав у статті для Інтерфакс-Україна, як сприймають російсько-українську війну у Кремлі. Texty.org.ua публікують тези Литвиненка.

Олександр Литвиненко. Джерело фото: 24tv.ua
Олександр Литвиненко. Джерело фото: 24tv.ua

Глобальна війна Путіна

Путін вірить, що не спромігшись перемогти України за три дні у широкомасштабній війні, Кремль пройшов точку неповернення у відносинах з Заходом. Вороття немає, Путін може лише тріумфально перемогти, або нищівно програти.

Він переконаний, що повернути Україну та решту «історичних російських земель» й відновити імперію можна лише у межах глобального перерозподілу світу. Такий перерозподіл може тривати 10-15 років, супроводжуватись конфліктами різного масштабу й інтенсивності, можливо із використанням ядерної зброї. Причому війна проти України сприймається наразі Кремлем як важливий, але не єдиний фронт для РФ, що фактично веде світову війну із США і Заходом загалом.

З цього підходу витікає чотири завдання, які Кремль нині вирішує.

Чотири путінських завдання

Завдання 1 – забезпечити внутрішню стабільність, мобілізувати населення й економіку, збільшити виробництво  озброєння та військової техніки.

Кремль поки що забезпечує стабільність економіки та керованість суспільно-політичними процесами. Зачищено політичне поле: знищено або маргіналізовано ліберальну й ультраправу (т.зв. «турбопатріоти») опозицію.

У 2028 році Росія має відновити воєнні спроможності, які вона мала у 2022-му

У 2026 році обсяги військового виробництва у РФ мають підтримувати масштабні бойові дії високої інтенсивності, а у 2028 році Росія має відновити воєнні спроможності, які вона мала станом на 2022 рік. 

Саме під це сформовано російський бюджет на 2024–2026. Вже у 2024 році майже 40% видатків бюджету йде на війну (29,4% або понад $100 млрд – на оборону та 9,2% або $34 млрд – на правоохоронців і спецслужби); У 2025 – 35% ($93 млрд та $35,5 млрд відповідно), у 2026 році – 30,5% ($80 млрд та $37 млрд відповідно). У 2023 році ці показники становили 31,8% ($69,5 млрд – на оборону та $35 млрд – на правоохоронців і спецслужби).

Завдання 2 – сформувати альтернативну Заходу коаліцію держав, «коалиции большинства». Цей формат «Глобального Півдня+» має просувати альтернативні Заходу моделі (політичні, економічні, фінансові, гуманітарні, ціннісні тощо). 

Мета РФ у побудові коаліції більшості є «нормалізація Заходу», перетворення його на ще один регіон (Євро-Атлантика) з перспективою подальшого вбудовування західних країн у свої регіони (Північна Америка, Європа, Східна Азія), а США – просто в ще одну провідну світову країну. На їхній погляд, Захід – це потужна, проте відступаюча натура.

Для цього потрібно, у т.ч. посиленням ядерного шантажу, зламати волю Заходу до конфронтації, переконати західні еліти, що вони беззаперечно програють та їм слід мирно відступити. Ключову роль тут матиме посилення воєнної потужності Росії, Китаю та інших країн коаліції більшості.

Зрештою країни Заходу мають обирати: перетворитися на ізольовану фортецю або приєднатися до більшості світового співтовариства. 

Протиборство РФ – Захід має фундаментальний, не лише геополітичний та геоекономічний, а й ціннісний характер. 

Результат війни РФ проти України має глобальне значення

При цьому результат війни РФ проти України має глобальне значення і стане потужним імпульсом для зміни глобального балансу у той чи інший бік.

Прагнучи створити міжнародну коаліцію, Путін заграє з мусульманами у середині Росії. Попри незадоволення багатьох росіян, Кремль дозволяє главі Чечні Рамзану Кадирову публічну позасудову розправу над підозрюваним у нарузі над Кораном. 

Сталінські традиції антисемітизму теж розглядають у Кремлі як інструмент у налагодженні відносин з пропалестинським табором. На нараді силовиків після погромів у Дагестані Путін не засудив антисемітизм як такий, а радше висловив невдоволення тільки його неконтрольованими проявами. 

Завдання 3 – підготовка до майбутньої агресії проти інших країн. 

Наразі пріоритет – Молдова і країни Балтії: Литва, Латвія, Естонія: вся західна частина колишнього СРСР. Кремль вже розпочав таку роботу. Привід – порушення прав російськомовних (передусім Латвія, Естонія). Москва вже волає про утиски російськомовних у Балтії та право народів на самовизначення.

Росіяни активно інфільтрують країни Європи, насамперед Південної, своєю агентурою

Після вислання російських дипломатів-шпигунів, росіяни активно інфільтрують країни Європи, насамперед Південної, своєю агентурою, створюючи бізнеси, НГО тощо. Є ознаки підготовки інфраструктури підривної діяльності під велику війну (підхід, апробований за часів СРСР). 

Завдання 4 – роздмухування конфліктів на Близькому Сході, в Африці та на Балканах

Про підходи РФ до близькосхідного конфлікту відомо. Але не варто забувати про Африку. Публічна страта Пригожина аж ніяк не означає, що Кремль відмовився від пригожинського modus operandi на континенті.

У РФ формують «экспедиционный корпус», залучаючи не лише рештки "Вагнера", а й Головного управління Генштабу ЗС РФ, Службу зовіншньої розвідки РФ і ФСБ РФ. Москвою вже апробовано підхід, коли дії псевдонайманців тісно скоординовані з активністю агентури впливу у місцевому істеблішменті, а також пулом політтехнологів та spin-doctors (політичний бек-офіс). Все це має забезпечити необхідний для Кремля політичний ландшафт у країні або регіоні.

Росіяни прагнуть скористатися послабленням позицій Заходу, насамперед Франції, у Сахелі й в Африці загалом. Йдеться про природні ресурси, намагання обмежити доступ європейців до урану, нафти та газу, позбутися альтернативних до російських джерел постачання.

Український фронт Путіна

Цілі незмінні. Путіну потрібно стільки території України, скільки він зможе отримати, бо для росіян йдеться про «возвращение исконно русских земель». 

Війна увійшла у стадію війни на виснаження. Дедалі більше свідчень, що Кремль готовий вести війну стільки, скільки треба.

Передбачається сконцентруватись на трьох завданнях: 

В Україні має сформуватись критична маса невдоволення політикою чинної влади. Росіянам байдуже, хто прийде до влади після чинного керівництва. Вони переконані, що хто б це не був, він не зможе опанувати ситуацію, а Україна порине у хаос. Зрештою Захід не лише призупинить допомогу, а й вийде на РФ з пропозиціями про термінові переговори та призупинення війни. 

Так, чи приблизно так, думають і планують у Кремлі. Обізнаний – це озброєний. Україна б’ється за свою свободу і свободу всіх націй світу. Вільні люди переможуть рабів.

Читайте також: Лекція Олександра Литвиненка про стратегічну культуру Росії

безпека європи агресія рф війна на виснаження кремль путін сзр

Знак гривні
Знак гривні