Як літаки F-16 можуть змінити перебіг війни в Україні: пояснення Повітряних сил ЗСУ

Літаки F-16 та інші західні винищувачі здатні змінити перебіг подій на фронті, бо прикриття з повітря є ключем до успіху наземних операцій.

Про це заявив речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат, інформує УП.

"Рішення (про навчання пілотів і надання Україні західних літаків – ред.) уже маємо, очікуємо їх реалізації.

Я дійсно казав, що (з F-16) виграємо війну. Одразу не виграємо, звичайно, але F-16 здатен змінити перебіг подій, здатен забезпечити нам те, що сьогодні потрібно найбільше – перевага в повітрі на окупованих територіях", – сказав речник ПС ЗСУ в ефірі телемарафону.

Ігнат зазначив, що, наприклад, "в ці секунди перебувають на окупованих територіях десь 8-9 винищувачів російських, кидають керовані авіабомби, пускають авіаційні ракети".

За його словами, "з F-16 їм не вдасться це робити". 

"Перевага в повітрі – це ключ до успіху на землі, ми повинні це всі розуміти", – наголосив Ігнат.

1680a65c484df915fd958304831be876_1692549944_extra_large

Зеленський ознайомився з програмою підготовки українських льотчиків на F-16 на базі ВПС Данії. Фото: ОП

Речник Повітряних сил ЗСУ сказав, що "хочеться швидше", щоб Україна використовувала західні винищувачі, але процес непростий.

За його словами, українські аеродроми мають штучні злітно-посадкові смуги з бетонних плит, між якими є шви. "Якщо належно підготувати ті смуги, то жодних там проблем немає", – сказав він. 

Ігнат уточнив, що F-16 бували в Україні у 2012 році під час проведення Євро-2012: сідали на злітно-посадкові смуги аеродрому Миргород (Полтавська область), тоді українські пілоти пробували керувати ними в парі з досвідченими льотчиками. За таким же принципом у 2018 році пілоти літали на F-15 у Старокостянтинові.

За словами Ігната, у воєнний час, крім адаптованих і доглянутих злітно-посадкових смуг, "потрібно робити й іншу логістику, інфраструктуру, яка в умовах бойових дій буде захищати наші літаки, щоб ворог не зміг їх знищити на наших аеродромах". 

Він наголосив, що зараз десятки українських літаків виконують завдання в небі щодня – і ЗСУ навчилися берегти людей і техніку.  

Ігнат додав, що Україна планує отримати не лише американські F-16, а й інші західні винищувачі, які будуть потроху замінювати стару радянську техніку. 

Тож західні партнери готуватимуть не лише пілотів, а й "авіаторів", які забезпечують польоти. 

"Збільшення (кількості) різних типів літаків – це серйозне навантаження: їх треба обслуговувати, їх треба ремонтувати, – але іншого виходу в нас немає. Ми йдемо тим шляхом. І поступово будемо виводити зі складу Повітряних сил стару радянську техніку, замінюючи її на такі літаки, як F-16, Gripen, а, можливо й інші, які стануть доступними для нас", – сказав Ігнат. 

За словами речника ПС ЗСУ, щоб замінити старий авіапарк і отримати перевагу в небі, Україні потрібно 128 винищувачів.

Він пояснив в ефірі Радіо Свобода, що кількість у 128 винищувачів прописана у візії Повітряних сил ЗСУ, і якщо Україні передадуть 42 F-16, то це буде приблизно чотири авіаційні бригади.

Крім того, Ігнат повідомив, що У Данії на винищувачі F-16 навчаються 70 українських військових, серед них – льотчики та наземний персонал.

«Серед тих 70 не всі пілоти, авіація - це величезний колектив. Є ті, хто виконують польоти, і ті, які їх забезпечують. Це дуже велика армія людей, ми їх називаємо авіатори. І зрозуміло, що їм теж треба навчатись обслуговувати техніку і забезпечувати польоти», – цитує Ігната Укрінформ.

Він також повідомив, що це перша хвиля пілотів, які одразу будуть перенавчатися на F-16. Потім буде друга і третя хвилі.

«Інша група пілотів – це молоді льотчики, фактично вчорашні випускники, які поїдуть у Велику Британію, де будуть опановувати дещо за довшою програмою. Але вони проходитимуть базову підготовку – англійську мову, легкомоторну техніку західну з переходом потім на винищувачі.

Ця програма триватиме довше, можливо до 2 років, але це та перспектива, яка на нас чекає, – ми переозброюємо наші Повітряні сили на нові види техніки. І тому навчання льотчиків в Харківському університеті Повітряних сил також буде вже на це орієнтовано", – підсумував Ігнат.

Нагадаємо, 20 серпня Нідерланди та Данія оголосили про рішення передати Україні винищувачі F-16. Українські пілоти та інженери уже розпочали навчатися використовувати ці літаки.

Президент Володимир Зеленський з Нідерландів повідомив, що 42 винищувачі F-16 "будуть в українському небі". Водночас прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте ж зазначив, що Нідерланди мають 42 винищувачі F-16, але поки що остаточно не вирішено, чи всі їх передадуть Україні. Данія офіційно підтвердила передачу 19 бойових літаків і розраховує передати перші шість F-16 Україні ближче до Нового року.

повітряна війна авіація ЗСУ пс зсу західні літаки F-16

Знак гривні
Знак гривні