Вибори під час воєнного стану: голова ПАРЄ наполягає на проведенні, українська влада – проти

Президент Парламентської асамблеї Ради Європи Тіні Кокс наполягає на необхідності проведення Україною парламентських і президентських виборів навіть за умови воєнного стану.

Про це Тіні Кокс заявив в інтерв'ю "Європейській правді".

Він визнає, що в Україні зараз воєнний стан і конституція не дозволяє проводити вибори за цих умов.

"Тож це вам треба розв’язати цей виклик", – заявив Кокс. Президент ПАРЄ не уточнив, які умови він вважає необхідними для виборів, та з контексту його пояснень випливало, що йдеться про вибори не під час активних військових дій, а радше після їх завершення, коли воєнний стан ще буде зберігатися.

"Це не наше питання – вказувати, як це зробити, але, звісно, Україна має організувати вільні та чесні вибори. Бо це ваше зобов’язання за статутом Ради Європи. І, звичайно, ви це зробите", – наголосив він.

Водночас президент ПАРЄ визнав, що організація виборів за цих умов буде вкрай важкою, однак, за його словами, є приклади інших країн, зокрема Туреччини, яка спромоглася провести вибори після руйнівного землетрусу.

"Перемогти у війні, пережити це вторгнення – це вже неймовірний виклик. Але відновити, посилити, відбудувати країну, дотримуючись при цьому правил демократії, верховенства права та прав людини – це виклик лишатиметься з вами на багато років вперед. Але ви маєте здолати цей виклик", – стверджує Тіні Кокс.

"Бо якщо ви цього не зробите, то у вас самих виникне питання: то що ж ми захищали у цій війні, яку Росія розв’язала проти України?" – запитав він.

За словами президента ПАРЄ, є приклади інших країн, які організовували належне голосування на виборах за кордоном. Крім того, існує можливість голосування через інтернет.

"Не буде жодних претензій до України, якщо вибори будуть не ідеальними. Але якщо ви НЕ проведете вибори – то у всіх будуть до вас запитання. Демократія – це, звичайно, не тільки вибори. Але без виборів демократія неможлива", – підкреслив Тіні Кокс.

Відповідь Олексія Данілова

На заяви Тоні Кокса уже відреагував секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Олексій Данілов. Жодних виборів, включно з президентськими і парламентськими, в Україні під час дії воєнного стану бути не може, заявив він в ефірі телемарафону.

"Я хочу наголосити, що в Парламентській Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) мають чітко розуміти, що в нас є своя Конституція і закони нашої країни, за якими ми маємо жити. А ці ПАРЄ краще б займалися іншими речами, не допускали присутності Російської Федерації у себе. Ми розберемося самостійно – згідно з нашими законами і згідно з нашою Конституцією. Коли є введення того стану, в якому ми сьогодні з вами перебуваємо, жодні вибори відбуватися не можуть. Крапка", – цитує Данілова Інтерфакс-Україна.

Секретар РНБО також висловив побажання, щоб представники ПАРЄ не вказували, як і що Україна має робити.

Нагадаємо, що у квітні голова Верховної Ради Руслан Стефанчук заявив в інтерв’ю Укрінформу, посилаючись на закон "Про правовий режим воєнного стану", що під час воєнного стану вибори не можуть проводитися.

14 травня президент України Володимир Зеленський заявив під час пресконференції в Берліні, що парламентські вибори цієї осені не відбудуться, якщо на той момент діятиме воєнний стан.

демократія воєнний стан вибори кокс данілов

Знак гривні
Знак гривні