Інтернет-асоціація просить Раду відхилити законопроєкт №9223 щодо фейкових акаунтів у соцмережах

Інтернет-асоціація України (ІнАУ), яка об’єднує понад 220 підприємств галузі інформаційно-комунікаційних технологій, звернулася до профільних комітетів ВР з проханням відхилити законопроєкт №9223 через його невідповідність вимогам законодавства.

Про це йдеться в заяві Інтернет-асоціації України.

Зазначається, що 19 квітня 2023 року у Верховній Раді за № 9223 зареєстровано проєкт Закону про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо встановлення відповідальності за окремі дії проти основ національної безпеки України.

Ініціаторами законопроєкту є "слуги народу" Георгій Мазурашу, Сергій Кузьміних, Максим Павлюк, Михайло Лаба та Олег Арсенюк. У ньому пропонується посилити кримінальну відповідальність за "створення, придбання, використання або збут облікових записів", які містять неправдиві відомості про користувача і їх використовують для розміщення і поширення недостовірної інформації, а також для впливу на ухвалення рішень державними органами чи органами місцевого самоврядування.

"По-перше, видається досить сумнівним практичне застосування статті 114³ - Використання облікових записів з метою поширення недостовірної інформації або для здійснення впливу на прийняття рішень, вчинення чи не вчинення дій, якою пропонується доповнити Кримінальний кодекс України, оскільки, це положення не містить чіткого та однозначного формулювання, а запропоновані положення є загального характеру.

Наприклад, що ініціатори розуміють у виразі «дії вчинені на шкоду суверенітету, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, національній, державній, економічній чи інформаційній безпеці України, за відсутності ознак державної зради»? Як здійснити оцінку такої шкоди в межах Кримінального кодексу України та що таке створення, придбання, використання або збут облікових записів? Крім того, Кримінальний кодекс України уже містить положення, які визнаються злочином (державною зрадою) діяння на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України", — зазначили автори звернення.

"По-друге, щодо поширення недостовірної інформації, то, відповідно до статті 32 Конституції України, кожному гарантується судовий захист права спростовувати недостовірну інформацію про себе і членів своєї сім’ї та права вимагати вилучення будь-якої інформації, а також право на відшкодування матеріальної і моральної шкоди, завданої збиранням, зберіганням, використанням та поширенням такої недостовірної інформації.

По-третє. Відповідно до статті 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права№, — наголошують в Інтернет-асоціації.

В ІнАУ вважають, що автори законопроєкту №9223 пропонують "обмеження гарантованих Конституцією прав і свобод громадян, в повній протилежності до декларованої мети цього документу провокують і збурюють суспільство, сприяють підвищенню рівня соціальної напруги, діють на шкоду інформаційній безпеці України, створюють неприйнятні ризики і фактично грають на користь агресору".         

"Враховуючи зазначене, при розгляді проєкту Закону вашим комітетом, просимо врахувати надані ІнАУ зауваження та прийняти висновок про відхилення проекту Закону через невідповідність вимогам законодавства, наслідком прийняття якого буде порушення прав та законних інтересів громадян України та неприйнятне збільшення соціальної напруги", — йдеться у зверненні.

інформаційна безпека законопроєкт 9223 соцмережі інтернет

Знак гривні
Знак гривні