"Невдахи", "совки" й "опортуністи". The Economist уклав рейтинг друзів Росії

Британський журнал The Economist опублікував так званий індекс друзів Путіна. Публікуємо у дещо скороченому вигляді переклад статті.

Індекс розглядає 11 різних заходів підтримки або потенціалу примусу в трьох широких сферах. Перша – військова. Друга – дипломатична. Третій блок питань стосується енергетики та економіки.

Категорії не є зваженими, тому країни отримують просту загальну суму балів. Цей приблизний індекс не має на меті врахувати тонкі нюанси дипломатичних позицій, які займають багато країн. Але він забезпечує основу для оцінки відносин країни з Росією і того, чи може вона бути вразливою до примусу.

Пів дюжини країн, які набрали найбільшу кількість балів, – це ті, що пов'язані з Росією переважно політично, історично та географічно, такі як Вірменія, Білорусь, Іран та Киргизстан. За ними йде довгий список країн з менш тісними зв'язками з Росією, включно з такими гігантами, як Китай та Індія, і такими аутсайдерами, як Еритрея і Нікарагуа.

Один зі способів розглянути світ країн, що мають зв'язки з Росією, – це згрупувати їх у три категорії: "коаліція невдах", "радянське товариство "Пам'ять" і "вісь опортуністів".

20230318_EPC369.png

Інфографіка The Economist: Друзі Путіна. Геополітична близькість до Росії, березень 2023 року. Рейтинг (з 12 країн). Білорусь, Вірменія, Киргизстан, Іран, Таджикистан, Казахстан, Сирія, Китай, Венесуела, Нікарагуа, Індія, Узбекистан

Коаліція невдах

Почнімо з коаліції невдах. Владімір Путін любить цитувати царя Олександра III: "У Росії є лише два союзники: армія і флот". Це ближче до істини, ніж хотілося б Путіну. На папері Росія має п'ять формальних союзників в Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ): Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан і Таджикистан. Всі вони зобов'язані за договором прийти на допомогу одне одному в разі нападу. Проте жоден член ОДКБ не підтримав військами війну Росії в Україні, хоча Білорусь дозволила використати себе як військову базу.

Натомість деякі члени ОДКБ намагаються дистанціюватися від війни. Вірменія розгнівана тим, що 3500 російських військових на її території не прийшли їй на допомогу під час війни з Азербайджаном у 2020 році. Вона відмовилася приймати цьогорічні військові навчання ОДКБ.

Казахстан вже давно є близьким союзником Росії. Торік Путін відправив до країни війська для придушення антиурядових протестів. Однак це не завадило президенту Казахстану Токаєву критикувати війну в Україні перед Путіним під час візиту до Санкт-Петербурга в червні. У лютому Казахстан приймав Ентоні Блінкена, державного секретаря США.

Окрім Білорусі, лише Іран та Північна Корея надсилали зброю до Росії. Американський уряд вважає, що Північна Корея поставила "значну" кількість артилерійських снарядів, але недостатню для того, щоб зменшити дефіцит російської зброї або змінити хід війни. Іран відправив безпілотники-камікадзе, які допомагають Росії продовжувати бомбардування України, навіть коли її власні запаси ракет вичерпалися. Він також направив "військових радників", які допомагають Росії керувати безпілотниками.

Проте Іран, який за часів холодної війни був рішуче позаблоковим, розділився в думках щодо того, наскільки можна підлабузнюватися до Москви. Прихильники жорсткої лінії в Корпусі вартових ісламської революції сподіваються, що їхня підтримка буде віддячена сучасними винищувачами та зенітними ракетами. Але відносно помірковані в Міністерстві закордонних справ Ірану побоюються подальшого протистояння із Заходом або потурання вторгненню в сусідні країни – особливо після того, як Радянський Союз завоював більшу частину Ірану під час Другої світової війни.

Дипломатично Росія виглядає майже такою ж ізольованою. Лише чотири країни (Білорусь, Нікарагуа, Північна Корея і Сирія) послідовно голосували проти семи резолюцій Генеральної Асамблеї ООН, які засуджують агресію Росії в Україні з 2014 року, коли її війська захопили Кримський півострів. Ще пів дюжини країн, включно з Болівією, Еритреєю та Малі, щонайменше двічі голосували разом з Росією.

Країни коаліції невдах мають багато спільного. Жодна з них не є справжньою демократією. Деякі з них, як-от Сирія, безпосередньо залежать від російських військ або найманців, і виживання їхніх урядів залежить від них самих. Інші, такі як Еритрея, самі є світовими вигнанцями, які покладаються на дипломатичну підтримку Росії в Раді Безпеки ООН. Коаліція також зменшується. У 2014 році, коли ООН проголосувала за засудження анексії Криму, Росію підтримали десять країн. Відтоді деякі з них відкликали свою підтримку. Серед них Болівія, яка раніше перебувала під владою лівого силовика Ево Моралеса, і Судан, де правив Омар аль-Башир – диктатор-геноцидник, який ненавидів Захід.

Ще близько 30 країн є номінально нейтральними й зазвичай утримуються при голосуванні в ООН щодо України. Багато хто відмовляється ставати на чийсь бік, каже Дмитро Альперович, голова американського аналітичного центру Silverado Policy Accelerator. Замість цього, за його словами, їхня позиція така: "чума на обидві ваші хати; це дві білі країни, які воюють одна з одною".

Прощавай, Лєніне

Підгрупа таких людей утворює "радянське товариство "Пам'ять". Не пропонуючи серйозної дипломатичної чи військової допомоги, вони схиляються на бік Росії, проводячи військові навчання з її збройними силами або повторюючи її аргументи про те, що у війні винна експансія НАТО чи сама Україна.

Розплутати їхні мотиви не завжди легко, але деякі спільні риси проглядаються. Деякі країни, такі як Алжир, Ангола та Південна Африка, виявляють симпатію до Росії частково через історичні зв'язки з Радянським Союзом (вони, здається, забувають, що Україна також була частиною СРСР); або, що ще більш іронічно, тому, що вони пам'ятають СРСР як союзника пригноблених народів у боротьбі з імперіалістами.

Проте радянська ностальгія – не єдиний чинник, особливо в Африці, де міститься більшість країн, які утримуються при голосуванні в ООН. У багатьох випадках керівні партії або політики завдячують Росії за допомогу у фінансуванні виборів або спробах вплинути на них. Наприклад, Африканський національний конгрес Південної Африки отримав великі пожертви від гірничодобувної компанії, пов'язаної з Росією. Це могло вплинути на його рішення прийняти голову МЗС РФ Лаврова і провести військові навчання з російським флотом.

Російська дипломатія в Африці зосереджена на наданні допомоги у сфері безпеки та продажу зброї. Аналітичний центр у Вашингтоні Atlantic Council у своєму нещодавньому звіті зазначив, що якщо з 2010 по 2017 рік Росія підписала сім угод про військову співпрацю в Африці, то з 2017 по 2021 рік вона уклала 20. Більш ніж половина з них – з країнами, з якими Росія раніше не мала жодних військових зв'язків.

Росія – не просто великий постачальник зброї. Вона також стала продавцем зброї останньої інстанції, набуваючи впливу в країнах, відрізаних від західних постачань через перевороти і порушення прав людини, таких як Малі й Центральноафриканська Республіка. Західне ембарго на постачання зброї "відкрило двері [для росіян]", – каже Джей Пітер Фам, спеціальний посланник США у справах Сахелю в адміністрації Трампа. "Ми не можемо звинувачувати малійців у тому, що вони беруть те, що можуть отримати".

Проте в деяких випадках спроби Росії посилити свій вплив зазнали вражаючого провалу. Мадагаскар, наприклад, виступив проти Росії після того, як її спіймали на спробі схилити президентські вибори на користь проросійських кандидатів у 2019 році. Після того, як у Мозамбіку джихадисти захопили й обезголовили п'ятьох найманців "Вагнера", країна звернулася до Руанди й Заходу по допомогу в забезпеченні безпеки.

Помилки, яких припускається Росія в бідних країнах, часто схожі на промахи її розвідки в Україні, наприклад, переоцінка популярності місцевих ставлеників або лідерів. "Здебільшого це загальна некомпетентність, а також неправильне розуміння місцевої ситуації", – каже автор книжки "Росія в Африці" Самуель Рамані.

Атомна енергетика пропонує Путіну ще один потенційний важіль впливу. У статті, опублікованій минулого місяця в журналі Nature Energy, автори якої – Каспер Шулецький та Індра Оверленд з Норвезького інституту міжнародних відносин – зазначають, що щонайменше дев'ять країн, включно з Бангладеш і Єгиптом, можуть бути вразливими до політичного тиску, оскільки вони залежать від побудованих або експлуатованих Росією атомних електростанцій. Кілька інших країн мають високий рівень ядерної співпраці з Росією. Однак і вона може слабшати. Припинення Росією експорту газу до Європи може підірвати її загальну репутацію надійного постачальника енергоносіїв.

Вісь опортуністів

Третя група країн – вісь опортуністів – розглядає західні санкції як шанс збільшити власну торгівлю з Росією на вигідних умовах. Згідно з аналізом Silverado Policy Accelerator, російський імпорт товарів обвалився більш ніж на 40% у перші кілька місяців після вторгнення. Проте до вересня він значною мірою відновився, оскільки Китай і Туреччина, зокрема, замінили експорт з Європи та США. Захід поки що не зміг повністю перекрити російський імпорт високотехнологічних компонентів, таких як комп'ютерні чіпи, які використовуються в ракетах та інших видах озброєнь. Росія продовжує імпортувати від третини до півтора раза більше мікросхем, ніж до початку війни, в основному завдяки значному збільшенню імпорту з Китаю.

Китайські офіційні особи сповідують нейтралітет щодо України, відмовляючись засуджувати російське вторгнення, але звинувачуючи у війні експансію НАТО після закінчення холодної війни. Велике питання полягає в тому, чи почне Китай постачати зброю Росії для використання в Україні. Це могло б полегшити російську нестачу боєприпасів і, можливо, змінити хід війни. Більше може з'ясуватися під час візиту Сі Цзіньпіна до Росії, який може відбутися вже наступного тижня.

Відносини Туреччини з Росією є більш складними. Туреччина є членом НАТО. Вона продала Україні озброєні безпілотники і, як вважається, також надіслала високоточну артилерію і ракети. Вона конкурує з Росією за вплив від Близького Сходу до Центральної Азії. Вона веде проти неї маріонеткові війни в Сирії та Лівії. Але вона також покладається на Росію в питаннях газу і допомоги в будівництві атомних електростанцій. Вона заробляє мільярди доларів на рік на російських туристах. Це ставить обидві країни у взаємну залежність. Туреччині вигідно зіштовхувати Росію і Захід один проти одного. Росія ж, здається, готова не звертати уваги на турецьку підтримку України доти, доки триває торгівля.

Індія могла б отримати набагато більше користі від торгівлі з Росією, ніж вона отримує. Вона завзято відмовляється засуджувати російське вторгнення і збільшила імпорт російської нафти зі знижкою (хоча зараз заявляє, що дотримуватиметься цінового ліміту, встановленого Заходом). Вона залишається великим покупцем російської зброї. Водночас, схоже, вона не стала критично важливим каналом для постачання до Росії товарів, що перебувають під санкціями. Дійсно, вартість індійського експорту до Росії впала після вторгнення.

союзники рф вплив РФ російсько-українська війна глобальна безпека

Знак гривні
Знак гривні