Виїзд за кордон заборонили тисячам жінок: кому саме

Уряд вніс зміни у правила перетину кордону під час воєнного стану: тепер під заборону виїзду з країни потрапили не лише чоловіки призовного віку та жінки військовослужбовці, а й певні категорії цивільних жінок.

Про це повідомляє BBC Україна.

Йдеться про жінок держслужбовців і депутаток рад всіх рівнів. Про це зазначено у постанові Кабміну від 27 січня.

Тепер під заборону потрапили й жінки, і чоловіки. Ось повний перелік посад, де чоловіки та жінки повинні отримати дозвіл при перетині кордону:

Ці люди мають право перетинати державний кордон лише на підставі документів про службові відрядження.

Показово, що депутатами місцевих рад є 15 тисяч жінок, понад 9 з яких є депутатками сільських рад. Їх теж додали до переліку і заборонили виїзд.

Окрім того, як вказують експерти, постанова уряду заборонила виїзд з країни й старшим чоловікам – чиновникам та депутатам, які мають понад 60 років і вже не є військовозобов'язаними.

Винятки

Держпосадовці можуть виїжджати за кордон, якщо вони є одиноким батьком чи матір'ю дитини/дітей до 18 років, якщо вони їдуть відвідати дітей. Або для супроводження дітей для виїзду за межі України. Для цього треба мати відповідні документи.

Також держслужбовців можуть випускати за кордон для лікування за наявності документів, що дають право на виїзд з України та в'їзд до України, та листа від МОЗ з переліком осіб, яких лікарні за кордоном можуть прийняти для лікування.

Також дозвіл на виїзд може дати голова Державної прикордонної служби у разі смерті за кордоном когось з родини.

Висновки експертів

На думку представниці фракції "Європейська солідарність" Ірини Геращенко, у постанові уряду йдеться про дискримінацію невійськовозобов'язаних жінок на держслужбі, які тепер зможуть виїхати тільки "у виняткових випадках".

Геращенко нагадала, що значна частина депутатів місцевих рад складають саме жінки, і, як правило, ці активні українки сьогодні працюють, волонтерять і багато допомагають фронту.

За даними ЦВК, жінок серед місцевих депутатів загалом 37%. Станом на 2020 рік, депутатками рад різних рівнів були 15 633 жінок. З них 9,5 тисяч – це сільські й селищні депутатки. Саме у селах відсоток жінок у радах найбільший. При цьому депутати місцевих рад не отримують за свою роботу заробітної плати. Вони не є державними службовцями.

Радник з юридичних питань громадянської мережі ОПОРА Павло Романюк зазначає, що загалом ця постанова не позбавлена недоліків, повʼязаних переважно з її юридичною технікою та підзаконним шляхом обмеження свободи пересування.

"Якщо ж говорити про її застосування до жінок-чиновників чи осіб старше 60 років, то вона не розділяє чиновників за віком або за статтю та є загальною для усіх осіб зазначених категорій. Хоча за загальним правилом виїзд осіб старше 60 років та не військовозобов'язаних жінок дозволений. Утім, стосовно чиновників положення постанови уряду є спеціальними та мають застосовуватися пріоритетно.

Таким чином, обмеження щодо перетину державного кордону встановлюється для усіх зазначених в постанові чиновників, незалежно від їх статевої приналежності чи віку", – каже правник.

держслужбовці виїзд за кордон заборона

Знак гривні
Знак гривні