Французькі легкі "танки" допоможуть ЗСУ виявити прогалини в російській обороні

Шестиколісні AMX-10RC з 105-міліметровою гарматою, які Україна отримає від Франції, схожі на танк без гусениць. Але це не танк – пише Zn.ua з посиланням на матеріал Forbes.

Це легко броньована розвідувальна машина з серйозною вогневою силою. І якщо українські військові будуть використовувати AMX-10RC так, як це роблять їхні колеги в Франції, тоді українські бригади і батальйони зможуть рухатися швидше, вести бій більш розумно і використовувати прогалини в російських лініях оборони. "Іншими словами, вони можуть допомогти українським силам вести бій не як російські війська, а як НАТО", – пише Forbes. Адже легкі "танки" мають потужні розвідувальні можливості.

0.jpg

Французький державний виробник зброї GIAT розробив AMX-10RC в 1970-х роках якраз тоді, коли армія Франції переходила на нову більш агресивну доктрину сухопутної боротьби. GIAT збудував 457 15-тонних бронемашин для французької, камерунської, марокканської і катарської армій. Близько 250 з них досі на озброєнні Франції.

Forbes пояснює, що екіпаж AMX-10RC складається з чотирьох осіб. Їхнє завдання – розвідка. Такі бронетранспортери відправляють попереду основних танкових і сухопутних сил, випробовуючи ворожі позиції боєм. Суть в тому, щоб з’ясувати, де ворог найбільш сильний, а де – найбільш слабкий.

"Тактичне пересування спирається на розвідку на передовій ділянці, яка скеровує основні сили в найслабше місце ворога", – йдеться в польовому тактичному посібнику французької армії.

AMX-10RC озброєні не гірше, ніж деякі старі моделі танків. Тож в розвідувальних боях вони можуть завдати потужний удар. Однак, броня у французьких машин доволі тонка. Тому екіпажі не можуть стояти на місці і битися. Натомість вони обстрілюють ворожі позиції, а потім тікають. Максимальна швидкість AMX-10RC – 80 кілометрів на годину по дорозі, а отже, бронемашина може справді швидко поїхати геть. Крім того, вона має певні амфібійні можливості, і невелика річка не зупинить її.

Такий тип розвідки настільки важливий для доктрини армії Франції, що країна розробила унікальну машину суто для цього. І в 1991 році, коли Париж відправив дивізію на Близький Схід під час війни у Перській затоці, два з шести батальйонів були розвідувальними. Це третина від загального контингенту. І Франція не одна така. Багато армій НАТО мають унікальні машини-розвідники з потужною вогневою силою. Наприклад, Армія США забезпечує свої розвідувальні підрозділи бойовими машинами M-3, на які встановлені 25-міліметрові автоматичні гармати і протитанкові ракети TOW. Армія СРСР, а потім російська армія, теж використовують БМП з різним додатковим обладнанням і сенсорами для розвідки. В ході нинішньої війни проти України Росія втратила десятки БРМ.

"Але більшість російських підрозділів не має спеціальних розвідувальних загонів на рівні нижче бригад і дивізій", – пояснюють військові експерти Лестер Грау і Чарльз Бартлз.

Натомість командири батальйонів призначають звичайні механізовані екіпажі виконувати розвідувальну роботу. Вони їдуть попереду основного формування в своїх звичайних БМП або БТР без будь-якого додаткового розвідувального обладнання. Це відповідає російській доктрині. Командири бригад, дивізій і армій ухвалюють самостійно важливі рішення без оцінки інформації від незалежної розвідки чи сумнівів у власних інстинктах і припущеннях. На практиці це означає, що командири схильні обирати плани з того, що Грау і Бартлз називають "добре відрепетируваними бойовими вправами". 

"Детальна інформація від розвідувальних військ на спеціальних бронемашинах просто не потрібна, якщо ти збираєшся просто виконати той же план, який відрепетирував рік тому підчас навчань", – пояснює Forbes.

Колись армія України теж дотримувалася такої централізованої і негнучкої доктрини, успадкованої від армії СРСР. Але все змінилося, коли Україна в 2014 році почала зближуватися із Заходом і НАТО. Поступова еволюція української армії в силу в дусі альянсу провинна призвести до того, що командири будуть значною мірою покладатися на спеціально озброєні розвідувальні загони на всіх рівнях. Розвідувальні бронемашини на зразок AMX-10RC допоможуть виконувати такі завдання. Їхні екіпажі можуть атакувати російські сили, щоб сказати всій армії України, де росіяни закріпилися, а де ні.

зброя війна танки розвідка франція зброя для України

Знак гривні
Знак гривні