Десять місяців російсько-української війни: підсумки та прогнози

Директор програми із вивчення Росії Центру військово-морського аналізу (Center for Naval Analysis, CNA), дослідник російської армії Майкл Кофман пропонує ґрунтовний аналіз 10 місяців російсько-української війни та ймовірні сценарії її подальшого розвитку. ТЕКСТИ публікують дещо скорочений переклад військового огляду експерта.

Після успішних наступальних дій України восени російсько-українська війна перейшла у перехідну фазу, коли обидві сторони ведуть позиційні бої, що характеризуються поступовим посиленням і виснаженням сил. Хоча темп бойових дій, як видається, сповільнився, частково через настання зими, вони залишаються інтенсивними на кількох ділянках фронту.

Найближчі місяці можуть визначити перебіг подій аж до кінця 2023 року. Ця фаза може бути перехідною і не обов'язково, що зима мине саме так, оскільки Україна, вочевидь, розглядає можливості для проведення ще однієї наступальної операції, але широкі контури стратегії Росії і України вже окреслені. Російські військові, схоже, окопуються, зосереджуючись на обороні, тоді як окремі підрозділи ЗС РФ продовжують наступ у районі Бахмута. ЗСУ намагаються чинити тиск на російські позиції, щоб запобігти їхньому зміцненню і не допустити відновлення російських сил після зими.

322312818_1828222200846742_7201985069563944950_n.jpg

Фото: Генштаб ЗСУ

Бої за Бахмут є яскравим показником того, що Донбас все ще залишається мінімальною воєнною метою Москви, навіть якщо її військові засоби на цьому етапі не дозволяють набагато більше, ніж локальні наступальні дії. Попри нещодавні публічні заяви українських високопосадовців про те, що Росія може розпочати масштабний наступ у зимово-весняний період або спробувати повернутися до Києва, наразі є мало доказів того, що така можливість існує. Обладнання і боєприпаси, необхідні для такої кампанії, навряд чи будуть накопичені Росією в такі короткі терміни. У своїх наступальних операціях на Донбасі навесні та влітку російські військові відчували нестачу живої сили та компенсували цей дефіцит за рахунок вогневої потужності. Після мобілізації ЗС РФ тепер мають розширений особовий склад, але їхні можливості будуть обмежені наявністю боєприпасів і техніки.

Проте виведення військ з Херсона значно скоротило лінію фронту, яку російські окупаційні війська мають утримувати, в той час, як мобілізація, ймовірно, подвоїла чисельність особового складу, розгорнутого в Україні, що дозволило їм створити резерви і провести ротацію сил. Російські військові, можливо, не в змозі проводити великі наступальні операції, окрім локальних атак на Донбасі, але, як засвідчують події на херсонському напрямку, вони можуть піти в глуху оборону, яка може перетворитися на затяжну війну.

Таким чином, у найближчі місяці ми можемо побачити російську армію, яка мляво намагатиметься просунутися в декількох секторах Донбасу, але її більш визначальною рисою є сильніша здатність до оборони. Водночас багато чого залежить від того, які операції обере Україна, а також від обсягу матеріальної допомоги, яку Київ отримає від західних країн.

Зміна в підходах ЗС РФ

Російські війська закріплюються на кількох фронтах, сподіваючись, що мобілізація разом із запровадженням заходів воєнного часу поповнить вкрай необхідну кількість живої сили. Мобілізація, яка на початку була складною і хаотичною, дозволила мобілізувати значну кількість особового складу і стабілізувати російські позиції в Луганську та прикрити відступ росіян з Херсона. Сприйняття поетапної мобілізації Росії не обов'язково збігається з її наслідками. Простіше кажучи, Україна досягла поступового прогресу вздовж лінії Сватове – Кремінна (Луганська область), але не мала значних проривів після розгортання мобілізованого особового складу.

Росія, ймовірно, розгорнула понад 100 000 мобілізованих військовослужбовців на цьому етапі, тимчасом як офіційно заявлена чисельність мобілізованих наближається до 300 000 осіб. Мобілізація може виявитися безперервним процесом, який був призупинений на час дворічного призову 120 000 призовників цієї осені, але може відновитися у 2023 році.

Чистий ефект мобілізації буде важко визначити протягом наступних кількох місяців, коли ЗС РФ будуть підвищувати рівень укомплектованості наявних частин і створювати нові формування, такі як територіальні підрозділи з технікою рівня резервістів (танки Т-62М, гаубиці Д-20, гусеничні транспортери МТ-ЛБ). Мобілізація, можливо, не вирішить проблем якості в російській армії, але кількість усе ж має значення. Отже, російська стратегія працює з часом як з одним з головних елементів, і переконання, що війна буде створювати дедалі більший тягар для західних країн, призводить до бажання переговорів і поступок.

Ракетний терор як частина стратегії Росії

Російська кампанія ударів по об'єктах критичної інфраструктури України є невіддільною частиною цієї стратегії. Російські атаки на тлі холодів неухильно погіршують стан української інфраструктури електро- та водопостачання. Ця кампанія може набути більшого значення і є однією з найкраще організованих російських операцій з часів ударів, завданих у перші дні війни. Додатковим ефектом є виснаження української протиповітряної оборони, що може призвести до того, що Україні доведеться обирати між прикриттям лінії фронту та захистом своїх міст.

Тому придбання західних систем протиповітряної оборони та стабільне постачання зенітних ракет є пріоритетним завданням для України на найближчу перспективу.

На щастя, російські військові вичерпали значну частину своїх високоточних керованих озброєнь великої дальності протягом весни та літа. З'являється все більше доказів того, що Росія використовує нещодавно виготовлені ракети, а також набагато старіші типи ракет з муляжами боєголовок для стимулювання протиповітряної оборони, що може свідчити про скорочення запасів. На практиці це означає, що з часом хвилі російських ракетних ударів можуть зменшитися до кількості, яку її промисловість може виробляти щомісяця. Отже, Росія також залежить від поповнення свого ракетного арсеналу та імпорту іранських ударних безпілотників.

322702734_636645364898056_1908511488541127859_n.jpg

Одна з мобільних вогневих груп чатує на "шахеди". Фото: Генштаб ЗСУ

Утім, оптимістичні заяви про те, що у російських військових закінчилися крилаті ракети, які з певною регулярністю лунають протягом цієї війни, видаються необґрунтованими. Попри помітне скорочення кількості задіяних ракет у порівнянні з першими місяцями війни, російські запаси та/або потужності з виробництва ракет виглядають значно більшими, ніж публічно оцінюються. Мобілізоване виробництво також є індикатором, збільшення змін на заводах, розширення штату працівників свідчить про те, що російський військово-промисловий комплекс розраховує на наявність комплектуючих, доступних для складання. Безсумнівно, картина в російському військово-промисловому комплексі досить нерівномірна, і Москві доведеться робити вибір щодо того, яким системам озброєнь надати пріоритет, враховуючи обмеження в потужності та наявності компонентів.

Санкції та експортний контроль врешті-решт знизять темпи виробництва російських ракет, затримуючи придбання, збільшуючи витрати та змушуючи перепроєктувати системи, але вони навряд чи матимуть значний вплив на короткі терміни. Санкції – це не панацея. Чим ширший режим санкцій, тим складніше їх виконувати. Такі держави, як Росія чи Іран, створюють підставні компанії й адаптивні мережі постачання для отримання компонентів для своїх оборонних секторів. Вони також можуть перепроєктувати системи навколо компонентів, які вони можуть придбати.

Санкції матимуть довгострокові наслідки для спроможності Росії переозброюватись і виробляти високотехнологічні системи, але очікування повинні бути реалістичними щодо того, чого вона може досягти в короткостроковій перспективі (і в довгостроковій теж). Російський оборонний сектор все ще виробляє танки, літаки та ракети через десять місяців війни.

Стратегія України

ЗСУ намагатимуться підтримувати тиск на російські війська протягом зими шляхом виснаження або наступальних операцій. Хоча зимові умови ускладнюють проведення наступальних операцій, Україна має кращі можливості для їхнього проведення, ніж Росія, і в найближчі місяці можлива велика зимова наступальна операція. Мета Києва – утримати ініціативу і не дати російським військовим можливості перейти в наступ ні взимку, ні після нього навесні.

Чи то шляхом виснаження російських військ, чи то за рахунок маневру, Україна, ймовірно, поверне собі додаткові території.

Херсонська наступальна операція дає підстави для обережного оптимізму щодо того, що Україна може продовжувати відвойовувати окуповану територію, але вона також свідчить про те, що майбутні наступальні операції можуть виявитися такими ж дорогими і поступовими за своєю природою. Херсон видається кращим орієнтиром для очікувань, ніж несподіваний прорив під Харковом проти слабо укомплектованих російських позицій.

Найважливішим короткостроковим питанням для України зараз є покращення протиповітряної оборони. Україна також стикається з проблемами боєприпасів, оскільки є значний розрив між споживанням снарядів та їхнім виробництвом у західних країнах. Як наслідок, США беруть значні обсяги боєприпасів зі своїх запасів, щоб компенсувати різницю. Високоточні боєприпаси можуть запропонувати якісну компенсацію, але потреби України в боєприпасах створюють середньо- та довгострокову проблему, яку західні країни повинні вирішити.

Українські війська воюють більш ефективно, ніж російські, але ця війна залишається значною мірою артилерійською війною, визначальною стратегією якої є більше виснаження, ніж маневр.

Таким чином, Україні може знадобитися значна відносна перевага у вогневій потужності, щоб прорвати російські оборонні лінії. США розпочали підготовку українських військових з ведення бойових дій на рівні роти і батальйону, що є важливим кроком, але неясно, чи зможе це забезпечити достатню перевагу, щоб змінити ситуацію на краще. З іншого боку, війна є дуже непередбачуваною, і російські стратегічні прорахунки можуть з часом створити такі можливості.

322496775_1119061232133458_8302301625116738549_n.jpg

Фото: Генштаб ЗСУ

Ще більші проблеми у російських військових виникають з артилерійськими боєприпасами. Бої за Бахмут лише додатково витрачають наявні боєприпаси ЗС РФ. У зв'язку з цим російські військові цілі все ще не відповідають наявним військовим засобам. Неофіційні дані свідчать про те, що російські військові намагаються зберегти артилерію та техніку, яка використовується в Донецьку. Хоча західні офіційні оцінки значно різняться, дельта в цих оцінках полягає в тому, що російські військові зіткнуться з нестачею боєприпасів навесні або восени 2023 року.

Надання боєприпасів з Північної Кореї може врятувати Росію, хоча це залежить від їхньої кількості, але в кінцевому підсумку рівень використання російських боєприпасів перевищує їхнє виробництво з великим відривом. Справедливості заради слід зазначити, що це припущення, але питання проясниться в найближчі місяці. За умови достатнього військово-технічного оснащення і живої сили ЗС РФ спробують здійснити великий наступ на Донбасі. Однак, якщо боєприпаси є головним стримуючим фактором, то російський наступальний потенціал буде обмежений атаками на менші міста, такі як Бахмут, та локальними контрнаступами.

Сценарії та очікування

Є три потенційні сценарії розвитку подій взимку, які варто розглянути. Російська лінія оборони може розвалитися на одному з фронтів через низький моральний дух, недостатнє постачання і відновлення українського наступу взимку, який скористається цими умовами. Це може призвести до чергового українського прориву, і це оптимістичний сценарій.

Як альтернатива, песимістичний результат – це коли російські війська зможуть відновитися і розпочати більш масштабні наступальні дії після лютого, окрім поточних атак на Донбасі. Це малоймовірно з огляду на обмеженість наявних боєприпасів і поточну якість особового складу ЗС РФ.

Вочевидь, більш ймовірним сценарієм на наступні кілька місяців є динамічний фронт, що характеризується виснаженням і локальними наступальними діями з обох сторін, але при цьому Україна загалом зберігає ініціативу і може впевнено просуватися до своїх цілей. Після Херсона російські військові, здається, мають кращі можливості для консолідації та оборони, але бої у районі Бахмута і Павлівки є наочним приводом для скептицизму, що ЗС РФ можуть відновити значний наступальний потенціал.

Російські військові зосереджені на захопленні Донеччини, звідси і зацикленість на захопленні Бахмута, і спроби позиційних здобутків у південній частині цієї області. Російський наступ на Бахмут не є безглуздим, але він стратегічно необґрунтований, оскільки немає помітного потенціалу для російського прориву з подальшою перевагою, навіть якщо російські війська захоплять місто.

Немає жодних допоміжних осей наступу, які б досягли значного прогресу, і захоплення міста стало б тактичним виграшем в обмін на стратегічні витрати боєприпасів і техніки. Тоді російські позиції стануть вразливими для українського контрнаступу. У кращому разі це дозволило б російським військам зайняти вигіднішу лінію оборони. Навіть якщо Бахмут може впасти, ця битва загалом більше свідчить про тривалі проблеми в російській військовій стратегії, ніж про їхнє вирішення.

322691172_940532290307541_4474185600544172869_n.jpg

Фото: Генштаб ЗСУ

Є також занепокоєння, хоча це і здається малоймовірним, що російська присутність у Білорусі може еволюціонувати в найближчі місяці, ставши прелюдією до відновлення північного фронту. Російські сили там не виглядають достатніми для проведення великої операції на даному етапі, і будь-яке вторгнення вимагатиме досить значного розгортання. Незалежно від того, малоймовірні вони чи ні, плани нової кампанії в Білорусі буде важко приховати і, можливо, не менш важко виконати російським військовим. Більше занепокоєння у найближчій перспективі викликає перспектива того, що російські ВПС можуть стати більш ефективними на полі бою, якщо Україна буде змушена вибирати між позиціонуванням ППО для захисту своїх міст і лінії фронту.

Попри сигнали з деяких столиць, які свідчать про те, що цей період може бути відкритим для переговорів, нинішні умови роблять такий перебіг подій малоймовірним. На місцях немає патової ситуації, і жодна зі сторін не бажає переглядати свої мінімальні воєнні цілі. Україна перемагає з серпня. Припинення вогню на цьому етапі було б значною мірою вигідним для Росії. Минулий досвід підказує, що Москва скористається ним для відновлення сил через кілька місяців і відновить війну. Крім того, передчасне припинення бойових дій, найпевніше, лише забезпечить продовження війни, оскільки жодна зі сторін конфлікту не досягне своїх воєнних цілей.

Україна залишається у цій війні з відносною перевагою, хоча ця перевага не може передбачити результат. Те, що працювало до цього моменту у війні, може не принести таких самих переваг без коригування підготовки, наданих можливостей, оборонно-промислового виробництва та темпів споживання боєприпасів. Перебіг подій до цього часу був далекий від того, щоб бути надто визначеним, але українські військові постійно перевиконували поставлені завдання, виявляючись більш компетентними і краще мотивованими, тоді як ЗС РФ не досягали очікуваних результатів.

стратегія тактика зсу зс рф

Знак гривні
Знак гривні