Пропозиції Ілона Маска щодо завершення війни Росії в Україні сповнені ілюзіями та невіглаством – WP

У статті для Washington Post старший науковий співробітник Council on Foreign Relations Макс Бут пише про те, що "мирний план" Маска – непрактичний і аморальний.

Ілон Маск досяг фантастичного успіху в будівництві електромобілів і в запуску космічних ракет. Але той факт, що він найбагатша людина світу, зовсім не означає, що він здатний розв'язати будь-яку проблему у світі, перекладає статтю ZN.ua.

І Маск довів це своїм «школярським» повідомленням у Twitter, в якому виклав власний мирний план для України.

Зокрема, Маск запропонував провести повторні голосування в анексованих регіонах під наглядом ООН, після яких Росія має піти, якщо такою буде воля людей. Крим, на думку мільярдера, повинен формально стати частиною РФ, «як це було з 1783 року аж до помилки Хрущова». Постачання води в анексований Крим повинні бути гарантовані. А Україна – зберегти нейтральний статус.

Бут пише, що ці пропозиції Маска на стільки переповнені ілюзіями та невіглаством, що Twitter ще кілька днів буде про них говорити. Президент і міністр закордонних справ України написали повідомлення з протестом проти легковажних пропозицій мільярдера віддати частину їхньої країни. Загальну реакцію добре підсумувала одна з пародійних сторінок: «Ілон Маск втручається у ситуацію між Росією й Україною, тому що він сам експерт з провальних поглинань». Бут вказує на ненаситну любов американського мільярдера до уваги. І, швидше за все, саме цього він і добивався своїми повідомленнями. Однак, варто вказати на те, що запропонований ним план не практичний і не моральний.

Росія вторглася в Україну. І міжнародний закон забороняє проводити референдуми про те, в якій країні українці хочуть жити, навіть якщо за цим голосуванням буде стежити ООН.

«Це все одно, якби Путін вторгся на Аляску, вимагаючи провести референдум, чи хочуть жителі штату знову стати частиною Росії», – пояснює Бут.

Зважаючи на те, як багато людей були вбиті або депортовані в українських регіонах, які Росія окупувала, не зовсім зрозуміло, хто б став електоратом на такому голосуванні. Чи українці, які втекли від російської бійні, змогли б взяти участь? Зрештою, українці вже чітко заявили про свої бажання: понад 90% з них проголосували за незалежність в 1991 році, а понад 90% підтримують оборонні зусилля своєї країни зараз. Тож ніякий референдум не потрібен, щоб дізнатися, до якої країни українці хочуть належати. Вони й так демонструють це в боях за свою свободу, сплачуючи високу ціну.

Однак, зважаючи на те, як багато Маск робить, щоб допомогти Україні, відправляючи термінали супутникового інтернет-зв’язку Starlink, його сирі повідомлення в Twitter ілюструють зловісний вплив російської пропаганди. Чи справді радянський лідер Нікіта Хрущов помилився, коли передав Крим під владу УРСР в 1954 році? Саме так думає російський автократ Владімір Путін. Але в 1991 році навіть більшість кримчан проголосували за приналежність до незалежної України. Звісно, підтримка в Криму була нижча, ніж в інших регіонах, через велику кількість етнічних росіян на півострові. Але той референдум, проведений 31 рік тому, нескінченно більш легітимний, ніж фальшиві «голосування», які Путін влаштував у 2014 році. Якщо ЄС і США не визнають російську анексію Криму, навіщо це робити Ілону Маску?

Щодо останнього пункту мирного плану Маска, то Україна завжди була нейтральною. НАТО досі не був готовий дати їй членство. І це не завадило Путіну вторгнутися в Україну у 2014 році, а потім ще раз у 2022 році. Чому українське зобов’язання зберегти нейтралітет повинно запобігти агресії Росії в майбутньому? В березні Київ був згоден залишитися нейтральним, якщо це допоможе повернути мир. Але це не спрацювало.

Очевидно, що Маск дуже мало знає про Україну. Але автор зауважує, що потрібно віддати належне його добрим намірам. Спостерігати за продовженням кривавої війни та втратою людських життів боляче, а слухати путінські погрози застосувати ядерну зброю – страшно. Це може викликати природну реакцію спробувати «вирішити» проблему, знайти магічну формулу, яка задовольнить обидві сторони й принесе мир. Але якби така формула існувала, її вже б використали.

Війна закінчилася б вже сьогодні, якби Путін просто відмовився від своїх імперіалістичних мрій. Але поки цього не сталося, битва буде продовжуватися. І мирні плани, які б задовольнили вигадані образи Путіна, не наблизять мир, констатує Бут.

мирний договір ілон маск ядерний шантаж рф

Знак гривні
Знак гривні