Нафтогаз може віддати Коломойському газу на 20 мільярдів гривень

Добігає кінця епопея з витягуванням чергової купи мільярдів з «Нафтогазу» на користь угрупування Ігоря Коломойського, що окопався в «Укрнафті». Ідеться про судову справу №910/3660/18, за результатами якої державний «Нафтогаз» може позбутись на користь «приватних» акціонерів щонайменше 700 мільйонів кубометрів газу. Або 3,5 мільярда кубів. Або взагалі 9 мільярдів. І це при тому що зараз один кубометр газу в Європі коштує $1. Тобто 1 мільярд кубів газу – це 1 мільярд доларів. Залишилась оформити мирову з Коломойським, яку вже анонсовано на засідання акціонерів “Укрнафти”.

1.jpg

Про це пишуть Наші гроші:

Затягування зашморгу

Отже, ще у 2018 році «Укрнафта» подала позов до «Нафтогазу» про стягнення зі своєї материнської компанії 8 мільярдів кубів газу. Йшлось про блакитне паливо, яке «Укрнафта» нібито видобула у 2007-2013 роках. А «Нафтогаз» забирав його для продажу населенню за пільговою низькою ціною і взагалі не платив за нього.

Нинішнє стягнення з «Нафтогазу» ініціювали саме «приватні» міноритарії «Укрнафти» – офшори «Літтоп», «Бріджмонт», «Бордо». Менеджери Коломойського ще за часів Кучми за хабар отримали контроль над держкомпанією на рівні менеджменту і з того часу не відпускали потоки. При цьому Спеціалізована антикорупційна прокуратура під керівництвом Холодницького закрила справу за той хабар, бо не побачила у ньому складу правопорушення, хоча його особисто визнав сам Коломойський на засіданні слідчої комісії Верховної Ради.

З 2018 року судовий позов фактично не рухався, що видно у судовому реєстрі, аж до 2021 року. Перше судове рішення після поновлення справи відбулось 29 квітняв один день із призначенням Юрія Вітренка головою «Нафтогазу». І закипіла робота.

«Укрнафта» збільшила свої вимоги до 9 мільярдів кубів газу. Але це, звісно, був психологічний тиск у розрахунку на «проси побільше – побільше і дадуть». Бо видно, що питання про «не дати» вже не стоїть взагалі.

Договорняк?

26 жовтня у Госпсуді Києва зібрались представники всіх сторін, і за зачиненими від преси дверима представники «Нафтогазу» нібито повідомили суд, що визнають за «Укрнафтою» 3,5 мільярда кубометрів газу. Говоримо «нібито», бо наразі у Судовому реєстрі ще немає відповідної судової ухвали для публічного доступу, щоб офіційно це підтвердити.

Зате саме зараз була опублікована скорочена консолідована проміжна фінансова звітність «Нафтогазу» за шість місяців до 30 червня 2021 (скачати пдф). А у ній чорним по білому написано:

«„Укртрансгаз“ зберігає близько 0,7 млрд куб. м цього обсягу у підземних сховищах».

Отже, «Нафтогаз» фактично визнав, що у нього просто зараз є 700 мільйонів кубометрів газу для віддачі Коломойському.

Своєю чергою досі підконтрольна Коломойському «Укрнафта» оголосила про скликання на 30 листопада позачергових зборів акціонерів. У проєкті порядку денного пропонується надати згоду на вчинення значного правочину щодо врегулювання спору відносно природного газу, видобутого ПАТ «Укрнафта» у 2007 – 2013 роках (у тому числі на підставі договорів про спільну діяльність), або на укладення мирової угоди в рамках судової справи № 910/3660/18.

Це засідання має відбутись після засідання у госпсуді Києва 29 листопада, де сторони також мають можливість дійти згоди стосовно розв'язання питання.

Що втратить Україна?

У найлегшому варіанті йдеться про втрату 0,7 млрд кубометрів газу. Це значна частина наших загальних запасів на зиму, які становлять близько 18 млрд кубів. Без цього газу Україні точно не вистачить палива дожити до весни. Тож, найпевніше, в рамках мирової угоди або іншого правочину йтиметься не про фізичне відбирання палива з підземних газосховищ. А Коломойський відразу «продасть» відсуджене паливо назад «Нафтогазу» за поточною ринковою ціною. Нині вона становить 1 долар за 1 кубометр.

На наші гроші це близько 20 мільярдів гривень. І треба ж такому – в останні тижні «Укртрансгаз» отримав на свої рахунки трохи більшу суму – 27 млрд грн, та ще 20 млрд грн за вказівкою влади має прокредитувати один з державних банків. Тобто Коломойському виплатити буде з чого.

Хоча це буде просто дикість, якщо «Нафтогаз» на початку опалювального сезону піде на такий крок. Бо йдеться про очікувану поразку лише у першій інстанції. І можна ще довго тягнути кота за подробиці в апеляції – принаймні, щоб дотягти до весни. Укладання мирової або якоїсь іншої угоди з Коломойським просто тут і зараз за результатом рішення одного судді й кількох менеджерів «Нафтогазу» – це просто свято розбитого корита.

коломойський корупція олігархи газ

Знак гривні
Знак гривні