Важливий прецедент. Верховний Суд визначив законність переходу громад від РПЦ до ПЦУ

6 квітня 2021 року відбулося судове засідання Великої Палати Верховного Суду з розгляду справи № 910/10011/19 щодо законності зміни релігійною громадою села Сутківці Хмельницької області свого підпорядкування – виходу з юрисдикції Російської православної церкви в Україні (яка іменує себе УПЦ) та входження до Православної церкви України. За результатом засідання було ухвалене рішення про законність такої зміни підпорядкування.

Таким чином найвища судова інстанція України вперше з початку активного процесу переходів релігійних громад України з Російської православної церкви в Україні до Православної церкви України ухвалила рішення, яким підтверджено можливість та законність таких переходів і відхилено заперечення РПЦ в Україні проти цього.

23 лютого 2019 року релігійна громада села Сутківці, що на Хмельниччині, у зв’язку з утворенням автокефальної Православної церкви України провела загальні збори, на яких ухвалила рішення перейти з РПЦ до ПЦУ.

Не бажаючи переходити до Православної церкви України з усією релігійною громадою та фактично діючи проти її волі, настоятель громади звернувся до суду з позовом, в якому вимагав визнати цей перехід незаконним.

Протягом досить тривалого часу цей позов розглядався у Господарському суді міста Києва, за результатом чого у лютому 2020 року було ухвалене рішення на користь настоятеля релігійної громади РПЦ в Україні. Надалі це рішення було залишене без змін і судом апеляційної інстанції.

Проте 6 квітня 2021 року відбулося судове засідання вже Великої Палати Верховного Суду, яка переглядала ці судові рішення у касаційному порядку. Так, за результатом цього перегляду вказані судові рішення були скасовані й у задоволенні позову було відмовлено повністю. Тобто Велика Палата Верховного Суду підтвердила законність рішення релігійної громади Сутківців про перехід з РПЦ до ПЦУ.

Це рішення має ключове значення, бо є першим серед низки судових спорів, ініційованих РПЦвУ з початку активного процесу переходів релігійних громад України до ПЦУ, ухваленим найвищою судовою інстанцією України.

Так, з початку 2019 року РПЦвУ було ініційовано понад 100 судових процесів у достатньо нових для українського судочинства спорах щодо законності зміни православними релігійними громадами України свого підпорядкування. В силу такої новизни до 6 квітня цього року була відсутня позиція найвищої судової інстанції України в таких питаннях, наслідком чого була суперечлива судова практика судів нижчих інстанцій у вирішенні таких спорів.

Рішення ж Великої Палати Верховного Суду в обов’язковому порядку має враховуватися у спорах, які стосуються переходів православних релігійних громад України з РПЦвУ до ПЦУ, та тим самим уніфікувати підхід судів України у їхньому вирішенні, захищаючи законне право релігійних громад на зміну юрисдикції.

6 квітня 2021 року відбулося судове засідання Великої Палати Верховного Суду з розгляду справи № 910/10011/19 щодо...

Posted by Православна Церква України on Thursday, April 8, 2021

Церква релігія суд

Знак гривні
Знак гривні