Як уродженець України зробив кар'єру в ФСБ й перетворив війну на власну помсту

Про це розповідає журналіст Петро Шуклінов. Він працює в Liga.net, однак подібні статті пише самостійно, за підтримки підписників, які можуть допомогти йому продовжувати писати їх, підтримуючи через платформу краудфандингу тут. Наводимо скорочений переклад:

96247450_2953433978072203_1640281523972210688_n.jpg

Генерал-лейтенант Дмитро Мінаєв – начальник департаменту контррозвідувальних операцій ФСБ Росії. І виходець з "Вимпел" ФСБ. Але народився Мінаєв в Україні. Тут жила його сім'я і родичі. Останні члени сім'ї – батьки – виїхали з України в Росію в 2017 році, коли генерал почав активно підривати українські міста і вбивати українців.

Ця людина відправила на війну проти України друга своєї сім'ї, якого українська військова розвідка на території України ліквідувала.

Після цього Мінаєв почав свою особисту війну – не просто проти України, а проти тих, хто "посмів" убити його друга, якого він сам же й відправив на війну.

На початку 2017 року російські спецслужби – головним чином, військова розвідка Росії і перша служба ФСБ – почали по команді Володимира Путіна інфільтрувати групи вбивць на територію України. Українці стали їх у відповідь знищувати.

ПОЛКОВНИК СБУ ОЛЕКСАНДР ХАРАБЕРЮШ був справжньою грозою російських спецслужб. Саме він викрив і особисто затримував численних росіян.

У червні 2014 року особовому складу СБУ в Донецькій області було доручено евакуюватися на підконтрольну Україні територію. Багато товаришів по службі Олександра зрадили Україну і перейшли на бік Росії. Але він сам вивіз родину в Маріуполь і продовжив службу в лавах контррозвідки СБУ. І став одним з найсильніших контррозвідників України.

Під його керівництвом були затримані майже дві сотні російський агентів (в тому числі група "Магнуст", яка влаштували бійню зі штурмом відділення міліції). Хараберюш викрив і організував затримання декількох зрадників всередині СБУ. І постійно зривав спецоперації росіян.

Перша служба ФСБ визначила Хараберюша як пріоритетну мету і дала вказівку своєму Центру спецоперацій в Донецьку організувати вбивство українського полковника. Там для цього найняли декількох чоловік, включаючи Юлію Прасолову – мешканці Донецька заплатили $15 000.

"Була ніч, – розповідала вбивця на допиті. – Я ходила (поруч з машиною Хараберюша). Оглядала все навколо. Хотіла вже підійти, сіла в арці, відкрила рюкзак, підняла голову – на мене дивиться камера. Злякалася. Пішла по колу. Покурити на дитячому майданчику... Потім підійшла, прикріпила пристрій і втекла додому".

31 березня 2017 року автомобіль Хараберюша злетів у повітря. Особу вбивці встановили і почали стеження, поки вона була на окупованих територіях. Потім виманили в Одесу, де й затримали.

Затримали ще двох співучасників, які допомогли привезти вибухівку в Маріпуоль і зібрати, а потім передали Прасоловій.

І, крім московських кураторів, СБУ продовжує полювання на її прямого керівника – ватажка центру спецоперацій в Донецьку Василя Євдокимова, особливо жорстокого вбивцю.

Говорить колишній керівник апарату СБУ Ігор Гуськов в інтерв'ю Справжньому часу: "Під час вибуху Хараберюша виконавець Прасолова дала конкретні свідчення, що пряма установка була: підірвати машину, навіть якщо в машину разом з полковником СБУ Хараберюшом сядуть його дружина і діти".

ПОЛКОВНИК МАКСИМ ШАПОВАЛ. Офіцер з перших днів нападу Росії на Україну брав участь у захисті країни. Командир 10-го окремого загону спецназу ГУР Міноборони України – професійний бойовий розвідник. Був одним із перших "кіборгів", які воювали за Донецький аеропорт.

Шаповал планував і брав участь у рейдах в глибокий тил російських військ. Збирав справжні докази присутності саме регулярної російської армії і її спецтехніки. Збирав дані про роботу російської артилерії – і рятував життя, попереджаючи заздалегідь українські позиції.

Ще Шаповал збирав полонених росіян – наповнював обмінний фонд і наводив реальні докази розв'язання Росією війни проти України. І це лише мала частина того, що встиг Шаповал, знищуючи ворогів України.

Про один з ключових епізодів роботи Шаповала розповів журналіст Юрій Бутусов. 7 червня 2017 року за керівництвом Шаповала на території окупованого РФ Донбасу був ліквідований полковник "Вимпел" ФСБ Юрій Черкашин.

Черкашин – не просто підлеглий генерала ФСБ Мінаєва, теж "вимпелівця". Саме Мінаєв відправив Черкашина воювати в Донецьк проти України. І Черкашин не просто полковник "Вимпел" ФСБ. Черкашин – найближчий друг сім'ї Мінаєва. І дачний сусід (село Боброве, Дмитровський район Московської області. У 2011 році там давали земельні ділянки співробітникам СЗР ​​і ФСБ). Обидва ветерани війни проти Чечні.

У 2015 році 17-річний син Мінаєва Єгор навіть писав "навчально-дослідну роботу" на тему війни в Чечні. А героєм публікації вибрав... друга свого батька – Юрія Черкашина. Як "додаткове джерело" для публікації хлопець вказав свого батька – генерал-майора ФСБ, "спеціаліста по Кавказу", де обидва разом служили.

Шаповал став головною ціллю Мінаєва після загибелі Черкашина. Всі сили були кинуті на особисту помсту. Сам відправляєш друга на смерть в Україні, а потім мстишся українцям за те, що вони захищають свою землю.

Через 20 днів машину Шаповала підірвали в Києві. Бомбу заклав Олег Шутов, найманець ФСБ з центру спецоперацій в Донецьку. Шутов зняв квартиру в будинку, де жив убитий ним офіцер, а також орендував паркомісце поруч з автомобілем Шаповала. Після вбивства втік до Донецька.

Шаповалу посмертно присудили генерал-майора і героя України. У його честь називають вулиці (одна з них – у Києві). У нього залишилися двоє дітей. Зараз дочці розвідника вісім років, синові – п'ять.

МАЙОР КИРИЛО БУДАНОВ. Ще одна легендарна особистість в середовищі української військової розвідки. І, в силу того, що офіцер продовжує виконувати завдання, нічого про нього розказано тут не буде.

Але, ймовірно, в силу тих же особистих причин Мінаєв жадає смерті всіх, хто входив в оточення Шаповала. Всіх, хто міг мати відношення до ліквідації його друга.

4 квітня 2019 року в Києві група диверсантів з Росії спробувала вбити Буданова. Але вибухівка вибухнула під час закладки. Керівник групи диверсантів, російський громадянин Олексій Комаричев, отримав важкі поранення.

По гарячих слідах українська контррозвідка затримала його спільника – громадянина РФ Тимура Дзортова і ще кількох людей з сітки ФСБ, які їм допомагали в Україні.

Обидва громадянина РФ використовували для прикриття паспорта Киргизстану.

З російських баз даних до цього часу видалені всі записи, що вказують на існування "Тимура Дзортова", уродженця Інгушетії. Ні паспортних даних, ні податкового номера, ні водійських прав. Але ще у вересні 2018 року всі дані були – досить подивитися не онлайн, а оффлайн бази, скачані до цього періоду. Тобто, спецслужби РФ оперативно затерли всю інформацію про свого агента. Нібито й не було ніколи такої людини.

Комаричева завербували за допомогою провокації. Він сам – колишній російський поліцейський з відділу по боротьбі з наркотиками. Його спровокували хабарем, а потім завербували.

На допиті в СБУ Дзортов розповів, що одним із завдань в Україні було встановити місцезнаходження співробітників військової розвідки України, і потім ліквідувати їх. "Завдання ставилися в Москві співробітником військової розвідки Рустемом. Спочатку повинні були вбити військового розвідника ножем – але не вийшло підійти близько. Потім Рустем поставив завдання вбити за допомогою пістолета – теж не вийшло підійти. Потім була поставлена ​​задача підірвати", – розповів убивця.

Він повідомив, що ГУ ГШ РФ навчало групу. Спочатку – снайперській справі в Дагестані. Потім – ножовому бою в Москві. Потім навчали, як працювати з коротким стволом. Комаричев проходив вибухову справу в Донецьку.

При цьому Дзортов зізнався, що доводилося також виїжджати в країни ЄС "для реалізації завдань військової розвідки Росії".

Говорить колишній глава СБУ Василь Грицак: "Організатором убивств, в результаті яких загинули Олександр Хараберюш і Максим Шаповал, і повинен був бути ліквідований ще один офіцер українських спецслужб, є генерал-лейтенант ФСБ РФ Мінаєв Дмитро Вікторович, начальник департаменту контррозвідувальних операцій ФСБ РФ".

Більше того, в дні підриву автомобілів Хараберюша і Шаповала Мінаєв особисто контролював фінальну фазу операцій, перебуваючи в центрі спецоперацій ФСБ в Донецьку.

Що далі

Всі виконавці вбивства Олександра Хараберюша отримали тривалі тюремні терміни. Росія зажадала кілерів на обмін – Володимир Зеленський погодився. Прасолова, наприклад, влаштувалася в Москві.

Вбивці Кирила Буданова отримали багаторічні тюремні терміни. Росія зажадала кілерів на обмін 16 квітня, але суд по ним закінчився тільки 20 квітня. Ймовірно, вбивць обміняють наступним траншем.

Вбивці Максима Шаповала досі на свободі й продовжують воювати проти України. Але живими, за словами співрозмовників журналіста, брати їх не мають наміру.

Українські спецслужби продовжують полювання на своїх головних ворогів – кадрових офіцерів ФСБ і особисто генерала Мінаєва, який "вже кілька разів сильно ризикував у Донецьку".

Департамент Мінаєва продовжує організовувати вбивства на території України і Євросоюзу.

Але Україна нарощує силу. Спецслужби вчаться воювати і знищувати росіян. І місце героїв – Шаповала, Хараберюша – зайняли гідні офіцери. Історія триває і пишеться навіть у ці хвилини.

фсб сбу росія терор кримінал

Знак гривні
Знак гривні