Т

Ти повинен! Сучасні чоловіки перебувають у найбільшому стресі за всю історію. Чому, і що з цим робити?

Ми живемо в дивовижний час, коли можливості людини практично безмежні. Здавалося б, ми можемо використовувати всі блага прогресу, щоб жити в комфорті і забути про тривоги. Але чому ж тоді жертвами депресії і синдрому емоційного вигорання сьогодні є більше половини населення планети?

Про психологію і труднощі сучасних чоловіків і про те, що, кому і чому вони «повинні», розповіла Оксана Королович, психолог, психотерапевт PhD, експерт в області системно-сімейної психології, психології стосунків, психології чоловіків і жінок з 20-річним досвідом, фасилітатор системних процесів і експерт в області емоційного інтелекту.

У нинішніх чоловіків часто виникає внутрішній конфлікт. З одного боку, суспільство, батьки і жінки твердять їм, що «чоловік повинен». З іншого, ніхто не може точно сформулювати, що ж саме повинен цей міфічний «справжній чоловік». До чого це приводить? Якщо тисячі років до цього лише чоловік міг прогодутвати сім’ю, то зараз це може зробити і жінка, причому, без особливих жертв зі свого боку.

Сьогодні масова культура пропагує і нав'язує нам образ «ідеального» чоловіка, якому неможливо відповідати. Чому?

По-перше, головні риси такого чоловіка, як правило, несумісні. Наприклад, щоб заробляв мільйони, але проводив багато часу з сім'єю. Або щоб піклувався про дівчину 24/7, але не був нав'язливим і давав їй особистий простір.

По-друге, багато характеристик «справжнього» чоловіка були пригноблені у сучасних представників «сильної» статті ще під час виховання.

Міфи, які псують життя сучасним чоловікам

Сам по собі міф — це те, що відображає уявлення людей про світ. Міфи з покоління в покоління передають культурний досвід, фундаментальні моделі цінностей, поведінки і взаємин. І якщо мудрість минулих поколінь свідчить, що «справжній чоловік повинен», хіба можна ставити це під сумнів?

Життя чоловіків сьогодні дуже відрізняється навіть від життя чоловіків в Україні ще буквально 20-30 років тому. Інфантильність, безініціативність і сліпа покірність фігурі Батька (державі або начальнику, мамі або дружині, коли мова йде про співзалежні незрілі стосунки), які раніше вважалися вартісними, сьогодні зовсім не є перевагами. Це серйозні недоліки, які роблять нещасними насамперед чоловіків.

Розглянемо ці міфи

Міф 1. Чоловік повинен бути сильним

Володимир К. (ім’я змінено), 43 роки, працює менеджером з продажів. Компанія, в якій він працює, переживає не найкращі часи. Йому доводиться майже щодня проводити складні переговори. Почав погано спати, стало важче зосереджуватися і майже на все реагує з роздратуванням. Коли дружина намагається розпитати, як пройшов його день і чи все з ним гаразд, він різко відповідає їй, що це її не стосується. Чому він так реагує, він і сам не може зрозуміти, але вважає, що дружині не потрібно знати про його проблеми. З часом атмосфера в родині стала гнітючою, почали говорити про розлучення.

Знайомі порадили Володимиру і його дружині сходити до психотерапевта на сімейну терапію. Під час роботи з ними з’ясувалося, що чоловіку в дитинстві батько весь час повторював, що справжні чоловіки повинні самі вирішувати всі свої проблеми і не розповідати про них нікому. Якщо хлопчик починав плакати або жалівся на щось матері, батько його карав і називав дівчинкою. Через це, навіть ставши дорослим, Володимиру не спадало на думку, що з дружиною можна ділитися емоціями та переживаннями. Він вважав, що попри все він повинен бути сильним, бути «справжнім мужиком».

Міф, через який Володимир ледь не розлучився, став джерелом всім нам знайомих «моралей» про те, що чоловік ніколи не повинен демонструвати своїх емоцій. Всі ж чули щось на кшталт: «Мужики не плачуть!», «Терпи, ти ж мужик!» та «Що ти ниєш, ти ж не баба!».

Що ми маємо в результаті? Кілька поколінь чоловіків, які абсолютно не розуміють своїх емоцій. Вони накопичують їх місяцями, роками, десятиліттями. В найбільш прикрих випадках це стає причиною таких серйозних проблем, як інфаркт або інсульт. У менш трагічних (якщо, звичайно, можна це так назвати) — накопичені й пригнічені емоції призводять до зловживання алкоголем і виливаються в агресію та насильство стосовно оточення, зокрема, сім'ї.

Зверніть увагу, скільки сьогодні є прекрасних чоловіків-трудяг, яких на роботі цінують за старанну працю, а серед друзів вони — душа компанії. Але вдома багато з них, як мінімум, жорстко «виховують» дітей за допомогою паска, а як максимум — тримають у страху побоїв всю сім'ю. Таке розуміння «сильного чоловіка» записане в підсвідомості багатьох сучасних чоловіків як «норма».

Якщо такий чоловік відчуває тривогу або сумніви, він просто не знає, що робити з цими почуттями, а напруга і стрес тим часом продовжують зростати на накопичуватись. Тому єдиний вихід із ситуації, який їм підказує пам’ять поколінь — це агресія.

Важливо, щоб чоловік займався своїм не тільки фізичним, але й психічним здоров'ям та не опускав рук, стикаючись із найпростішими труднощами.

Але чоловік не зможе стати сильним доти, поки не визнає і не прийме свою слабкість і здатність бути живим і вразливим. Адже тільки приймаючи всі свої внутрішні стани, можна стати гармонійною і зрілою людиною й бути по-справжньому сильним перед обличчям життєвих негараздів.

Міф 2. Чоловік повинен забезпечувати сім'ю

Андрій Д. (ім’я змінено) має родину і гарну роботу. Але останнім часом став більш дратівливим, різко реагує на будь які слова дружини та все частіше пропускає по келишку з колегами після роботи. Трохи згодом Андрій майже перестає спілкуватися з дружиною і дітьми, майже щодня затримується на роботі. Всі навколо помічають: він став відлюдькуватим та байдужим. Андрій помітив, що з ним коїться щось незрозуміле, і вирішив звернутися до психолога.

Під час терапії з’ясувалося — дитинство Андрія пройшло в бідній родині. Батько заробляв небагато, через це часто виникали сварки, а мати постійно повторювала: «Справжній чоловік повинен заробляти!» Андрій виріс, він багато і тяжко працював, щоб досягти певного професійного рівня та отримувати велику зарплатню. Вже заробляючи вище середнього, він не міг зупинитися і продовжував працювати все більше. Але скільки б Андрій не заробляв, він не почувався щасливим.

Його ситуація теж стандартна, як і міф про те, що «справжній чоловік повинен заробляти багато». Колись жінки з вищими, ніж у чоловіків, зарплатами траплялися рідко. Сьогодні ж цим нікого не здивуєш. Жінки-керівники та жінки-політики — невід'ємна частина сучасного світу, і їхня кількість з кожним роком зростає. Але що при цьому відчувають чоловіки?

Якщо чоловік ріс у родині, що не дотримується соціальних стереотипів, у нього не буде проблем з тим, що дружина заробляє більше. Але давайте говорити прямо: переважна більшість батьків, які виховували сучасних чоловіків, не відрізнялася високою критичністю мислення і виховувала своїх дітей на «істинах», перейнятих від власних батьків.

Чоловікам, які виховувались в дусі минулого важко прийняти, що жінка може бути більш успішною і заробляти більше, ніж вони. Мало хто замислюється про те, що суть щасливих зрілих відносин — не в тому, щоб мірятися зарплатами. А в тому, щоб разом рухатися до спільних цілей і підтримувати одне одного, коли в цьому є необхідність. Але як чоловік може замислюватися про це, коли йому з дитинства вбивали в голову, що «Чоловік — це годувальник, він повинен заробляти!»? Ніби розмір зарплати визначає рівень мужності.

Вкрай важливо, щоб чоловік вибирав собі роботу не ту, яка «модна», а ту, яка буде приносити йому радість. І нехай навіть його зарплата буде меншою, ніж у дружини. Але разом вони розділять турботу про свою родину і завдяки цьому зроблять свої відносини ще більш зрілими. Саме розділять, а не перекладуть її на одні плечі, не має значення — жіночі чи чоловічі.

Міф 3. Чоловік повинен бути успішним

Олександр З. (ім’я змінено) — топ-менеджер в міжнародній компанії. Олександр має велику квартиру в центрі столиці, модну дорогу машину та носить тільки брендовий одяг. В його колі спілкування — чоловіки й жінки з таким самим рівнем достатку, як у нього. Але Олександру нецікаво спілкуватися з ними. Йому подобається проводити вихідні в піших походах, а його улюблена страва — домашній борщ. Але такі вподобання не личать успішному чоловіку. Тому відпочиває, їсть і одягається він там, де успішним людям це належить робити. До психотерапевта він звернувся через постійне відчуття порожнечі та невдоволення життям.

В процесі терапії Олександр розповів, що коли йому було 8 років, його мати пішла від батька до успішнішого чоловіка. Малий Олександр дуже болісно переживав розлучення батьків і хотів частіше спілкуватися з батьком. Але мати йому не дозволяла й повторювала: «Успішні чоловіки мають все, а невдахи нехай залишаються невдахами». Відтоді Олександра переслідує страх, що якщо він не буде достатньо успішним, ніхто не його не любитиме.

На перший погляд може здатися, що нічого поганого в успіху нема. Саме тому й з'явився міф, що чоловік повинен бути успішним. Сьогодні успішність чоловіка визначається, зокрема, маркою його машини і вартістю костюма. Нам ставлять за приклад молодих мільярдерів і солідних панів із журналу Forbes. Масова культура дуже наполегливо й однозначно транслює на нас цінності, яким треба слідувати.

Чому саме треба? Тому що в кожній людині закладена потреба в приналежності. Вона сягає корінням тих давніх часів, коли чоловіки добували цілком буквальних мамонтів. Тоді приналежність до групи була запорукою виживання. Сьогодні ж нам не обов'язково «бути як усі», щоб вижити. Але усвідомити й подолати цю потребу можна, тільки маючи хороший контакт зі своїми емоціями й потребами. Тобто, володіючи високим рівнем емоційного інтелекту.

Поняття «успіх» в різні часи мало різне значення. За Союзу успішними вважалися ті, хто працював по дві зміни і висів на дошці пошани, чи вмів гарно вкрасти із підприємства і не сісти, тобто, «крутитися». Сьогодні ж «успіх» вимірюється кількістю тисяч доларів на банківському рахунку чи в «заначці». І, звісно, не варто забувати про зовнішність. Всі успішні люди сьогодні просто зобов'язані вписуватися в сучасні рамки краси.

І хоча, на перший погляд, минулий і сучасний «успіх» мають мало спільного, необхідність його домагатися будь-якою ціною прийшла до сучасних чоловіків в тому числі з середовища, в якому вони зростали. Адже хто виховував цих сучасних чоловіків? Правильно, батьки й бабусі з дідусями, для яких «Швидше! Вище! Сильніше!» — це не просто слова, але спосіб життя, який вийшов далеко за рамки мотивуючого спортивного гасла.

І що ми маємо в результаті? Ціле покоління «досягаторів» (від слова досягати). Так, у них є великі красиві дорогі машини і квартири. Але немає найбільш важливого і цінного — відчуття задоволеності життям. А я вважаю, що саме це відчуття і є головним показником успіху. Адже навіщо потрібні всі досягнення й атрибути успіху, якщо людина в результаті не почувається щасливою?

Тиск нескінченних «повинен» і «повинна»

Засмучує те, як багато сучасних чоловіків підпадають під вплив міфів і дозволяють їм контролювати своє життя й позбавляти себе щастя. Феномен сучасних людей в тому, що ми — інші. Суть сучасних відносин — у СПІВ-творчості та СПІВ-робітництві чоловіків і жінок. А сліпе слідування міфам призводить до лише до того, що і чоловіки, й жінки втрачають свою ідентичність під тиском нескінченних «повинен» і «повинна».

Що можна зробити, щоб не стати черговою жертвою міфів і не заблукати в нескінченних «повинен»? Працюйте над розвитком свого емоційного інтелекту. Не дозволяйте комусь або чомусь диктувати, як вам жити. Вчіться слухати і чути свої власні бажання та потреби. Це головне, що повинен кожен сучасний чоловік!

Оксана Королович

психологія жінка міфи стосунки чоловік

Знак гривні
Знак гривні