1

100 тисяч за “бойові” без довідки: Верховний Суд став на бік військового

Якщо участь військового в бойових діях підтверджується іншими документами, то “бойові” має бути виплачено, попри відсутність довідки від командира частини.
Верховний Суд став на бік військового у справі про виплату бойових і спрямував її на перегляд до апеляційного суду. Інтереси бійця в цій справі захищала адвокатка Марина Кіптіла з Правозахисної групи “СІЧ”.

У 2023 році Василь (ім’я змінено на його прохання) з Харківщини перевірив свої розрахунки і виявив, що військова частина не виплатила йому гроші за участь у боях.

Він вступив до лав ЗСУ добровольцем, одразу після початку вторгнення, залишивши вдома дружину й маленького сина, став бійцем однієї з механізованих бригад. Час від часу його відряджали на підсилення в інші частини, врешті він повернувся до своєї.

“Я не очікував, що в мене будуть проблеми з виплатами, — розповідає Василь. — У військових не завжди є час на те, щоб це перевіряти”.

Пояснює, що намагався вирішити це з військовою частиною, однак отримував лише відмови.

Немає довідки — немає виплат?

“Мені відповіли, що немає довідки про участь у бойових діях, тому немає і підстав для виплати «бойових»”, — додає ветеран.

Після безуспішних спроб вирішити це питання самостійно, він звернувся до адвокатки Марини Кіптіли. Ознайомившись із документами, правозахисниця стала на захист бійця.

“Військова частина відмовила Василю у виплаті додаткової винагороди, — пояснює Марина. — Посилалися на те, що безпосередня участь у бойових діях і заходах відрядженого військового має підтверджуватися довідкою від командира частини, до якої його було відряджено”.

На той момент Василь уже мав на руках рішення суду першої інстанції, який задовольнив його позов. Проте апеляційний суд скасував це рішення, аргументуючи тим, що участь у бойових діях не була підтверджена належними доказами.

За довідку відповідає військова частина

Адвокатка додає, що не можна покладати на військових обов’язок контролювати оформлення їхньої участі в бойових діях:

“Складання таких документів поза межами відповідальності та компетенції військових. Вони захищають державу, а оформленням документів мають займатися військові частини”.

Марина Кіптіла підготувала касаційну скаргу до Верховного Суду, бо неправомірно покладати на військового оформлення і передачу документів з однієї військової частини до іншої.

“Тепер це не тільки про гроші, а й про принцип, — пояснює Василь. — Я хочу, щоб такі ситуації не траплялися з іншими. Військові виконують свою роботу — захищають країну. А забезпечувати належне ведення документації мають військові частини”.

Провадження відкрили з третього разу

Верховний Суд став на бік військового і спрямував його справу на новий розгляд до апеляційного суду. Адвокатка каже, що все було непросто. Наприклад, Верховний Суд відкрив провадження в цій справі лише з третього разу. Однак усі зусилля варті того, щоб врешті отримати переможне рішення на користь Василя.

“Верховний Суд став на бік військового і зазначив, що завдання суду в цій справі — з’ясувати, чи могла частина з певних причин не зафіксувати участь Василя в бойових діях у документах, необхідних для нарахування відповідної винагороди, — додає Марина Кіптіла. — Це рішення може стати в пригоді у схожих ситуаціях”.

Нині Василь чекає на новий розгляд своєї справи в апеляційному суді. А ми й далі стежитимемо за розвитком цієї ситуації.

Важливі тези з висновків Верховного Суду

Ми публікуємо їх для того, щоб інші адвокати та військові могли скористатися готовими формулюваннями в схожих справах про захист прав військовослужбовців на отримання винагороди за участь у бойових діях.

  • Для відрядженого військового підтвердженням безпосередньої участі в бойових діях або заходах є довідка командира військової частини, до якої відряджено такого військовослужбовця.
  • Відсутність вказаної довідки не позбавляє відрядженого військовослужбовця права на виплату додаткової винагороди в розмірі до 100 000,00 грн за умови підтвердження його участі в бойових діях іншими документами: бойовий наказ або журнал бойових дій і рапорт командира підрозділу про участь у бойових діях.
  • Висновок апеляційного суду про відсутність права на виплату військовому додаткової винагороди у розмірі до 100 000,00 грн через ненадходження довідки командира військової частини, до якої його було відряджено, є необґрунтованим та передчасним.
  • Суд апеляційної інстанції не витребував і не з’ясував змісту бойових розпоряджень командира, не дослідив журнали бойових дій за спірний період, а також не встановив, чи складалися рапорти стосовно позивача за час його перебування у відрядженні за цей період.
  • Завданням суду в цій адміністративній справі є з’ясування того, а чи могло статися так, що військова частина з певних причин не зафіксувала участі військового в бойових діях та заходах у документах, які є підставою для виплати додаткової винагороди в підвищеному розмірі.
  • Якщо військовий у спірний період проходив військову службу, але не виконував бойових завдань, що дають право на підвищену виплату (до 100 000 грн) згідно з пунктом 1 Постанови №168, то які завдання він у такому разі виконував протягом цього часу і де проходив службу в цей час.

армія виплати військовим права військових

Знак гривні
Знак гривні