К

Кілометри черг і нуль результату. Найбільше ресурсів у ТЦК витрачається на тих, хто має відстрочку

Близько 1,8 млн чоловіків, які мають право поки що не служити в армії, раз на три місяці повинні підтверджувати це право, а для цього їм потрібно регулярно стояти щонайменше кілька днів у чергах у ТЦК. А працівникам центрів комплектації треба постійно обробляти гори паперів тих, хто наразі не мобілізується.

Така норма закладена в урядовій постанові № 560 за підписом прем’єр-міністра Дениса Шмигаля. Йдеться про багатодітних, людей з інвалідністю, студентів та інші категорії. Це суттєво збільшує навантаження на працівників територіальних центрів комплектації і, головне, ускладнює виконання їхнього прямого завдання — поповнення лав Збройних сил.

16-річна дитина через три місяці не стане 18-річною. Було б логічно це передбачити й не витрачати ресурс службовців на обробку документів по новому колу.

Отже, щоб отримати відстрочку тим, хто наразі має право не служити, потрібно йти до ТЦК, попри цифровізацію, наявність усіх реєстрів в електронному вигляді й застосунок «Оберіг+».

А там довжелезні черги. Міноборони і Сухопутні війська (цим двом установам підпорядковуються військкомати), незважаючи на десять років війни, не готували інфраструктуру ТЦК до масового напливу громадян (про це читайте тут).

Черга, щоб побачити перелік документів

Зараз, за відгуками наших читачів, запрацювали електронні черги, та все ж таки потрапити до територіального центру комплектації досі складно. На кабінеті, де займаються відстрочками, можна побачити таке оголошення (його нам надіслав наш читач зі Львова):

Перелік документів, необхідних для отримання відстрочки в ТЦК
Перелік документів, необхідних для отримання відстрочки в ТЦК

Але, навіть щоб побачити і сфотографувати цей перелік документів (який також посилається на інший перелік, який ще треба самостійно знайти в постанові), потрібно вистояти черги й витратити багато часу.

Ні на офіційних сайтах, ні в офіційних повідомленнях Міністерства оборони чи Сухопутних військ такого переліку ми не знайшли.

Окремо наголосимо, що вини власне ТЦК у цій історії немає. Вони виконують, те що вирішив уряд у постанові № 560, наскільки ми зрозуміли, за поданням Міноборони (відповідний запит у Кабмін переадресували до Міноборони).

Просто віддати документ, який засвідчує ваше право на відстрочку, та отримати її — це не наш варіант. Потрібно ще зібрати цілий пакет нотаріально завірених документів, які засвідчують право на відстрочку. Наприклад, для багатодітних це три нотаріально завірені копії свідоцтв про народження дітей (іноді просять свідоцтво про шлюб; якщо діти від різних дружин, то можуть просити ще якісь документи), для інших категорій інші документи. І зрештою отримати відстрочку на три місяці, навіть якщо у вас троє дітей і найстаршій дитині, наприклад, 16 років.

Зібрані й завірені нотаріусом документи — це не фінал, бо уряд придумав ще спеціальну комісію, яка їх розглядатиме. Складається враження, що цифровізація і бюрократична машина поїхали в протилежний від ефективності бік.

Повторити що три місяці

Отримавши відстрочку на три місяці, треба відразу готуватися до нового раунду черг. Тому що відстрочка надається на час оголошення воєнного стану, а його продовжує президент раз на 90 днів. Відповідний указ президент підписував 14 травня 2024 року, тобто він діє орієнтовно до 15 серпня.

Ось що відповіли про це на запит у Міноборони:

«Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більше як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. Оскільки продовження строку проведення загальної мобілізації відбувається, по суті, що три місяці, то й строк надання відстрочки від мобілізації обмежується вказаним строком незалежно від того, чи продовжують тривати для громадянина відповідні законні підстави для відстрочки від призову під час мобілізації, на особливий період».

Складні питання

До якого часу дійсна відстрочка тих, хто, вистоявши в чергах, отримав її, наприклад, 1 липня? До середини серпня (тобто до кінця тримісячного воєнного стану) чи до 1 жовтня (три місяці з моменту попередньої відстрочки)? Офіційне тлумачення розмите, і його важко зрозуміти.

Також незрозуміло, що робити людині, яка має право на відстрочку, але не змогла оформити через величезні черги, а її зупиняє патруль ТЦК? Вона може скористатися своїм правом на відстрочку чи ні?

В одному з інтерв’ю військовий на умовах анонімності розповів, що був свідком випадку, який трапився два-три місяці тому, коли в частину прислали 69 новобранців і з них 60 одразу демобілізувалися, бо вони мали право не служити зараз. Але держава витратила час і гроші на їх примусову мобілізацію, транспортування, навчання і зарплату.

З логіки постанови уряду випливає, що процедуру отримання відстрочки що три місяці повинні проходити всі, хто має право на відстрочку. Скільки це людей?

Точних цифр українська статистика не дає, але ми в нашому проєкті «Мобілізаційний резерв» приблизно порахували різні категорії чоловіків.
Візьмемо цифри звідти:

Загалом близько 1 млн 800 тис. людей марнує свій час у чергах (за дуже приблизними оцінками). Якщо уряд визначив, що наразі вони мають право на відстрочку, то чому процедура її отримання така нелогічна і, головне, нерезультативна?

Уся ця зайва бюрократія створює напруженість у суспільстві. Люди витрачають гроші на нотаріусів, втрачають заробіток, бо не працюють, а чекають у чергах. Працівники ТЦК завалені паперами, але це не приводить до збільшення кількості мобілізованих.

Власне, у тому й полягає головне питання: як це підвищить обороноздатність?

Відповідь: ніяк, лише погіршить. Бо в бюджет буде сплачено менше податків, військовослужбовці в ТЦК, які могли б займатися або призовом тих, хто служитиме, або іншими важливими завданнями, займаються носінням папірців. Усі зайняті, результату нуль.

Як це мало б працювати?

Система «Оберіг» бачить, що громадянин Н. Н. має трьох дітей, старшій дитині виповниться 18 років через 3 роки. Відповідно він позначається, як такий, що має бронь, і до нього не виникає питань ні на блокпостах, ні в патрулів ТЦК, ні на кордоні до повноліття дитини або до запровадження змін у переліку категорій, які мають право на відстрочку.

Те саме стосується і людей з інвалідністю 1-ї групи, тобто людей із невиліковними хворобами. Те саме має стосуватися й викладачів і студентів — відрахованих і звільнених бачить система й надсилає повістки, якщо треба. І ніякого носіння заяв та розглядів на комісіях.

Якщо хтось має право на бронь, але хоче служити, а таких випадків багато, то він просто йде до військкомату й каже про це.

До нещодавніх змін багатодітний батько показував документ про багатодітність і ні в кого не виникало жодних питань. Навіщо це було змінювати?

Ми написали запит до МО з проханням пояснити, у чому необхідність складних бюрократичних процедур. Ось цитата з довгої відповіді:

«Оскільки на даний момент тривають відповідні технічні роботи із налагодження вказаного механізму, оформлення відстрочок від призову під час мобілізації, на особливий період поки відбуватиметься за обов’язковою особистою участю громадянина, який має право на таку відстрочку.
Принагідно звертаємо увагу, що наявність права на відстрочку ще не означає, що громадянин бажає скористатися нею. Тому надання такої відстрочки в автоматичному режимі суперечило б повідомному характеру цієї процедури. При цьому в Збройних силах України та інших військових формуваннях несе військову службу велика кількість громадян, які мали/мають право на відстрочку під час мобілізації, на особливий період, у тому числі осіб з інвалідністю та багатодітних батьків».

Навіщо така заплутана процедура?

«Українська паперова армія» та журнал обліку журналів — це давні меми (хоча такий журнал існує) серед військовослужбовців, які мають стосунок до документообігу в ЗСУ. Хоча зараз намітилася тенденція до покращення. Але частина генералів має стару закваску і понад усе любить різні папірці.

В умовах війни та збільшення впливу військових це передається і на цивільні органи. Адже проєкти багатьох рішень, які стосуються оборони, готують саме вони. Цивільний, або демократичний, контроль над військом є одним із принципів демократичних країн і країн — членів НАТО. Цивільне Міністерство оборони є одним із інструментів такого демократичного контролю. У випадку з мобілізацією МО має дбати передусім про ефективність процесу.

А ефективність означає якомога швидше якісне наповнення частин якісними бійцями, менші черги в ТЦК і якомога раціональніший розподіл ресурсів. Але поки що в матчі «бюрократична тяганина» проти «ефективності» з великим рахунком перемагає тяганина.

тцк мобілізація відстрочка

Знак гривні
Знак гривні