У

У всьому винен Пашинян. Російська пропаганда намагається довести, що Москва не зрадила вірменів

19 вересня Азербайджан заявив про початок "локальних антитерористичних заходів" у Нагірному Карабаху. Міноборони Азербайджану повідомило про успішний хід “операції”.

У цій ситуації Росія не зробила нічого, щоб захистити інтереси свого союзника — Вірменії. Вірменія є членом ОДКБ, має договір про військову допомогу з Москвою, тісно пов’язана з РФ економічно, купувала військову техніку тощо. Нагірний Карабах світова спільнота визнає як частину Азербайджану.

У вересні 2020 року в Карабаху поновилися широкомасштабні бойові дії, в ході яких Азербайджан відновив контроль над значною частиною територій, які контролювала вірменська сторона. У листопаді було підписано тристоронню заяву про повне припинення вогню й усіх воєнних дій у зоні карабаського конфлікту. Влада Вірменії змушена була погодитися на невигідну угоду, яка зокрема передбачає, що Єреван має віддати Азербайджану фактично весь так званий пояс безпеки навколо Нагірного Карабаху — райони Азербайджану, які вірмени захопили під час попередньої війни, щоб захищати невизнану "Нагірно-Карабахську Республіку".

Ті райони "НКР", які Баку зайняло під час бойових дій, також залишаються під контролем Азербайджану. Крім припинення вогню, країни домовилися, що в Нагірному Карабаху щонайменше на п'ять років залишаться російські миротворці.

Проте ситуація в регіоні залишається напруженою. Сторони звинувачують одна одну в порушенні домовленостей. Іноді трапляються зіткнення.

Єреван після програшу минулої війни прагнув не допустити переходу Нагірного Карабаху під повний контроль Азербайджану й торгувався, щоб зберегти хоч якусь автономію для вірменів. Деякі райони Карабаху залишалися непідконтрольними Азербайджану і їхній статус-кво мали забезпечувати миротворці з Росії.

Вірмени дуже старалися показати лояльність Москві. Зокрема Вірменія часто утримувалася в ООН під час голосувань за антиросійські резолюції. У 2022 році самопроголошена влада Нагорного Карабаху вітала визнання Росією незалежності "ЛНР" та "ДНР", виступивши ідеологічним союзником Москви.

1_караб

На свіжу воєнну операцію Баку Росія відреагувала лише фразами про занепокоєння та закликала до мирного врегулювання: “Российская сторона настоятельно призывает конфликтующие стороны остановить кровопролитие, незамедлительно прекратить военные действия и вернуться на путь политико-дипломатического урегулирования”.

Щоб позицію РФ не вважали за зрадництво чи слабкість, пропаганда почала просувати аргументи для відбілювання іміджу Москви.

Нікол Пашинян — зрадник Росії

Головним винуватцем початку нової війти російська пропаганда назвала свого формального союзника — прем’єр-міністра Вірменії Нікола Пашиняна.

Пропагандисти переконують, що Пашинян узяв курс на здачу Карабаху ще у 2020 році: “С 2020 года глава Армении Пашинян сделал очень многое, чтобы добить суверенитет Армении, отдалиться от действительно единственного её союзника России и приблизить окончательную утрату Нагорного Карабаха”.

Запевняють, що Карабах був проблемою для влади Вірменії, тому від нього й вирішили відмовитися.

Етнічна вірменка, керівниця російського пропагандистського медіагіганта RT Маргарита Симоньян називає Пашиняна Іудою: “Карабах. Трагично, безнадежно и — предсказуемо. Власти Армении собственноручно сдали армянскую святыню. Осталось об'явить, что не было геноцида армян, и миссия Пашиняна на этой земле будет исполнена. Незавидна судьба Иуды”.

2_

Пашиняна звинувачують, що він не займався обороною країни. Що не почав війну за Карабах: “За три года Армения и Пашинян не сделали вообще ничего для укрепления обороны и не сделали никаких выводов из того, что происходило ровно три года назад. А сегодня Пашинян вообще заявил что в НКР нет ВС Армении, де-факто открестившись от этой территории. Вместо того, чтобы собирать ополчение и добровольцев для отправки на защиту НКР, правительство Армении проплачивает митинги у Российского посольства с требованием русским воевать за армянские интересы”.

Заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв натякає, що це розплата за антиросійські кроки. Як-от подорож дружини прем’єра до Києва: “Он решил заигрывать с НАТО, а его супруга демонстративно уехала к нашим врагам с печеньками. Догадайтесь, какая судьба его ждёт”.

3_медв

Пропагандисти не згадують, що заяви про необхідність змінити зовнішню політику Вірменії Нікол Пашинян почав робити після відмови Росії допомогти у 2022 році.

У вересні 2022 року, коли Росія загрузла у війні проти України, Вірменія заявила про обстріли своєї міжнародно визнаної території азербайджанцями. Досі сутички між сторонами траплялися або на території Нагірного Карабаху (тобто де-юре на території Азербайджану), або на недемаркованому кордоні між кавказькими країнами. Цього разу потерпали низка вірменських міст і сіл. Хоча вони розташовані неподалік кордону, жодне з них не є спірною територією. Росія та ОДКБ не надали Вірменії допомоги.

Нагірний Карабах — частина Азербайджану

Пропаганда просуває аргумент, що Нагірний Карабах — частина Азербайджану: “Россия признает, что Карабах — это Азербайджан. Даже руководство Армении это признали, но на словах”.

По суті, росіяни праві, але довгі роки вони продавали вірменам інше бачення: дружіть з нами і ми вас разом із Карабахом захистимо.

А тепер на заклики керівництва Вірменії залучити російських миротворців у МЗС Росії заявили, що територія Нагірного Карабаху, де відбувається ескалація, не є частиною Вірменії, тому немає приводів залучати “миротворців”.

захарова

Російські пропагандисти запевняють, що Росії не варто втручатися в ситуацію, оскільки сам Пашинян не хоче захищати Карабах.

Звинувачують і тих, хто зараз не в окопах, а протестує проти політики Росії: “Антироссийские акции в Ереване не заставили себя долго ждать. Может быть собирающиеся у российского посольства хотят получить оружие, чтобы грудью встать на защиту Арцаха (вірменська назва Нагірного Карабаху — ред.)?”

Пропаганда заявляє, що мандат ОДКБ не територію Нагірного Карабаху не поширюється, тому Росія не може захищати територію воєнними засобами: “Эти идиоты даже не в курсе, что "Арцах" не признан даже самой Арменией и он, естественно, не входит в ее состав, а значит никаких обязательств по линии ОДКБ у нее перед ним нет”, “на Армению никто не нападал. Территория Армении не подвергается угрозе, ее вооруженные силы сидят в казармах и в боях не участвуют”.

Прозахідні сили Вірменії

Крім Пашиняна, винуватцем поганої для вірмен ситуації росіяни називають і “прозахідні сили” Вірменії (це як колись були “соросята” в Україні). Зокрема ЗМІ, які, на думку пропагандистів, займаються очорненням ролі миротворців: “Тем временем многие прозападные СМИ Армении разгоняют нарратив о попустительстве и бездействии русских миротворцев, которое, якобы, и привело к началу горячей фазы конфликта”.

Пропаганда ж хвалить дії миротворців: “В течение сегодняшнего дня российские миротворцы эвакуировали более 1,8 тыс. мирных жителей Арцаха. Все они обеспечены местами для проживания и горячим питанием".

Путін також долучився до прославляння миротворців: "Наши миротворцы очень активно работают со всеми сторонами, вовлеченными в этот конфликт, делают все, чтобы защитить мирное население".

Винні й прозахідні активісти, і прозахідні політичні партії: “Хотели дружить с США и Францией, с ликованием встречали Нэнси Пелоси, но почему-то сейчас пришли митинговать к посольству России. Новое видео из Еревана”.

4_

Згадувана раніше Маргарита Симоньян вирішила не уточнювати, вона просто звинувачує всіх, хто голосував за Ніколу Пашиняна: “А теперь разбирайтесь сами. На этом мои ламентации по поводу исторического идиотизма армянской власти и ее избирателей завершены”.

Звинувачують виборців Пашиняна й інші пропагандисти: “И таким образом "Арцах" обречен.. и скоро окончательно превратится в азербайджанский Карабах, как того и хочет Пашинян и большая часть населения Армении. Их банально сдали их единокровные родственники”.

Захід

Відомий пропагандист, який називає себе політологом, Сергій Марков звинувачує США та Францію: “План Пашиняна — Макрона в том, чтобы с помощью поражения Армении в третьей карабахской войне оторвать полностью Армению от России. Этот план был разработан ими во время визита Пашиняна в Париж. Пашинян ещё и карабахских армян ненавидит. И Россию очень не любит”, “Пашинян косплеит Зеленского. А США планируют сделать из Армении вторую Украину, злобно ненавидящую Россию”.

Воєнкори також натякають, що США долучилися до провокування конфлікту. Аргумент — спільні американсько-вірменські військові навчання. Пояснень винни США в цій конспірології не надходило: “Ребят, а что там с армяно-американскими учениями? Они же в Армении идут? Вот странно, говорили же, куда приходят США, начинается война. Не могу себя презентовать, как предсказателя, но это вечное совпадение: США=ВОЙНА”.

6_

Американців звинувачують і в тому, що вони оплачують вуличні демонстрації проти російської присутності у Вірменії: “В сдаче Арцаха обвинят Россию. Проплаченные антироссийские демонстрации в Ереване. Пикеты у нашей военной базы в Гюмри с требованиями вывести войска… Очень знакомый сценарий в стране, где находится второе по величине посольство США в мире“.

Тепер Азербайджан — справжній друг Росії

Пропаганда запустила й інший меседж. На тлі Вірменії, яка обрала прозахідний курс, Азербайджан став союзником Москви в регіоні.

Пропагандисти транслюють позицію Баку та обгрунтовують його воєнні дії: “Есть и казус белли: армянское население Карабаха действительно совсем не стремилось интегрироваться в состав Азербайджана (что должно было делать), и азербайджанские военные регулярно подрывались на минах. Показательно, что нынешняя спецоперация — не только восстановление международного права (в соответствии с которым Карабах — Азербайджан), но и очередное доказательство, что сила из современных международных отношений никуда не ушла”.

Окремі пропагандисти заявляють, що дії Азербайджану вигідні Росії: “Военная операция Азербайджана в Карабахе это звонкая пощёчина США. Ведь именно сейчас в Армении военные армии США находятся на учениях”, “То есть все явно согласовано с Москвой и та оплеуха, которую сегодня отвесил Пашиняну официальный Баку, это оплеуха и Вашингтону, который, кстати пока не спешит на помощь своему новому вассалу”.

Воєнна операція Азербайджану збігається з планами Москви. Країни не хочуть допустити проникнення США в регіон.

7_

І лише одиниці серед пропагандистів визнають, що Росія сьогодні не здатна реалізувати надії, які з нею пов’язували вірмени. І обіцяють помститися в майбутньому: “Действия в Карабахе — два ножа в спину России. Вот почему надо быть сильными. Со слабыми никто не считается. Но нас почему-то тоже записали в слабые? Мы порой нерешительные, это да. Но слабыми не были никогда. Ну тогда давайте так: не можем сейчас среагировать, значит каждому «должничку» надо отдать долги потом. Обязательно”.

пропаганда азербайжан карабах вірменія

Знак гривні
Знак гривні