Мародери і грабіжники. ТЕКСТИ зібрали сотні відео з традиційною для "другої армії у світі" поведінкою
Майже з самого початку російсько-української війни ТЕКСТИ збирають (і архівують) відео зі знищеною та захопленою російською технікою. Станом на сьогодні в базі понад півтори тисячі відео.
Війну з Росією дуже документовано. Щодня з фронту з'являються сотні відео- та фотоматеріалів. Якщо в перші тижні це були переважно записи знищеної російської техніки, які зробили свідки з місць подій, то згодом ставало дедалі більше матеріалів, знятих з дронів і квадрокоптерів.
Постала потреба категоризувати їх. Спочатку ми мали лише кілька розділів:"розбита техніка","розбита колона" (відео з масштабними втратами російської техніки, особливо багато яких було в перші дні), "захоплена техніка", "збитий літак /вертоліт /безпілотник","зйомка з Байрактарів","зйомка з дрона / коптера". Наприкінці березня з’явилися перші"підбиті кораблі" (хто міг би про таке подумати на початку війни?). Окремо ми вирішили позначити кумедні відео з легендарною"тракторною бригадою".
Початково був намір збирати лише відео зі знищеною чи захопленою російською технікою. Та вже в перші дні з’явилися записи, на яких серед цієї самої техніки знаходили вкрадені речі, що їх солдати РФ хотіли забрати з собою як "трофеї". Так з’явилася категорія "мародерство російської армії". Лише вона зараз містить близько 200 відео. Їх можна переглянути за цим посиланням.
Без сумніву, вбивство тисяч мирних жителів — значно тяжчий злочин російської армії, ніж учинені нею мародерства та грабунки, але важливо розуміти, що все це ланки єдиної системи з назвою "Російська армія".
Нижче пропонуємо огляд успіхів російської армії саме на "мародерському фронті".
Мародерство фіксують місцеві жителі
Отже, докази мародерства росіян з'явилися вже в перші дні війни. Жителі населених пунктів, до яких увійшли російські війська, знімали відео, як окупанти "звільняли" магазини, торговельні центри й навіть курей у селах.
![Колаж Свідки знімають.jpg](/media/images/Kolazh_Svidki_znimayut.width-1000.jpg)
Стоп-кадри відео, які знімали свідки. Колаж ТЕКСТІВ
Окупанти крадуть курей у місцевих жителів
Камери спостереження
Паралельно з'явилися десятки записів із камер спостереження, встановлених у магазинах, банках, коридорах будинків тощо. Вони фіксували, як "доблесні" росіяни "визволяли" банківські сейфи, велосипеди, прилавки та склади магазинів і навіть церкву. І це лише невелика частка того, що збереглося, оскільки багато камер окупанти вимкнули, а записи знищили.
![Колаж-камери.jpg](/media/images/Kolazh-kameri.width-1000.jpg)
Такий вигляд має "звільнення" з точки зору Росії. Колаж ТЕКСТІВ
![Колаж окупант стріляє в камери.jpg](/media/images/Kolazh_okupant_strilyaie_v_kameri.width-1000.jpg)
Російський окупант стріляє в камери спостереження, село Михайлівка-Рубежівка (Київська область). Стоп-кадри з сюжету "Фактів ICTV"
Пересилання краденого через прикордонні поштові відділення
До того ж на початку квітня білоруські активісти оприлюднили кількагодинний запис із камери у відділенні російської служби доставки СДЭК в білоруському місті Мозир. На відео російські окупанти відправляють, зокрема, крадені телевізори, кондиціонери, електросамокати, відеокарти, акумулятори для авто тощо.
Наприкінці травня російське видання"Медіазона" проаналізувало дані з 46 прикордонних відділень СДЭК і порахувало, що за три місяці військові РФ відправили додому 58 т посилок з награбованим.
Звільнення півночі України. Прозріння світу
Після вигнання окупантів з-під Києва світ став свідком жахливих убивств і катувань, учинених росіянами в Бучі, Бородянці, Гостомелі, Ірпені, Тростянці та інших містах і селах.
Водночас у мережі з'явилися десятки відео з пограбованими квартирами й будинками. Майже кожне помешкання, де жили окупанти, вони грабували та перетворювали на свинарник. Власників, які поверталися додому, очікували порожні пляшки від алкоголю, різноманітні написи та малюнки, а також гори сміття і недоїдки сухпайків. У багатоквартирних житлових комплексах росіяни не лінувалися виламувати двері покинутих квартир.
Погроми квартир і приватних будинків
![Колаж квартири.jpg](/media/images/Kolazh_kvartiri.width-1600.jpg)
Що залишили після себе росіяни. Колаж ТЕКСТІВ
Фотографії з чату одного з будинків в Ірпені
Крадені речі в окопах і захопленій техніці
Зі звільненням окупованих територій також з'явилися відео з украденою технікою, яку росіяни не встигли вивезти і яка так і залишилася біля їхніх окопів:
![trench-collage.jpg](/media/images/trench-collage.width-1000.jpg)
Телевізори та пральна машинка, знайдені біля позицій росіян
Цікаво, що "пралки" неодноразово фігурували серед краденої техніки й навіть стали одним із символів російських солдатів у цій війні. Так на початку квітня кілька машинок було знайдено на вантажівці серед знищеної ворожої техніки біля села Велика Дорога на Чернігівщині.
![2022-04-01 Пралка на згорілій вантажівці (с. Велика Дорога, фото Юрій Бутусов).jpg](/media/images/2022-04-01_Pralka_na_zgorilii_vantazhivtsi_s..width-1000.jpg)
Обгорілі пральні машини на російському "Уралі", квітень 2022 року. Фото Юрія Бутусова
Чотири меми
Кілька випадків мародерства росіян стали особливо відомими.
Білий диван у селі Липівка
Фото трьох окупантів на білому дивані, яке вони зробили в українському селі Липівка, допомогло ідентифікувати одного з них. Ним виявився 25-річний Кирило Лисіков з робітничого поселення Бурея, що в Амурській області. В українському суді ми його вже не побачимо, оскільки 2 травня стало відомо, що його знищили в боях.
![Колаж диван.jpg](/media/images/Kolazh_divan.width-1000.jpg)
Будинок у селі Липівка (Київська область), у якому жили окупанти. Фото: "Наші гроші. Львів"
Полароїд в ірпінській квартирі
Ще один унікум-окупант зробив селфі на камеру Polaroid і випадково залишив знімок у помешканні. Завдяки цьому військового вдалося ідентифікувати й навіть порушити проти нього кримінальну справу. Слідство з'ясувало, що росіянин неодноразово вчиняв мародерство, а потерпілі в Ірпені дали покази, що він грабував квартири місцевих, забирав гроші, побутову техніку, ювелірні вироби та інші цінні речі.
![2022-05-26 Polaroid-мародер (фото УП)_3.jpg](/media/images/2022-05-26_Polaroid-maroder_foto_UP_3.width-1000.jpg)
Фото: "Українська правда".
Бойлер у Попасній
Наприкінці травня українська біженка впізнала на російському танку в Попасній свої вкрадені речі речі. Крім бойлера, вона також помітила скатертину з дачі та покривала з діснеївськими принцесами зі спалень дочок.
![2022-05-31 BBC Попасна - танк крупним планом.jpg](/media/images/2022-05-31_BBC_Popasna_-_tank_krupnim_planom.width-1000.jpg)
Такими "російські визволителі" були завжди
Крадена гуманітарка від Кадирова
У квітні мережу облетіли кадри з роздачі гуманітарки "кадировцями". Легендарні тік-ток війська привезли місцевим жителям продукти нібито від фонду Кадирова, однак уважні глядачі одразу ж помітили дивні українські написи на упаковках.
![Колаж кадирівці гуманітарка.jpg](/media/images/Kolazh_kadirivtsi_gumanitarka.width-1000.jpg)
"Борошно" й інші українські написи на "кадировській" гуманітарці. Стоп-кадри з відео, розміщених на каналі Ахмата Кадирова
Наймасовіші випадки мародерства зафіксовано в передмістях Києва, хоча це не означає, що в інших регіонах їх не було, просто там фронт не змінювався аж так різко.
Свідченням того, що мародерство — це системне явище, є те, що чи не в кожному сюжеті про звільнення населених пунктів є свідчення грабунків росіян.
Ось, приміром, репортаж CNN про звільнення села Руська Лозова на півночі Харківщини у травні. У розмальованій Z-свастикою автівці журналісти помітили вкрадені в місцевих жителів телевізори.
![Колаж CNN с. Руська Лозова.jpg](/media/images/Kolazh_CNN_s._Ruska_Lozova.width-1000.jpg)
Кадри з репортажу CNN, 19.05.2022
А ось репортаж Сергія Стерненка з сусідніх звільнених сіл на Харківщині: Руські Тишки й Циркуни. В одному з будинків, де жили росіяни, журналіст застав традиційний "срач": пляшки від алкоголю, потрощені меблі, розкидані речі та сухпайки, загиджена душова кабіна тощо.
![Колаж Стерненко.jpg](/media/images/Kolazh_Sternenko.width-1000.jpg)
Кадри з відео Сергія Стерненка, 14.05.2022
"Извините, мы не хотели"
Чимало шкіл і дитсадків було зруйновано чи істотно пошкоджено під час боїв. Адже саме тут росіяни зазвичай влаштовували свої штаби та склади. Робили вони тут те саме, що й усюди: вивозили більш-менш цінні речі, ламали двері та парти, розкидали документи й книжки, плюндрували українські національні символи тощо.
Окремий вид діяльності окупантів — написи на шкільних дошках. У певний момент у перервах між грабунком приміщень, розпиттям алкоголю та обписуванням стін усілякою похабщиною росіянам спадало на думку залишити послання українським дітям.
Ми нарахували щонайменше дев'ять навчальних закладів, у яких росіяни залишили такі написи. На відміну від вульгарних написів балончиками на стінах, тут вони принаймні старалися показати себе з найкращого боку. А тому свої "послання" окупанти починають з вибачень і виправдань своїх дій: "Дети, простите за такой беспорядок", "Успехов вам в учебе", "Ребята, давайте жить дружно", "Извените" [саме так, через "е" — ТЕКСТИ].
Водночас росіяни не були б росіянами, якби не вірили у свою місію "визволителів". Поряд із наведеними вище вибаченнями ці самі люди писали про "братні український та російський народи"; твердили, що вони, "вежливые люди", звільняють Україну від фашизму та "бандеровской сволочи"; попереджали, що "вас, братьев-славян, обманывают", а вони, мовляв, "не хотели этой войны". У селі Здвижівка біля Бородянки окупанти навіть залишили такий характерний напис: "Путин — ваш президент", а далі закликали дітей добре вчитися, бо… "России необходимы образованные граждане" (!).
Цинізм рашистів доходив до того, що у квітні російські пропагандистські ЗМІ повідомляли, як у селі Катюжанка їхні військові нібито залишили "трогательные послания украинским детям". Ілюстрували статті вони тим самим фото з фразами про "Успехов вам в учебе". Окупантів водночас не бентежив той факт, що напередодні вони могли вбити чи катувати батьків тих дітей, до яких зверталися.
![Колаж дошки.jpg](/media/images/Kolazh_doshki.width-1600.jpg)
Послання українським дітям від росіян. Колаж ТЕКСТІВ
Нічого нового
Офіційна влада Росії, звісно, заперечує, що їхня армія вчиняє в Україні злочини та мародерить. Так само і в багатьох пересічних росіян стоїть "блок": вони не вірять, що всі ці злочини справді були і що їхня найбільша причина гордості дійсно здатна вбивати мирних жителів і грабувати їхні квартири та майно.
Хоча нічого нового в діях російської армії немає. Грабунки населення солдатами під час захоплення територій, а потім системне вивезення цінностей російською державою є традиційним алгоритмом. Відома дослідниця російського тоталітаризму Енн Епплбаум описувала, як російські війська системно грабували Польшу наприкінці Другої світової, хоча у Варшаві сидів проросійський комуністичний уряд. Мародерство ми всі бачили й у 2014 році. Зараз історія повторюється. Це триватиме вічно, доки існує Росія, яка не соромиться, а пишається своєї воєнщиною, імперським і колоніальним спадком.