Марунич Дмитро

Марунич Дмитро

Пов'язаний із соцопитуваннями

ОНОВЛЕНО 09.04.2022. 9 квітня 2022 року стало відомо, що Марунич був затриманий СБУ, зокрема за поширення кремлівської пропаганди дискредитації України на міжнародній арені.

Політичний коментатор та експерт з енергетичних питань, до війни був частим гостем «медведчуківських телеканалів», де поширював антизахідні та проросійські месиджі, а також піарив Віктора Медведчука. Просував російську вакцину «Спутник V».

За даними СБУ, Марунич тісно співпрацював з російським інформагентством «Россия сегодня».

Так, за 12 днів до війни в інтерв’ю «ukraina.ru» (входить до пропагандистського холдингу «Россия сегодня») Марунич називав дискурс про російське «вторжение» «совершенно бредовым», а попередження західних розвідок про можливий напад Росії, на його думку, — це «продолжение контрпродуктивной риторики США, они делают это не ради Украины, а чтобы создать некое несуществующее вторжение, потом его героически отразить и частично реабилитироваться за позор в Афганистане».

У ЗМІ також фігурував як директор «Інституту енергетичних досліджень» та співголова «Фонду енергетичних стратегій».

При цьому Марунич часто коментував теми, в яких не є спеціалістом (наприклад, на тему коронавірусу чи вакцинації).

«Мочіння» Коломойського на каналі «Інтер»

За повідомляло видання «Детектор медіа» у лютому 2015 року, Марунич був постійним фігурантом замовних матеріалів телеканалу «Інтер».

Так, в ефірі від 14.02.2015 він коментував черговий критичний сюжет проти Ігоря Коломойського.

У червні 2014 року у сюжеті того ж «Інтера» про відкачування нафти з магістральних нафтопроводів Марунич звинувачував структури Коломойського в діях на шкоду державі. На думку експертів «Детектора медіа»», цей матеріал містив ознаки замовності.

Просування інтересів Ахметова на каналі «Україна»

У січні 2015 року на телеканалі Ріната Ахметова «Україна» Марунич просував вигідні олігарху месиджі щодо необхідності поставок вугілля з зони проведення АТО.

Участь у кампанії «Україні не вистачить газу» (2016—2017)

Як з’ясували експерти «Центру контент-аналізу», у січні 2017 року Марунич брав участь у кампанії з дискредитації «Нафтогазу України» щодо недостатніх обсягів газу в підземних сховищах, зокрема активно поширював негативні прогнози, що запасів палива не вистачить на весь зимовий сезон.

Подібні негативні прогнози поширювали також Юрій Корольчук (експерт «Центру енергетичних досліджень», як і Марунич) та Валентин Землянський (був помічений у піарі Медведчука та просуванні інтересів ОПЗЖ).

Піар Медведчука

У січні 2021 року в ефірі «медведчуківських каналів» казав, що з Медведчуком можна домовлятися, а з українською владою домовлятися немає про що1.

Інші прикладу піару Медведчука (далеко не всі):

 • Марунич: Медведчук обращался с письмом к Зеленскому по вопросам, решения которых требуют украинцы, но власть выбрала другой путь (vz.ua, 30.10.2020)
 • ОПЗЖ Медведчука догоняет партию Зеленского, потому что предлагает обществу, как выполнить предвыборные обещания президента, - эксперт (vz.ua, 02.12.2020)
 • Марунич: Лидерство Медведчука в рейтинге «ТОП-100» вполне обосновано (vz.ua, 18.12.2020)
 • Марунич: Медведчук является единственной альтернативой Зеленскому (vz.ua, 17.03.2021)
 • Марунич: Власти надо было соглашаться на инициативу Медведчука по «Спутник V», так как Украина не способна сама производить такую вакцину (vz.ua, 22.04.2021)
 • Марунич: Медведчук как опытный политик видит ошибки и необоснованные аргументы нынешней власти (ubr.ua, politeka.net, 31.08.2021)
 • Марунич: И Порошенко, и Медведчук знали о готовящихся обвинениях, но Медведчук не побоялся и не убежал (capital.ua, 27.12.2021)

Просування проросійських та антизахідних месиджів

Так, 22.11.2021 в ефірі телеканалу «Наш» (належить Євгенію Мураєву) Марунич поширював російську пропаганду про громадянську війну в Україні:

«Просто всі події 14-го року до чого призвели? До втрати приблизно 15% територій, до громадянської війни на території держави Україна, глибокої соціально-економічної кризи та іншого…»

Інші приклади:

 • Эксперты советуют Кабмину не отказываться от российского газа (vz.ua, 10.10.2014)
 • Для порятунку ГТС Київ повинен знизити градус протистояння з РФ і почати домовлятися, – Маруніч (politeka.net, 02.04.2018)
 • Эксперт: Европе невыгодно развитие технологичного производства в Украине (vz.ua, 25.02.2019)
 • Украинская газотранспортная система обесценится к 2020 году - Марунич (ukraina.ru, 28.06.2019)
 • Сурков-Медведчук. Пшик вместо сенсации (сapital.ua, 27.02.2021)

Поширення сумнівних соціологічних даних

У контексті соцопитувань Марунич з’явився у 2012 році — як координатор соціологічних проектів Центру науково-прикладних досліджень «Соціо» оприлюднював і коментував результати опитування, вигідні для Комуністичної партії України. Дані Центру «Соціо» у 2012 та 2014 роках використовувалися у прихованій рекламі Компартією2,3, а у 2015-му — Олександром Вілкулом4.

У липні 2016 року уже як соціолог Агентства соціальних комунікацій разом із директором Агентства Сергієм Бєлашком презентував дані соцопитувань, за якими «значно посилила позиції волонтер, помічник міністра оборони України Тетяна Ричкова»5.

У жовтні 2020 року під час виборів у Києві поширював результати сумнівної організації «Роботизовані телесистеми».

Марунич про вакцинацію

Наприкінці вересня 2021 року в одному з ефірів стверджував, що вакцинація щопівроку нібито «вбиває імунітет».

Затримання СБУ у квітні 2022 року

9 квітня 2022 року стало відомо, що Марунич був затриманий СБУ у Києві — за те, що в ефірі санкційних телеканалів і в соцмережах поширював кремлівську пропаганду та займався дискредитацією України на міжнародній арені. За даними спецслужб, «експерт» отримував «інструкції» від російського куратора з тимчасово окупованого Криму, а мільйонні «гонорари» — з Росії, через заборонені в Україні електронні платіжні системи.

Інше

Помічник народного депутата 4 скликання (2002—2006) Геннадія Горлова (Блок «За єдину Україну!») на громадських засадах6.

Статтю суттєво доповнено: 11.04.2022

Хронологія маніпуляцій

2016

Проміжні вибори до Верховної Ради (округ №27)

Піар відомої волонтерки Тетяни Ричкової — компромісної фігури БПП і УКРОПу

«Серед усіх опитаних респондентів за Тетяну Ричкова готові віддати голоси 20% виборців. Важливо, що серед виборців, які висловили готовність прийти на виборчі дільниці, Ричкова набирає 30% голосів. Такі цифри говорять про те, що зняття Оксани Томчук дало сильний кумулятивний ефект для рейтингу Ричкової»1.

— Дмитро Марунич

«Спочатку ситуація складалася так, що Оксана Томчук і Тетяна Ричкова ділили практично навпіл одне електоральне поле, хоча з деякою перевагою все-таки йшла Ричкова. Зараз стався кумулятивний ефект, який, до речі кажучи, не завершений. З урахуванням сильної ідеологічної і політичної схожості, ми прогнозуємо 90-процентне додавання електорату»2.

— Сергій Бєлашко

Цікавий факт:
За даними «Дзеркала тижня», підставою для зняття кандидатури Томчук була домовленість між групою «Приват» Ігоря Коломойського і Адміністрацією Президента в питанні припинення кримінального переслідування випущеного під домашній арешт філатівського помічника Михайла Кошляка, підозрюваного в причетності до вбивства співробітника СБУ у Волновасі3.

Хто оприлюднив:
Сергій Бєлашко, директор Агентства соціальних комунікацій,
Дмитро Марунич, соціолог Агентства соціальних комунікацій

Оприлюднено:
08.07.2016

Проведено:
05.07—07.07.2016

2012

Парламентські вибори

Піар Компартії

Цікавий факт:
04.10.2012 на близькому до КПУ телеканалі «Гамма» вийшла джинса із коментарями Марунича та близького до комуністів директора Центру політичного маркетингу (Дніпро) Василя Стоякіна1.

«Комуністи не обмежуються рекламою, а агітують за себе реальними справами. Комуністи цілеспрямовано проводили роботу з виборцями задовго до виборів. Наприклад, партійний проект “Робота. Зарплата. Захист”, орієнтований на повернення заборгованостей із зарплат, стартував ще влітку 2010 року. У своїй парламентській діяльності КПУ ніколи не підтримувала законопроекти, які б вважала невідповідними своїм програмним установкам»2.

— Василь Стоякін, з прес-релізу на «Інтерфаксі»

Дані опитування:
КПУ вже в серпні вийшла на тверде друге місце за східними областями України.


Хто оприлюднив:
Віктор Чигрин, директор центру «Соціо»,
Дмитро Марунич, координатор соціологічних проектів Центру «Соціо»,
Олена Городецька, супервайзер проектів Центру «Соціо»

Оприлюднено:
04.10.2012

Проведено:
Серпень — вересень 2012