Інтерактивна візуалізація від Текстів - підсумки виборів 2014 року
Автор: Анатолій Бондаренко 29 грудня 2014 року

Вибори до Верховної Ради у 2014 році. Підсумки

У парламенті – значна проєвропейська більшість. Що було б, якби голосував Крим і Донбас?

За результатами виборів 2014 року переважаючу кількість голосів отримали "проєвропейські" політичні сили – Блок Петра Порошенка, Народний Фронт, Самопоміч та Батьківщина. В результаті вперше була сформована "конституційна більшість" у 303 депутати, що підтримує рух України в ЄС. Чим пояснити це явище, зміною настроїв чи втратою виборців з протилежними поглядами в Криму і на Донбасі?

Перед вами дві карти з результатами голосування у 2012 та 2014 роках. Кольором показано яким було співвідношення голосів за різні типи партій – більш яскравим помаранчевим відтінком позначені дільниці, де виборці голосували за умовно проєвропейські партії, синім - за про-російські(наприклад, партія Регіонів в 2012 або Опозиційний Блок в 2014 році). Сірий колір - однаковий результат.

Крім того, що помарачева хвиля суттєво просунулася на Схід, відбулися також інші зміни. Ще в 2012 році в країні було чотири групи з різною поведінкою у голосуванні:

Західна група підтримувала з великим відривом опозицію. (На карті ліворуч зараз показані дільниці лише з цієї групи. Клікніть на лінки в наступному абзаці, щоб подивитися межі інших груп)

В центрі і на півночі також переважали помаранчеві, хоч і не з таким відривом. На сході і півдні відбувалася боротьба, з перевагою "блакитних" – хоча сірий колір в багатьох місцях показує, що на значній кількості дільниць результат був рівний.

Тим часом на Донбасі та у Криму підтримка блакитних, де-факто про-російських партій була такою ж сильною, як на заході підтримували помаранчевих

Натомість, в 2014 році яскраво відмінних за своїм голосуванням груп залишилося лише дві. До заходу пририєдналися центр і північ з великою підтримкою про–європейських партій, але й на сході рівень такої підтримки значно зріс. Традиційно "блакитний" регіон на цей раз дав значно нижчий рівень підтримки, хоча це все ж таки окрема група за способом голосування.

Через агресію Росії, регіони з найбільшою перевагою "блакитних" – Крим і частина Донбасу, у виборах 2014 року участі не брали. Подивимося, наскільки великими через це були втрати виборців, що не змогли проголосувати у порівнянні з 2012 роком:

Втрачені виборці

Росія "допомогла" зробити європейський вибір

Як бачимо, жителі окупованого Криму та охопленого війною Донбасу складають більшу частину з тих 4.8 мільйонів, що голосували в 2012 але не зробили це в 2014 році. Парадоксальним чином, Росія покращила результати про-європейських партій, розпочав гібридну війну у найбільш про-російських регіонах.

А що було би ...

Альтернативна історія

Якими були б результати виборів 2014 року за умови голосування Криму і Донбасу?

1. Що на графіку

По горизонталі показаний рівень підтримки про-європейських та про-російських партій, який був на дільницях. По вертикалі – кількість виборців, що на них голосували. Площа під кривою – повна кількість виборців. (Прокручуйте сторінку вниз, щоб побачити продовження)