Незалежність НАБУ та САП ліквідовано? Рада ухвалила законопроєкт №12414

Верховна Рада ухвалила законопроєкт №12414. Напередодні в НАБУ та САП попереджали, що його ухвалення фактично знищить незалежність антикорупційних органів.

Фото: Ярослав Железняк/Телеграм
Фото: Ярослав Железняк/Телеграм

Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.

"Парламент проголосував в цілому #12414 і по факту ліквідував всю незалежність НАБУ та САП. За — 263.

Ми блокували трибуну. За цей зашквар не голосували. Але мені дуже гидко та соромно за людей в залі, які з народних депутатів за шість років скотилися до цього…" — написав він.

Раніше Железняк повідомив, що Рада на засіданні 22 липня хоче підпорядкувати НАБУ генеральному прокурору. Нардеп Ярослав Юрчишин назвав це руйнуванням антикорупційної мережі.

Юрчишин розповів, що законопроєкт 12414 (зміни в КК) пропонує:

- позбавити Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру незалежності, зазначивши, що керівником для прокурорів є не керівник САП, а генпрокурор. Це означає, що тепер генпрокурор буде визначати, який прокурор буде стежити за розслідуваннями НАБУ.
- генпрокурор матиме право витребувати будь-яке провадження НАБУ та передати його для провадження в іншу юрисдикцію
- НАБУ втрачає контроль над розслідуванням статей, які зараз можуть розслідувати лише вони. За словами Юрчишина, таким чином легалізується схема, за якою в НАБУ забрали справу Татарова, щоб її поховали інші правоохоронні органи.

У НАБУ та САП наголосили, що до законопроєкту №12414 в останній момент було внесено правки, що фактично знищують незалежність САП та підпорядковують діяльність НАБУ і САП Генеральному прокурору.

"Фактично у разі ухвалення цього законопроєкту Керівник САП стає номінальною фігурою, а НАБУ втрачає незалежність і перетворюється на підрозділ Генпрокуратури.

Антикорупційна інфраструктура України, вибудувана з 2015 року, буде зруйнована", — йдеться у заяві.

Реакція ЄС

Євросоюз зі стурбованістю відреагував на останні дії України щодо НАБУ та САП та нагадав, що ЄС надає свою фінансову підтримку за умови прогресу в галузі демократичного врядування.

"Ці органи мають вирішальне значення для програми реформ України і повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру громадськості", – цитує ЄП речника Єврокомісії Гійома Мерсьє.

антикорупція генпрокуратура набу сап

Знак гривні
Знак гривні