Як російська пропаганда клонувала Вікіпедію: презентація дослідження

У Росії створили Рувікі — клон російськомовної Вікіпедії, переписаний відповідно до ідеологічних стандартів російського режиму. 5 серпня о 18:00 дослідник з Університету Помпеу Фабра Микола Трохимович розповість, як «Рувікі» під виглядом нейтральної інформації закріплює вигідні для Кремля інтерпретації подій, історії та постатей.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Роскомнагляд погрожував заблокувати Вікіпедію через публікації, які Кремль вважав небажаними. Зокрема, регулятор вимагав видалити п’ять статей, серед яких «Битва за Київ (2022)» та «Воєнні злочини під час вторгнення Росії в Україну».

У 2023 році Володимир Медейко, який раніше працював над російськомовною Вікіпедією, оголосив про створення Рувікі — російського клона Вікіпедії.

Через кілька місяців після запуску Рувікі, Олександр Косован з Українського католицького університету та Микола Трохимович з Університету Помпеу Фабра разом із колегами проаналізували понад 1,9 млн статей новоствореної Рувікі, щоб дослідити зміну контенту та наративи, які росіяни просувають через новостворену онлайн-енциклопедію.

Нещодавно Texty.org.ua зробили детальний огляд та візуалізацію цього дослідження.

Якщо хочете дізнатися більше та поспілкуватися з науковцем, який вивчав роботу редакторів та контент Рувікі, — реєструйтеся на онлайн-зустріч із Миколою Трохимовичем, яка відбудеться у вівторок, 5 серпня, о 18:00.

Зустріч проходить в межах проєкту «Вікіпедія та вікіпроєкти у фокусі наукових досліджень» громадської організації «Вікімедіа Україна».

анонс дослідження пропаганда

Знак гривні
Знак гривні