Секрет популярності машин на ‘єврономерах’ дуже простий: через державну фіскальну політику за одні й ті самі гроші можна придбати майже на десять років ‘молодшу’ машину. Саме з цієї причини, попри усі ризики, громадяни вважають за краще купувати авто без української реєстрації
Автівки на “євробляхах”, або на “єврономерах”, вони ж “поляки”, “литовці”, “латвійці” стали занадто помітним явищем1: їх багато, їхні власники створюють рухи на свій захист, їх звинувачують в усіх гріхах на дорогах, вони викликають складні почуття у водіїв машин з українською реєстрацією – від люті до легкого роздратування і думок, чи не продати свою і купити натомість щось краще “з Європи”.
Ми вирішили дослідити суто економічну складову питання – ринок таких автівок у порівнянні з “офіційними”. Для цього впродовж останнього року ми отримали декілька сотень тисяч пропозицій з продажу, розміщених на одному з популярних сайтів автомобільних оголошень2, та зробили аналіз цих даних3. Ось що ми побачили:
На малюнку нижче ми показали машини без української реєстрації (зображені синім кольором), та зареєстровані в Україні (червоним). Видно, що вік машин сильно відрізняється (дані на графіку станом на січень 2018 року). Що означає графік розподілу: чим вище графік в точці для якогось року, тим більше таких автівок на ринку.
Для машин на українських номерах є два помітні піки, які припадають на 2007 та 2012 роки. Виходить, що саме автівки з віком у 10 та 5 років, відповідно, продаються на вторинному ринку найчастіше.
Натомість, пік кількості “євроблях”, що продаються, припадає на автівки приблизно 2000-го року випуску. Тобто, продають здебільшого машини, які почали їздити наприкінці 1990-х та на початку 2000-х років. Другий, значно менший пік припадає на машини приблизно 2014-го року випуску – таких машин всього близько 10%.
Пунктиром вказані схожі дані, але зібрані на півроку раніше. Порівняно із минулим, наразі кількість пропозицій для “новіших” машин з єврономерами зменшилась, також трохи впала кількість пропозицій на старі (до 2000-го року випуску) машини з українською реєстрацією. Схоже, що з часом — якщо ситуація збережеться — цей сегмент і надалі буде зменшуватися під тиском пропозицій авто, пригнаних із країн Євросоюзу.
Євробляхи та українські номери відрізняються і за моделями популярних автівок. Серед оголошень з українською реєстрацією лідерами є наступні марки: Daewoo Lanos(2007), Skoda Octavia A5(2012), Renault Megane(2012), Volkswagen Passat B7(2012), Chevrolet Aveo(2008), Toyota Camry(2008).
Натомість, найбільш популярними автівками на “євробляхах” є Volkswagen Passat B5(1998-2000), Audi A6(2000-2002), Opel Vectra B(2000), Renault Laguna(2002), Volkswagen Golf IV(2002).
Ми запитали у людей, які мають стосунок до торгівлі автомобілями з Європи: що найкраще продається? Відповідь – все, що в діапазоні від 1.5 до 4 тисяч доларів.
Зазвичай, гроші на купівлю “нової” машини на “євробляхах” люди отримують від продажу старшої на 7-10 років, але з українською реєстрацією. Графік, який ви бачите нижче, підтверджує цю інформацію. Найпопулярніші “євробляхи” – це справді машини у такому інтервалі, і найбільше їх продається за ціною 2-2.5 тисячі доларів (ціна в Європі у таких машин менша приблизно на 500 доларів. Саме такою є типова “дельта” продавців, які приганяють ці машини в Україну)
Скільки коштує зареєструвати машину на українські номери? Навіть без спецмита, майбутній власник “легальної” автівки витрачається на закладені у ціну акцизний збір, ПДВ, ввізне мито, збір до Пенсійного фонду і транспортний податок (за нові авто). Отже, скільки отримує держава з таких угод? Ми знайшли у даних інформацію по ціні для пар однакових марок машин (та одного віку), одна з яких на “єврономерах”, інша – з українською реєстрацією. На графіку нижче ви можете побачити різницю.
Як найкраще читати цей графік? Сині точки – ціна моделі на “євробляхах”, червоні – такого ж авто з реєстрацією. Відсоток різниці вказаний на лінії, що їх з’єднує. Моделі відсортовані у порядку збільшення ціни. В коридорах цін (які показані вертикальними лініями) можна вибрати найкращі пропозиції (найбільш ліві сині точки). Наприклад, Mazda 6 2005 року або Skoda Octavia 2004-го – це найкраші варіанти машин за 2.5 тисячі доларів.
В середньому виходить, що ви платите за машину з реєстрацією удвічі більше (на ~51% більше). Недивно, що українські громадяни ризикують отримати штраф або втратити свою власність внаслідок крадіжки, але все-таки купити авто на “євробляхах”. “Ціна держави”, як це часто у нас буває, болісно велика.
До того ж, проблема вже стала політичною: власники 300 тис. (або 1 млн. – за неофіційною оцінкою) таких машин можуть наробити неприємностей будь-якій політичній силі, яка спробує радикально розібратися з “єврономерами”.
У випадку, якщо питання реєстрації врегулюють за допомогою внесення якоїсь фіксованої платні за автівки з єврономерами, ціни всіх машин можуть встановитися на рівні поточна ціна авто на “єврономерах” + фіксована платня. Це також означатиме, що машини з українською реєстрацією після такого рішення можуть суттєво впасти у ціні (від приблизно 30% для новіших і дорожчих машин, до 50% для старіших, як це видно із графіка).
Фото від LoboStudio, Гамбург
Ви можете перевірити цей матеріал, відтворивши його на своєму комп’ютері. Код для статті, з інструкцією всередині↩