Життя поза клондайком
Перед поїздкою в епіцентр видобутку бурштину, я переглянула не один десяток телесюжетів по цій тематиці. На основі побаченого сформувалося чітке уявлення про те, що мене можуть розстріляти ще на під’їзді до лісу. Я думала, що постійно буду зустрічати пихатих і самовдоволених людей, які просто купаються у грошах.
Але мої очікування не справдилися.
Легендарне селище міського типу Клесів оновлюється на очах. На місці гнилих дерев’яних розвалюх, мов гриби після дощу, з’являються акуратні будиночки. Найчастіше будують із броварського газобетону – це недорога та відносно швидка технологія будівництва.
Всупереч створеним стереотипам, красивий зелений газон, фонтан у дворі та крутий джип – швидше виняток, аніж правило у тутешніх краях. А от недорогі автівки можна побачити майже у кожному дворі. Жінки ж їздять на мопедах та велосипедах.
У людей, які бачили злидні, а тепер можуть собі дозволити їздити з дітьми на моря, складається враження, наче влада хоче їх дискримінувати:
- А чого це чиновник із зарплатою дві тисячі може їздити на джипі, а я – ні? Чому до нього не приходить міліція і не оголошує війну? Адже явно він свої статки нечесним способом заробив? Що це за лицемірство? - задає риторичне запитання бурштинник Сашко.
- Ну є у нас кілька мільйонерів, але ж це не все село, - продовжує його мама Катя, заганяючи у загорожу курей. – Мій син теж копає вже не перший рік, але що він купив за ті гроші? Беушну іномарку за чотири тисячі доларів, мопеда сестрі, плазмовий телевізор і модний мобільник. Ну і на косметичний ремонт нашкрябав.
Дехто із новоспечених багатіїв, кому справді пощастило знайти великий камінець, залишають рідні домівки і переїзджають до обласних центрів – хтось купує квартиру у Рівному, хтось – у Києві, а хтось узагалі – в Криму.
А в стареньких хатках живуть пенсіонери, які через слабке здоров’я за буршином уже не ганяються. Але є і категорія пенсіонерок-ентузіасток, які у вільний від онуків і хазяйства час вряди-годи забігають на найближче місце намиву. Одягають спортивні треніки, гумові чоботи, беруть сачок – і гайда на велосипеді за скарбами!
- Накопаю грам сто «мінусовки» - і додому. А що? Мені багато не треба. То так – на подарунки онукам та дітям, - каже 61-річна баба Настя, яка продає «мінус» по сто доларів за кілограм.
Після роботи «в полях» бурштинники культурно відпочивають у численних місцевих кафе. Оскільки гроші на пристойну вечерю у них є, у Клесові стало рентабельно відкривати заклади харчування, які язик не повернеться назвати генделиками: ні тобі пластмасових стільців, ні гігантських парасольок із рекламою пива. Зазвичай, кафе має вигляд невеличкого затишного будиночка, всередині якого можна побачити дерев’яні меблі з акуратною різьбою, величезні плазмові телевізори, свіжий ремонт.
Жінка йде на клондайк у правильному дрес-коді та із робочим інструментом - сачком
Ціни пречудові. Тут за 50-60 гривень можна наїстися від пуза. Тістечка та млинчики – не для тутешньої публіки. А от м’ясних страв вистачає, оскільки більшість клієнтів – голодні стомлені бурштинники; і порції тут гігантські.
- Комплексні обіди у нас користуються величезною популярністю. Ціна - 35-45 гривень. Перед аваковщиною ми на замовлення обід на чотириста чоловік регулярно готували, - каже тутешній кухар Наталя.
Не шукає делікатесів і тутешня еліта – бригадири і перекупщики. Тому не дивина побачити як із чорного Лексуса виходять троє молодиків у шортах і з голим торсом. Вони заходять у кафе, дружно сідають за столик і голосно кличуть офіціантку:
-Леся-а-а-а! Давай комплєксний! І пива!
Зрозуміло, що манер новоспечених багатіїв ніхто не вчив. Тут усі свої. Село є село.
Одного разу місцевий за ніч програв десять тисяч доларів. І так розізлився, що вранці спалив цей клятий заклад.
Раніше у Клесові було кілька залів ігрових автоматів. Їх відкили підприємці, які вирішили заробити на жадібності бурштинників. Азартні гультіпаки за ніч спускали десятки тисяч гривень, отриманих за сонячний камінь. Але бізнес існував недовго:
-Одного разу місцевий за ніч програв десять тисяч доларів. І так розізлився, що вранці спалив цей клятий заклад, - сміється Андрій.
Про те, як отримані за бурштин гроші, спускають на вітер, ходять цілі легенди. Хтось забуває шорти із айфоном у кишені зняти перед тим, як в озері купатися. Хтось на таксі їздить в гості за сто кілометрів і назад. Особливо багато історій про дорогезні автівки, які розбиваються буквально через кілька днів після покупки:
-Є у нас один кадр. Умудрився купити собі Лєксуса нової моделі. Поїхав з пацанами у кафе, обмив покупку, а потім – за кермо. Не встиг від’їхати і кілометра, як врізався у стовп. Це добре, що подушки безпеки спрацювали, бо інакше був би з проламаним черепом. В поліцію навіть не дзвонили, бо страховки не було і номерів. Так і стоїть той Лєксус у дворі, як розпорота консервна банка, - розповідає місцева краля Аліна.
Але чимало і статечних господарів, які вклади гроші від бурштину у свій дрібний бізнес. У Клесові інфраструктура дуже розвинута. Тут є магазини, спортзали, СТО, автомийки, міні-готелі.
А тутешні ціни на одяг і взуття, явно не каліфорнійські, навпаки – нижче не придумаєш. Джинси – 250-290 грн, футболки – 70-90 грн, сорочки - 90-120 грн, кросівки і туфлі – по 230-300 грн, а жіноче взуття можна і за 15 гривень знайти. І щотижня новий товар привозять.
Є навіть кілька магазинів дитячих товарів. У найбільшому продавчиня – вона ж хазяйка закладу – завжди хотіла керувати таким бізнесом. І чоловік-бурштинник здійснив її мрію: побудував пристойне приміщення, зробив у ньому ремонт і замовив із країн ЄС (частіше - з Польщі) дуже якісний товар. І тепер щаслива жінка не лише сяє від масиву золотих прикрас на тілі, а й від того, що отримала бажане.
Поганяти на квадроциклах – ще одна крута забавка для місцевих
Влітку тутешній люд частенько їздить на відпочинок до мальовничого Блакитного озера. В’їзд до нього платний – 20 гривень. Плату установили підприємці, які розмістили навколо озера гарні дерев’яні альтанки, а також кам’яні столики та лавки; організатори також опікуються тим, щоб тут було чисто, і щодня прибирають прилеглу територію.
У Клесові є три православних храми Московського Патріархату. Найстарішому – чотириста років, а наймолодший ще будується (як кажуть місцеві – «за бурштинові гроші»).
Та на патріотизм місцевих МП вплинути не може. Поліщуки з гордістю розповідають про те, як під час Євромайдану передавали гроші і провізію протестувальникам. Усі розмовляють українською, на свята носять вишиванки і прикрашають свої авто українським прапором або тризубом.
Бурштинники не лише витрачають гроші на автівки та телевізори; вони готові вкладати частину свого доходу на суспільні потреби: ремонт школи, спортзалу, будівництво церкви і на допомогу воїнам, що перебувають в АТО.
Бурштинові ікони у церквах тут зустрічаються вкрай рідко
Бабський батальйон – надбавки до пенсії вже не чекає
Селяни звинувачують державу і владу у тому, що вона не дбає про них: розбиті дороги та холодні батареї у школі взимку. Люди не знають, що гроші і на дороги, і на школи беруться з податків, які вони сплачують, а оскільки бурштин миється нелегально, то ні гарних шкіл, ні якісних доріг бути в принципі не може. Їм цього українська держава ніколи не пояснювала і пояснювати не збирається.
Не зустріла я тут нікого, хто б із ненавистю говорив про військових, які приїхали охороняти ліс. Незважаючи на відкритий конфлікт Нацгвардії із бурштинниками, клесівські жінки воєнних жаліли, і приносили їм поїсти.
Люди не знають, що гроші і на дороги, і на школи беруться з податків, які вони сплачують, а оскільки бурштин миється нелегально, то ні гарних шкіл, ні якісних доріг бути в принципі не може. Їм цього українська держава ніколи не пояснювала і пояснювати не збирається.
- Бідні хлопці! Їх сюди кинули і навіть провізію нормальну з собою не давали. Все сухими пайками перебивалися. Ну то ми їм борщику варили, котлєтку, салатика елементарного. Це ж зовсім інше діло! - каже Лариса, яка працює поваром у місцевому кафе.
Жінка переймається - нещодавно нацгвардійці залишили публічні пости і перемістилися в глибину лісу, в болота. Хто їх там добряче нагодує – не ясно.
Бурштинова лихоманка
Після того, як у ЗМІ замайоріли історії про волинські багатства, що зариті під землею, чимало мрійників із різних регіонів почали шукати способи, як і собі відкусити шматочок щастя. В соцмережах почали з’являтися оголошення на кшталт: «Дуже потрібна робота на бурштині. Швидко копаю», «Піду на роботу за мінімальну плату», «Якщо в команду копачів потрібен витривалий, нестандартно мислячий в екстрених умовах чоловік, пишіть в лічку». Але знайти роботу на клондайку через інтернет дуже складно.
А все тому, що бурштинники не хочуть зайвий раз наткнутися на працівника правоохоронних органів, який за допомогою оголошень про пошук роботи шукає організаторів нелегального бізнесу.
- У нас тут кожен сам по собі. Немає такого, як в інших селах – щоб без попередження в гості одне до одного ходили. Бо майже у кожній хаті захований скелет, і не один. Навіть мобільний телефон сусіда дістати – велика морока, - каже продавчиня Ганна із міста Рокитне.
- У нас тут кожен сам по собі. Немає такого, як в інших селах – щоб без попередження в гості одне до одного ходили. Бо майже у кожній хаті захований скелет, і не один. Навіть мобільний телефон сусіда дістати – велика морока.
Штраф у 7400 гривень за незаконний видобуток бурштину людей не лякає. Тому що прибутки тут чималі
Спілкуючись із тутешніми жителями і справді складається враження, що всі тут без винятку закінчували Академію СБУ. Бурштинники діють аж занадто обережно, бо часто перебуваютьт під дією параної. В умовах тотальної конспірації копачі бояться давати малознайомим людям свої номери телефонів. Частенько дають телефон дружини, яка виконує роль секретаря.
- Я раз на рік у лікарні лежу під капєльніцами. Нерви здають, - зізнається Андрій, батько двох дошкільнят. І ні з того, ні з сього додає: але ми вас в бригаду не візьмемо!
Дивний якийсь. Я ж і не просилася у бригаду. Просто запитала, чи не виснажує робота…
Пізніше я зрозуміла, що бурштинники ставляться до чужаків зверхньо і на роботу стараються брати тільки земляків. А конкурс на ваканту посаду тут чималенький! Робітники, у яких немає власної мотопомпи, шукають місце у бригаді. Зазвичай бригадир щоденно платить хлопцям від 500 до 1500 гривень.
А коли бурштинники намивають чималу кількість каміння, дають премії – плюс 50% від окладу. Непогано себе почувають навіть механіки, які займаються обслуговуванням насосів. Вони отримують від 800 гривень за зміну.
Гідної альтернативи бурштинокопанню місцеві не бачать: є робота на залізниці та на комбінаті по обробці граніту, але тамтешня зарплата селянам здається мізерною – 3-4 тисячі гривень.
- Щоб нормально жити сім’ї з двома дітьми, треба мінімум 20 тисяч заробляти. Але такі гроші ніде не платять. Ото бурштину намиєш, продаси, і тільки так можна себе людиною почувати, - каже колишній лісник Петро, сидячи на своєму мотоциклі вартістю 18 тисяч гривень.
Для селян, які до бурштинової лихоманки в кращому випадку заробляли три тисячі гривень, навіть 500 гривень у день – це колосальний дохід. Тому не заразитися бурштиновим вірусом дуже важко.
Моя колега, яка працювала у одній із рівненських газет, взялася досліджувати тему нелегального видобутку бурштину. Дівчина написала цілу серію публікацій, обзавелася потрібними знайомствами, і так захопилася, що вирішила залишити свою основну роботу. Тепер вона займається бурштиновими закупками, і заробляє в рази більше, ніж у часи, коли працювала журналістом.
Крута мотопомпа це символ статусу. Зверніть увагу на диски від BMW || Джерело: Група 'Клондайк' у соцмережі ВКонтакті
Досвід Польщі
Проблему нелегального видобутку бурштину успішно побороли у сусідній Польщі. У 2007-му році тамтешня влада дозволила легально видобувати бурштин приватним особам; вона почала видавати дешеві ліцензії на розпізнання та видобуток бурштину на ділянках комунальної власності.
А трохи пізніше старателям дозволили орендувати землю інших власників, які підпишуть відповідний договір з містом, наприклад, територію порту або державних лісів. Нині у Польщі легально намивають бурштин більше тисячі бізнесменів.
Міжнародна виставка бурштинових прикрас «Амберіф» проводиться у Гданську щороку. Сюди приїжджають сотні компаній із багатьох країн світу
Проблему нелегального видобутку бурштину успішно побороли у сусідній Польщі. У 2007-му році тамтешня влада дозволила легально видобувати бурштин приватним особам; вона почала видавати дешеві ліцензії на розпізнання та видобуток бурштину на ділянках комунальної власності.
За лічені роки польський Гданськ проголосив себе «світовою столицею бурштину» і нині активно використовує цей лозунг для приваблення туристів. Тут щороку проводяться міжнародні виставки, у місцевих науково-дослідних центрах вивчаються властивості «сонячного каменю».
Легальний статус дозволяє інвестувати в індустрію, легально працюють не тільки старателі, а й ювеліри. Із сплачених податків розвивається місто, відновлюється природа. І до цього бурштинового центру тече і потічок українського каменю.
Через підпільний видобуток українці не можуть повноцінно його обробляти і фактично ми поставляємо полякам сировину. По суті, через власну обмеженість і не бажання жити по правилах, виконуємо брудну і дешеву роботу, а основні доходи даруємо іншим.
Примарна легалізація
Що найгірше, місцеві жителі не хочуть і чути про легалізацію копалень. Не видно серед них і активістів, які б вимагали цього від влади. Вони і досі ментально живуть у Радянському Союзі, де було пристойно красти все, що погано лежить, бо воно «нічиє».
У серпні 2015-го прем'єр Арсеній Яценюк заявив, що до бюджету на 2016 рік мінфін закладає 1 мільярд гривень прибутків, які планує отримати від продажу ліцензій на видобуток бурштину. Але як це зробити, якщо законопроекти, які передбачають видачу таких ліцензій, досі не стали законами?
Хоча законопроект про видобування та реалізацію бурштину був прийнятий за основу ще у квітні 2015-го року, він і досі чекає на друге читання; а проект закону про старательську діяльність комітет розглядає ось уже сім місяців. Через це щодня повз держбюджет проходить 2-8 мільйони гривень контрабандних грошей.
- З економічної точки зору – це врятування для депресивних регіонів, особливо Волині, Рівненщини і Житомирщини. Тому наша ідея створювати і легалізувати старательські артелі, і легалізувати їх, щоби в бюджет місцевих громад потрапляли кошти, - коментує законопроект нардеп Микола Томенко.
- Ми хочемо, щоб селяни мали роботу, щоб дійсно бачили, що ті надра, які сьогодні належать їм, приносили до них це добро. Питання видобутку бурштину – це початок створення старательської діяльності нашої країни, це дасть можливість створення тисяч, десятків тисяч нових робочих місць, - додає народний депутат Б. Розенблат.
Коли ці законопроекти стануть законами, бурштинокопачі зможуть легально платити у місцевий та державний бюджет орендну плату за користування надрами. При цьому, усі робітники зможуть отримати трудовий стаж, а території намиву бурштину будуть рекультивовуватися.
- Добування бурштину – це підприємницька діяльність, тобто діяльність на свій ризик. Може бути і так, що на ділянці всього 100 грамів знайдеться. Але це вже не проблема держави. Якщо копальні будуть офіційно дозволені, то бурштинники будуть після себе наводити порядок. Накопали камінців – зарили яму – посадили дерева – все, молодці. Щоб все виглядало так, як і до приходу, - вважає старший майстер по озелененню Клесівського лісництва Сергій Круглик.
Але для цього потрібна політична воля. Якої наразі не видно.
Коли ці законопроекти стануть законами, бурштинокопачі зможуть легально платити у місцевий та державний бюджет орендну плату за користування надрами. При цьому, усі робітники зможуть отримати трудовий стаж, а території намиву бурштину будуть рекультивовуватися.
Самі ж старателі не дуже вірять у те, що легалізація видобутку бурштину через оформлення ліцензій буде організована справедливо.
- Знаєте як буде? Приїдуть депутати, заберуть собі всі ласі шматки, а нам дадуть дірку від бублика. І скажуть – ну все ж по-чесному!
Заклики садити бурштинників за грати, вводити комендантський час у населених пунктах, які активно займаються нелегальним бізнесом – це популізм. Від таких заходів реальної користі не буде. Поки держава не створить умови для комфортного ведення бізнесу, і доки не з’являться робочі місця із гідною оплатою праці, люди будуть продовжувати шукати шляхи для того, щоб жити, а не виживати.
ТОП-5 скандалів 2016 року
Бурштинова земля - студентам
Лютий: В.о. начальника ГУ Держгеокадастру у Житомирській області Віталій Ясана роздав 44-м львівським студентам багату на бурштин землю у Володарсько-Волинському районі Житомирській області. Студенти без погодження з місцевими громадами отримали для ведення фермерського господарства 80 гектарів земель запасу. Інформацію передали у ГПУ народні депутати.
Поліцейським погрожували розправою
30 березня: Тисячі старателів перегородили дорогу для в'їзду в урочище "Смітник" поблизу селища Клесів. Бурштинокопачі погрожували поліцейським розправою, після чого почалася сутичка. Розлючена юрба почала кидати каміння та підручні засоби, стріляти із вогнепальної зброї. Внаслідок інциденту отримали травми десятеро правоохоронців.
Заборона затримувати копачів
Квітень: Начальника Сарненського районного відділу поліції Ігоря Харитонова спіймали на "кришуванні" копачів бурштину. Він забороняв підлеглим затримувати копачів, документувати протиправну діяльність і вилучати мотопомпи та інше знаряддя. Проти поліцейського порушили кримінальне провадження, і він втік. Але Апеляційний суд Рівненської області своїм рішенням дозволив йому повернутися на посаду.
Перекопали кордон
Травень: У Любешівському районі Волинської області місцеві жителі заважали демаркації державного кордону з Білоруссю, вступаючи в конфронтацію з білоруськими силовиками. У Державній прикордонній службі ймовірною причиною цього назвали бажання волинян зберегти доступ до Жировського каналу, щоб мати змогу мити в ньому добутий бурштин.
Затримали прокурора
Липень: За підозрою в організації озброєнного злочинного угрупування затримали заступника прокурора Рівненської області Андрія Боровика. Під час обшуку в нього виявили мішки бурштину, злитки і колекцію годинників (за різними оцінками, її вартість – від $100 тис. до $1,3 млн). Міністр МВС Арсен Аваков розповів, що в причетності до цієї справи підозрюють 32 людини. Слідство по даній справі триває.
Думки та позиції викладені у цій публікації є позицією автора та не обов'язково відображають позицію редакції.