Тимчасові, модульні, дерев’яні. Які будинки зводять в Україні для переселенців і тих, чиє житло зруйноване війною
Поки триває війна, Україна не акцентує суспільну увагу на відбудові. За офіційною статистикою, в країні налічується близько 5 млн переселенців, багатьом з них нікуди повертатися згодом і ніде жити зараз. Особливо гостро постає питання житла в деокупованих містах і селах, куди повертаються місцеві мешканці і приїздять переселенці з півдня та сходу.
Масштаби руйнувань і вартість відбудови поки що оцінити неможливо. Алгоритми цих процесів перебувають на початковій стадії розробки, проєктні рішення відсутні, про контроль і прозорість щодо витрачання коштів також поки що не йдеться. А без цього міські й сільські адміністрації не можуть якісно підготувати містобудівну документацію. Щоб не просто шукати закинуті ділянки на околицях, а видозмінювати плани міст і сіл, передбачити і них і дороги, й інфраструктурні об’єкти, і громадський транспорт, і робочі місця.
Мешканцям багатоквартирних будинків вдається достукатися до допомоги швидше – через ОСББ, Фонд енергоефективності. Особливо, коли коли йдеться про відновлення пошкоджених дахів і вікон, а не відбудову після тотальних руйнувань.
Держава не гарантує компенсації навіть тим власникам будинків, хто збирає чеки й самостійно відновлює втрачене. Не запрацювала сповна й програма “Є-оселя”. Будівельна галузь не здатна впоратися з лавиноподібними потребами.
Проте є окремі ініціативи недержавних і закордонних фондів, у деяких містах працює державна програма відновлення “United 24”. Нижче наведемо кілька прикладів відбудови в різних містах України. Багато будинків, які зводять зараз, – тимчасові, вони не відповідають будівельним нормам для житлових приміщень. У майбутньому це призведе до повторного витрачання коштів.
Чернігів. Тимчасові дерев’яні будинки
Чернігів виділив землю для проєкту семи багатоквартирних дерев’яних будинків, зведених коштом Червоного хреста. Тут будуть 112 одно- та двокімнатних квартир для тих, хто втратив житло в місті. Будинки розташовано по вулиці В. Дрозда: між промзоною та старим цвинтарем. Громадський транспорт сюди не їздить, але влада обіцяє продовжити один з маршрутів. Іншого майданчика під житлову забудову в місті не виявилося. Проблему з відсутністю центральної каналізації розв’язали шляхом будівництва великих відстійників для стічних вод. Зведення комунікацій узяло на себе місто. Це технологія сендвіч-панелей, обшита струганими дошками ззовні та зсередини. Дерев'яне тут майже все: і стеля, й стіни. Особливість такої споруди в тому, що вона не повинна відповідати вимогам Державних будівельних норм і, найімовірніше, її оформлять як тимчасове житло. Бо для будівництва “нормативного” мікрорайону потрібно розробляти містобудівну документацію, дотримуватися норм і відступів, підключатися до міської інфраструктури — а це справа не на один-два роки (лише проєктування). Плюс вимоги з опору теплопередачі, вентиляції (у таких спорудах обов’язково має бути примусова приточно-витяжна вентиляція), звукоізоляції та протидії поширенню пожежі. Імовірно, в цих пунктах також є відхилення від норм, чинних саме для житлових будинків (постійне житло). Червоний хрест виділив на цей проєкт 156 млн грн або приблизно 45—50 тис. грн на м2, але без урахування вартості комунікацій та благоустрою самої ділянки.
Чернігівщина, Ніжинський район. 26 каркасних будинків
У селі Нова Басань і навколишніх селах Ніжинського району Чернігівщини будують 26 дерев’яних каркасних будинків. 13 будинків для місцевих мешканців, у яких повністю зруйноване житло, та 13 – для ВПО тих професій, яких потребує громада: лікарів, учителів. Тут усе житло відразу (якщо будівництво здійснюють на приватних ділянках) чи впродовж 10 років (якщо це ділянка громади) можна оформити як приватну власність. Донором став німецький фонд Aktion Deutschland Hilft, який виділив 3,22 млн євро на 2022—2024 роки на відбудову житла мешканцям Київщини й Чернігівщини.
Це одноквартирні будинки, розташовані на приватних ділянках. Є випадки, коли їх будують окремо, залишаючи руїну попереднього будинку на місці. Невідомо, як у таких випадках оформлювати містобудівну документацію та будівельний паспорт, а також чи достатньо місця для протипожежних і санітарних норм. А іноді коли бетонну фундаментну плиту заливають прямо посеред руїн старого будинку.
Очевидно, що будівництво окремих будинків дорожче від багатоквартирних. Тут собівартості додає окремий фундамент (тим паче, якщо його зроблено згідно з нормами, тобто на рівень нижче від промерзання грунту), власний септик, свердловина, більша площа зовнішніх стін і дах. Ринкова вартість м2 такого житла нині (коробка без електрики, опалення, меблів і оздоблення) — від 25 000 грн. Проєкт і вартість саме цих будинків у відкритих джерелах відсутні.
Рівненщина. Вітчизняні модульні будинки
У Радивилові Рівненської області спорудили власний варіант модульного житла — з модулів місцевого виробництва. Так, це і розвиток місцевого виробництва, і залучення периферійних міст, де ще можна знати резерви по інфраструктурі. Але це лише тимчасове розв’язання проблеми. У майбутньому доведеться запускати будівництво постійного житла саме в периферійних містах, і що більше зараз вдасться напрацювати якісних рішень, зокрема де і як будувати, то більше виграє громада. Від нової будівельної активності, від адаптації до нових людей, нових викликів і потенційного розвитку.
Ірпінь. Шість фінських таунхаусів
На відміну від попередніх варіантів, де підрядниками й виконавцями є українці, в Ірпені наявний унікальний випадок, коли Фінляндія не тільки фінансує будівництво, а й надає свої будматеріали, технології та виконавців. При детальному розгляданні помітні дрібниці, але саме вони вирізняють якісну роботу, коли навіть з дерева можна робити добре й довговічно.
Зокрема торці деревини демонструють її просушеність і відбірну якість. Отже, у майбутньому вона не буде тріскати, пліснявіти, гнити й деформуватися. Так відбувається лише зі свижоспиляним деревом, яке в рази дешевше, тому в нас його часто й використовують. Технічне опрацювання вузлів також дуже важливе. Якщо проміжок між декоративним фасадом і конструкціями провітрюється — така будівля прослужить значно довше без ремонту.
Земля під цими таунхаусами (на три сім’ї кожен) — на території дитячого санаторію “Ластівка” (землі обласної ради). Майбутні мешканці, найімовірніше, не зможуть отримати ці будинки в постійне володіння. З комунікаціями така сама історія: немає міської каналізації, обладнують септики, з яких доведеться періодично відкачувати й вивозити стічні води, — а отже, наступною постане проблема поділу витрат на обслуговування, балансового утримання цієї нерухомості, постачання питної води, електрики, вивезення сміття.
Буча. Нові будинки на Вокзальній
Фото вулиці Вокзальної в Бучі з великою колоною розбитої російської техніки в лютому 2022 облетіли всі світові ЗМІ. Зараз тут відбудовують і ремонтують пошкоджені будинки. Це проєкт американської організації GEM, завдяки фінансовій підтримці фонду Говарда Г. Баффетта (HGBF), при сприянні Міністерства розвитку громад і територій, Київської обласної військової адміністрації, Бучанської міської ради. Підрядником стала організація ТОВ "Вєспа груп", співпраця відбувається за сприяння ГО "Фонд «Якість життя»".
Полтава. Новий мікрорайон без інфраструктури
У Полтаві виділили під забудову житла для ВПО віддалену від міської інфраструктури ділянку (мікрорайон Лазурний) з виділенням ділянки в межах міста. Фактично чи не вперше в Україні міська влада сама пропонує (а не традиційно скупий на соціальні проєкти комерційний забудовник) тотально житловий район без приміщень для інфраструктури, без магазинів, без медпункту та аптек, без садочків та шкіл і навіть без зарезервованих під них ділянок. Нині є тільки рішення про виділення ділянки, а проектні роботи за 1,45 млн грн ідуть невідомо з яким результатом, тому, можливо, саме в майбутньому тут нічого й не побудують. Держава через програму “Є-оселя” розраховує на вартість квадратного метра такого житла в 38—40 тис. грн.
Для прикладу, що буде, якщо саме так і побудувати, розгляньмо район “Круті ключі” в Самарі в Росії. Монотонна забудова схожа на тюрму чи концтабір.
Рішення, яке пропонує Київська ОДА
Департамент архітектури і містобудування КОДА влітку 2022 року оголосив конкурс на проєкти будинків для масової відбудови житла. Про його результати нічого невідомо. Проте нещодавно обладміністрація поширила пропозицію бюро С. Балбека з онлайн конструктором типових проєктів у формі “під старі будинки”. Практичної користі з цього проєкту мало: на сайті є лише плани будинків і етнографічна розвідка про особливості традиційної сільської архітектури. Але немає кошторисів, опису потрібних будматеріалів, варіантів облаштування систем водопостачання й опалення тощо.
Студентські ідеї
У грудні 2022 року в інженерно-будівельному університеті Києва провели студентський конкурс, щоб залучити до майбутньої відбудови молодих спеціалістів. Рішення, звісно, навчально-пошукові й також не підкріплені кошторисами. Завдання конкурсантів – показати нові ідеї, якими можуть бути відбудовані села України.
За основу взяли різні будівельні технології:
- Модульні будинки, які збирають під дахом на заводі, взимку, за будь-якої погоди. Вони обмежені габаритами доріг для транспортування від заводу до ділянки, на ділянці також потрібно спорудити фундамент та забезпечити всі інженерні комунікації, а опалення можливе лише від електрики. Будинки мають нижчу ступінь пожежної вогнестійкості, потребують багато вільного місця навколо, щоб відповідати чинним нормам і мати право на введення в експлуатацію, також потребують постійної примусової вентиляції.
- Будинки з газобетонних (або керамічних) блоків. Потребують виконання робіт в умовах ділянки, взимку є обмеження через мороз, що збільшує тривалість будівництва. Мають вищу ступінь вогнестійкості, їх можна будувати щільніше й не порушувати норм, використовувати твердопаливні котли та будь-які види опалення. Загалом вони матимуть довший термін експлуатації, хоча й на 25 % вищий кошторис.
- Серії та модулі, завдяки яким можна з типових основних рішень отримати десятки варіантів (кількість кімнат, поверхів, площі й розмірів забудови — бо ж потреби родин і форми ділянок різні майже в кожному випадку, а вибір матеріалів досить обмежений.
Студентські роботи — проєкти будинків до 120 м2, які зайняли перші місця на конкурсі: